پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 23:05

خط محرومیت روی قاب یاسوج؛ ۱۰۰ هزار نفر در برزخ میان شهر و روستا مانده اند

غبار محرومیت روستاهای حاشیه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را فرا گرفته و کمبود زیرساخت‌ها ۱۰۰ هزار نفر را آزار می‌دهد.

به گزارش بویرنیوز، حاشیه شهر یاسوج به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین مناطق ایران شناخته می‌شود تا جایی که به صورت مستمر بر جمعیت این روستاها افزوده می‌شود ولی به دلیل کمبود خدمات و تامین زیرساخت‌ها به سمت حلبی‌آباد در حرکت هستند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد روستاهای بسیار زیادی وجود دارند که فاصله بسیاری با شاخص‌های توسعه یافتگی دارند که از جمله این روستاها بلهزار، مادوان، مزدک، مهریان، تل خسرو، سرآبتاوه و …است.

بدون شک توسعه روستایی عاملی در بهبود شرایط زندگی افراد متعلق به قشر کم درآمد ساکن روستا و خودکفایی آنان در روند توسعه کلان کشور بوده، اما این مهم در کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است.

بلهزار یکی از روستاهایی بوده که در 5 کیلومتری یاسوج واقع شده اما شرایط زیرساختی روستا آن را به گونه‌ای معرفی می‌کند که صدها کیلومتر از شهر یاسوج فاصله دارد تا جایی که کمبود زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی اولیه آنان را رنج می‌دهد.

روستاهای اطراف شهر یاسوج با جمعیتی افزون‌بر 100 هزار نفر در برزخ شهر و روستا مانده‌اند زیرا نه رخسار شهری دارند و نه دیگر ساختار روستا نشینی در این مناطق معنایی دارد و روز به روز بر مشکلات این مناطق افزوده می‌شود.

مسئولان و متولیان امر اقدام به تاسیس شهرداری مادوان کردند تا بلکه از مشکلات موجود کاسته شود ولی به دلیل کمبود اعتبارات، افزایش روز افزون جمعیت و مشکلات باقی مانده از گذشته تمامی خدمات این شهرداری به نوعی راه به جایی نبرده است.

این بار نیز مردم روستای بلهزار که فاصله نه چندانی بامرکز استان ندارند با تماس باخبرنگار خبرگزاری تسنیم خواهان بررسی و رسیدگی به وضعیت زیرساخت‌های روستایی خود از جمله راه‌های دسترسی و جداول خیابان‌ها شدند.

بررسی‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد خیابان کوروش که محل اتصال جاده بلهزار سفلی و علیا بوده گودال عمیقی در وسط آن حفر شده که وضعیتی بسیار نابهنجار دارد.

این گودال های بسیار بزرگ سبب آسیب‌های فراوان به بدنه خودروها و همچنین تصادف‌های فراوانی در این محل می‌شود و گاهی نیز این تصادف‌ها به نزاع دسته‌جمعی منجر می‌شود.

یکی از اهالی روستا که فرزند خود را در جاده ناایمن یاسوج_ اصفهان که از بلهزار سفلی می‌گذرد از دست داده بود، می‌گوید: مردم سال‌هاست نام این جاده را «خون آشام» نام نهاده‌اند  اما آنچه خون فرزندان ما را می آشامد این جاده نیست بلکه بی‌تدبیری‌های مسئولینی است که بارها با شعار و وعده ها ما را فریب داده‌اند.

یکی دیگر از ساکنان روستا تصریح کرد: ای کاش مشکلات ما به همین چند مسئله که خانواده‌هایی دیگر مطرح کردند ختم می شد ما برای عبور دانش آموزان ابتدایی راهنمایی و دبیرستان خود به پل عابرپیاده نیاز داریم در حالی که در دو جاده بلهزار علیا وسفلی دوپل بود که پل بلهزار علیا را برداشتند چرا که هیچ استفاده‌ای برای مردم و ساکنین روستا نداشت و پلی که هم اکنون در جاده بلهزار سفلی و جاده یاسوج _اصفهان است نیز بلا استفاده باقی مانده در حالی که فرزندان ما روزانه با خطرات احتمالی بسیاری روبه رو هستند.

جاده‌ یاسوج به اصفهان ایمنی مناسبی ندارد همچنین در این جاده سرعت گیری خطوط محل رفت وآمد عابر پیاده نیز وجود ندارد و ما هر ساله  باید شاهد مرگ عزیزان  خود باشیم تنها بخاطر سهل انگاری و  بی‌تدبیری برخی از مسئولین که درهنگام احداث جاده‌ها وخیابان‌ها می‌خواهند کاری را انجام دهند و به نکات ایمنی و کیفیت کاری که برای مردم انجام می‌دهند، توجهی ندارند.

با توجه به آنچه از زبان اهالی مردم روستای بلهزار سفلی و علیا بیان شد لازم است که مسئولین امر به این روستا توجه و عنایت ویژه‌ای داشته باشند تا هم روستا از زیرساخت‌های مناسب برخوردار شود و هم شاخص‌های توسعه یافتگی را در روستا مشاهده کنیم و همچنین موجبات رضایتمندی مردم روستا را فراهم سازند.

شهردار مادوان بویراحمد با اشاره به اینکه سیمای این شهر غیر استاندارد است, گفت: بنیاد مسکن در گذشته اصول شهرسازی را در طرح هادی شهر مادوان رعایت نکرده است.

داریوش جهانبخش افزود: شهر مادوان بویراحمد غیر استاندارد و بافت اجتماعی آن دستوری و خویش فرما است و همین مسئله مشکلات اساسی را گریبانگیر شهرداری کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بنیاد مسکن به قانون شهری بی توجهی کرده است, عنوان کرد: انتظار می رود دفتر فنی استانداری نسبت به بازنگری طرح هادی شهر مادوان و به روز شدن نقشه اقدام کنند تا مردم بیشتر از این بلاتکلیف نمانند.

 

تسنیم

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=324255
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ناشناس گفت:

  اونهاییکه بر طبل مهاجرت به یاسوج کوبیدند و باعث رشد بی رویه و قارچ گونه و تخریب زمینهای کشاورزی اطراف یاسوج شدند باید پاسخگو باشند

 2. بویراحمدی گفت:

  سلام
  شما یک درصد از مشکلات روستای بلهزار رو نگفتید
  جدول های آبی که غیر استاندارد هستش وهمچنین جدول ها وپل هایی که توسط برخی از مردم ک جلو خونشون آب رد نشه رو پرکردن وهمین باعث مرگ یک دختر بچه چندروز پیش دربلهزار شد.
  آب های سطحی روستای مادوان ومهریان به چه دلیل باید محل تجمعش و عبورش از بلهزار باشد ک باعث جمع شدگی آب در بله زار شود
  زمین های کشاورزی که در پایین بلهزار بودن ودارن غیر قانونی تغییر کاربری پیدا میکنن و به کاربری مسکونی اضافه میشن وهمین امر موجب ازبین رفتن کشاورزی و هم فروش زمین ها به مهاجران شده
  زمین های بالای بله زار ک جز منابع طبیعی بودن چطور الان دارن داخلش خونه میسازن و حتی درختان بلوط و محیط زیست را تخریب کردن برای خانه سازی وتا بالای کوه ادامه پیدا کرده
  طبق قانون مسکن وشهرسازی مگر بلهزار چقدر ظرفیت سکونت دارد که این همه مهاجر دارن میان وهمین امر موجب شده که آب بله زار دربیشتر اوقات قطع میشه و برق وگاز و…
  زباله های ما جلو در تا حیوانات موزی پلاستیکش رو پاره نکنن نیروهای دهیاری نمیبرنشون وبعد چند روز نصفه شب دونفر با لباس معمولی میان ومیرن مگه طبق قانون نباید لباس مخصوص شهرداری بپوشن ودرطول روز که مزاحمت برای ساکنین ایجاد نکنن و…
  چرا جاده های روستای بلهزار بیشتر کوچه هاش خاکی هستن و زیر ساخت مناسبی ندارد
  مگه دهیاری مسئول گذاشتن پل آهنی برروی کوچه ها نیست چرا بیشتر کوچه های بلهزار وقتی مراجعه میکنن برای پل آهنی با عدم پاسخ مناسب مواجه میشن ومجبورن باهزینه شخصی خودشون پل بسازن
  و…

دیدگاه شما