یکشنبه 5 مرداد 1399 - 12:04

شناسایی گذرگاه تاریخی ‌هزاره نخست قبل از میلاد در دنا / کشف ۵ گوری مملو از اشیاء قدیمی‌

کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه سادات محمودی دنا، از وجود گذرگاه تاریخی در این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد خبر می‌دهد.
به گزارش بویرنیوز، چندین سال است که کاوش‌های باستان‌شناسی درمنطقه سادات محمودی شهرستان دنا، با هدف نجات‌بخشی آثار تاریخی و ثبت و ضبط اطلاعات تاریخی این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد، تا پیش از اجرای سد آبی خرسان سه آغاز شده است.

کارشناسان باستان‌شناسی در چهارمین مرحله از نجات‌بخشی آثار تاریخی، به کشفیات  تازه‌ای از وجود یک گذرگاه تاریخی جدید در منطقه سادات محمودی پی برده‌اند، کشفیاتی که نشان از قدمت تاریخی این استان و نقش آن در تحولات تاریخی کشور ایران دارد.

در این مرحله از کاوش‌های باستان‌شناسی که برای نخستین بار در روستای لَه‌سواره دهستان سادات محمودی آغاز شده است، پنج گور تاریخی با ساختار سنگ‌چین و با سقف خرپشته‌ای و اشیاء تاریخی شامل ظروف سفالی لوله‌دار، پیاله‌های پایه‌دار، ظروف مفرغی و دستبند با نقش شیر کشف شده که نشان از اهمیت تاریخی این گورستان دارد.

آنگونه که مجید صفایی سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید، بررسی اولیه کارشناسان میراث فرهنگی، نشان می‌دهد که اشیاء کشف شده، مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد یعنی حدود دو هزار و 500 تا سه هزار سال پیش و فرهنگ ایلامی است.

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=323520
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما