یکشنبه 15 تیر 1399 - 14:39

جنگل‌های سوخته زاگرس جان دوباره می‌گیرند

۱۵۰هزار نهال از گونه‌های سردسیری برای کاشت در جنگل‌های سوخته خاییز، دیل و خامی در نهالستان منابع طبیعی کهگیلویه آماده می‌شود.

جنگل‌های سوخته زاگرس جان دوباره می‌گیرند

به گزارش بویرنیوز، آتش‌سوزی‌های گسترده یکی پس از دیگری به جان درختان و مراتع افتاد و نفس جنگل‌های زاگرس را به شماره انداخت.

بخشی از جنگل و مراتع کوه خائیز، کوه دیل و خامی در ماه‌های گذشته طعمه حریق شدند و رخت سیاه بر تن درختان نشست.

و حالا اداره منابع طبیعی برای احیای این جنگل‌ها دست به کار شده تا ضمن التیام زخم بلوط‌های سوخته نگرانی طبیعت دوستان را تا حدودی کاهش دهد.

بخش‌هایی از جنگل خائیز، دیل و خامی که در آتش‌سوزی آسیب دیدند با روش‌هایی مانند بذرکاری و نهال‌کاری مرمت و احیا خواهد شد.

امام جمعه دهدشت و فرماندار از نهالستان منابع طبیعی شهرستان بازدید کردند.

حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر با بیان اینکه کار مسؤولان منابع طبیعی در راه‌اندازی این نهالستان ارزشمند است، اظهار داشت: از این ظرفیت برای احیای جنگل‌های زاگرس استفاده خواهد شد.

امام جمعه دهدشت تصریح کرد: گونه‌های متنوع در این نهالستان وجود دارد که به عنوان ذخیره‌گاه مهم در قلب شهرستان به تنفس محیط زیست کمک می‌کند.

وحدانی‌فر فرهنگسازی نهالکاری برای کشت را مهم خواند و افزود: مردم می‌توانند از این فضا برای همیار طبیعت بودن استفاده کنند.

علیرضا اتابک نیز با اشاره به گسترده بودن نهالستان و طرح‌های منابع طبیعی شهرستان گفت: این مجموعه پتانسیل تبدیل به منطقه گردشگری دارد.

فرماندار کهگیلویه افزود: فضای خوبی برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است اما نیازمند روشنایی است. برای توسعه این طرح‌ها حمایت لازم را خواهیم داشت.

همچنین آویزش در حاشیه این بازدید اظهار داشت:275 هزار نهال طی یک سال و نیم اخیر در نهالستان منابع طبیعی دهدشت تولید شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه گفت: از این تعداد 125 هزار نهال از گونه‌های گرمسیری تاکنون توزیع شده است.

وی اضافه کرد: 150 هزار نهال سردسیری از گونه‌های بلوط، زبان گنجشگ، گلابی وحشی، بنه، زالزالک و… در حال رشد هستند و قرار است اسفند ماه در جنگل‌های زاگرس از جمله مناطق خائیز، دیل و خامی کاشته شود.

آویزش تصریح کرد: نهال‌های منابع طبیعی دهدشت علاوه بر استان در 17 شهر از استان‌های جنوبی نیز توزیع می‌شود.

فارس

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=321573
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. محمد گفت:

    کاشت بلوط کافی نیست.
    نگهداری و جلوگیری از چرای ان توسط دام ،از کاشت نهال مهم تر هستش.به فکر نگهداشت ان هم باشید

  2. احمد گفت:

    فقط گپ ول

دیدگاه شما