یکشنبه 13 مهر 1399 - 12:06

قابل توجه ائمه جمعه؛ مردم امروز درد«نان» دارند

چرا در خطبه‌های نماز جمعه از وضعیت بیکاری جوانان حرفی زده نمی‌شود؟ چرا داد مردم را به گوش دولتی‌ها و مجلسی‌ها نمی‌رسانید؟

بویرنیوز– برخی از ائمه جمعه شهرهای مختلف در خطبه‌های خود به مسئله بی‌‌حجابی پرداخته‌اند. به طور مثال امام جمعه اصفهان گفته است: «نباید اجازه داد به راحتی در خیابان‌ها و پارک‌ها هنجار‌شکنی کنند. باید فضای جامعه را برای زنانی که کشف حجاب می‌کنند ناامن کنید.»

کاش حضرات ائمه جمعه، کمی درد واقعی جامعه را شناسایی می‌کردند و در خطبه‌های خود به آن می‌پرداختند. مردم امروز درد «نان» دارند.

چرا در خطبه‌های نماز جمعه از وضعیت بیکاری جوانان حرفی زده نمی‌شود؟ چرا داد مردم را به گوش دولتی‌ها و مجلسی‌ها نمی‌رسانید؟ چرا نمی‌گویید کارخانه‌ای که با هزار نیرو مشغول فعالیت بوده، امروز تعطیل شده است و کارگرانش با پول یارانه خود زندگی می‌کنند.

چرا در خطبه‌های نماز جمعه از بانک‌ها حرف زده نمی‌شود؟ بانک‌هایی که پای‌شان را روی گلوی مردم گذاشته‌اند و با وام‌های پر سود، جیب خود را ُپرمی‌کنند و جیب مردم را خالی!

دوستی دارم که در کشور دانمارک زندگی می‌کند. برای خرید خانه وام 120 درصدی گرفته است بدون سود. یعنی هم می‌تواند خانه بخرد و هم وسایل خانه. در ایران عزیز ما وقتی وام خانه می‌گیری تا چندین سال فقط باید سود وام را پرداخت کنید تا به اصل وام برسید.

رفیق دیگر که در ایتالیا زندگی می‌کند و در کار تولید است، بعد از کرونا وامی گرفته که سود ندارد و دو سال بعد تازه قسط‌های آن شروع می‌شود.

بهتر نبود در این وضعیت در خطبه‌های نماز جمعه از بانک‌ها می‌خواستید که با وام‌های درست وحسابی از تولیدی‌ها حمایت کنند و اجازه ندهند در عصر کرونا با سر به زمین بخورند.

خیلی از آن دخترانی که شما از حجاب‌شان گله دارید به خاطر وضعیت بد اقتصادی مجبور هستند از صبح تا شب کار کنند تا کمک خرج خانه و خانواده خود باشند.

حضرات امام جمعه! تا به حال از جوانان شهر خود پرسیده‌اید که چرا ازدواج نمی‌کنند و از تشکیل زندگی مشترک فراری هستند؟

سری به بازار زده‌اید تا ببیند یک پدر، چگونه جهیزیه دخترش را فراهم می‌کند؟ پدری که چند ماه است حقوق نگرفته است و اگر هم به موقع گرفته، آنقدر کم بوده که فقط به اجاره خانه و خرج عادی زندگی رسیده است.

آمار سرقت‌ها را دیده‌اید؟ پلیس می‌گوید برخی از دزدها برای اولین بار است که دست به سرقت زده‌اند.

امامان جمعه باید صدای مردم باشند. مردم که نمی‌توانند حرف‌شان را به مسؤولان کشور منتقل کنند. خطبه‌های نماز جمعه باید پر از درد مردم باشد. مگر نگفته‌اند «از دری که فقر وارد شود از در دیگر ایمان بیرون می رود»

من اگر امام جمعه بودم، بعد از نماز صندلی می‌گذاشتم و حرف‌های مردم را می‌شنیدم و سعی می‌کردم آنها را پیگیری کنم و در خطبه بعدی در مورد آن به مردم گزارش بدهم.

مردم امروز احتیاج به افرادی دارند که گره‌ای از زندگی آنها باز کنند و چه افرادی بهتر از امامان جمعه./عصرایران؛ مصطفی داننده

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=325953
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. علی گفت:

  اقای داننده خدا می داند حرف دل ۷۵ ملیون ایرانی رابیان کردی

 2. بازنشسته گفت:

  خدا پدرت را بیامرزد خوب گفته ای

 3. ناشناس گفت:

  درود

 4. رضا گفت:

  با تشکر از این تحلیل که همه مباحث را به خوبی بیان فرمودین واقعا دختر و پسر جوانی که نه کار جهت سرگرمی دارند و نه پولی جهت تفریحات روزانه و عادی که نیاز مبرم روحی وروانی هر انسانی است از کجا هزینه جهیزیه و اجاره خانه و زندگی مشترک تامین کنند . جوانی که بی ارزشترین ماشین دنیا برایش آرزو شده .، حقوق کارگری که ماهانه دو تومن اجاره خانه میشه
  البته چند سال پیش آیت الله جنتی در همین خطبه ها فرمودن اگه روزی برسد که در این کشور یک وعده غذا بخوریم باید خداروشکر کنیم و نباید ناشکر باشیم

 5. ناشناس گفت:

  امان از دل مردم ما بازور باید وارد بهشت بشیم

 6. ناشناس گفت:

  احسنت برشما که این مطالب روبیان فرمودید

 7. پاتاوه زیلایی مارگون لوداب میمند لما گفت:

  خدایا رحم کن.فقر گرانی بیکاری فراگیر.تورم وحشتناک، قیمت کالاها اساسی روز به روز افزایش می یابد.همه جا مشکل و معضل و نارسایی و کمبود وجود دارد.مشکلات بهداشتی و درمانی و پزشکی هم بنا به کرونا برآن اضافه شده است.استان ما باتوجه به شرایط خاص و کوهستانی و صعب لعبور بودن از همه جا گرفتارتر هست.مشکلات اجتماعی و آسیب های اجتماعی در بخش ها و نواحی و مناطق و حاشیه شهرها و روستاهای استان بسیار زیاد و زنگ خطر هست.پول کشور روز به روز بی ارزش تر می شود.

دیدگاه شما