پنج شنبه 18 مرداد 1397 - 22:14

اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه یاسوج (+جزئیات مهم)

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج گفت : به جرات می‌توان گفت که دانشگاه یاسوج جزء معدود دانشگاه‌های چارچوب مند و قانون‌محور به لحاظ تدوین آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های آموزشی است .

به گزارش بویرنیوز،  دکترمهدی نوری پور با اشاره به توانمندی های دانشگاه یاسوج و کسب رتبه های ملی و جهانی توسط اعضای هیات علمی این دانشگاه افزود : اگرچه دانشگاه یاسوج دانشگاه نوپایی است اما وضعیت مطلوبی در حوزه آموزش و پژوهش دارد که ماحصل زحمات همه مدیران، کارکنان و اعضای هیات علمی از ابتدا تا کنون بوده است .

وی در خصوص رتبه بندی دانشگاه ها نیز اظهارکرد: در میان دانشگاه های جامع کشور رتبه دانشگاه یاسوج، رتبه خوب و قابل توجهی است و در نظام سطح بندی موجود از بسیاری از دانشگاه هایی که با دانشگاه یاسوج در یک سطح قراردارند از لحاظ رتبه بندی جلوتریم .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش ورودی های دانشجویان دانشگاه ها در سال های اخیر آیین نامه دانشجویان ممتاز و آیین نامه بورس تحصیلی طراحی و تدوین شده است.

وی در خصوص ساز و کار جذب داوطلبان برتر و تشویق دانشجویان ممتاز تصریح کرد : برای جذب داوطلبان برتر و برای ایجاد انگیزه در دانشجویان ممتاز دانشگاه یاسوج دستورالعملی طراحی شد که خلاصه ای از این دستورالعمل به شرح زیر است؛ دانشجویانی که در دو نیمسال متوالی حداقل 32 واحد و معدل بالای 17 داشته باشند و همچنین برندگان مدال های المپیادهای دانشجویی و دانش آموزی و دارندگان رتبه های خوب کنکور در مناطق مختلف آموزشی برحسب جدول تدوین شده مشمول این قانون هستند .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج ادامه داد: در بازنگری آیین نامه بورس برای دانشجویان ممتاز در مقطع کارشناسی مبلغ یک میلیون و 500هزار تومان،برای کارشناسی ارشد دو میلیون تومان و برای دانشجویان دکتری در هرترم دومیلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است .

دکتر نوری پور در خصوص امتیازات ویژه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز عنوان کرد: تحصیل در دورشته همزمان، کمک هزینه های تحصیلی، شرکت رایگان در دوره ها و کارگاهها و کمک هزینه شرکت در کنفرانس های علمی از جمله امتیازات ویژه اعطایی به دانشجویان ممتاز تحصیلات تکمیلی است .

وی با اعلام اینکه به دنبال ایجاد رشته های جدید تحصیلی در دانشگاه هستیم اظهارکرد: بسیاری از رشته های کلاسیک که در میان داوطلبان پذیرش چندانی ندارند باید ارزشیابی شوند که در صورت نیاز مدتی از برنامه آموزشی دانشگاه کنار گذاشته خواهند شد . به دنبال تاسیس رشته‌های جدید و بین رشته ای هستیم که نیاز جامعه می باشد .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج با معرفی رشته بیوانفورماتیک(زیست سامانه های محاسباتی) و راه اندازی عن قریب این رشته در دانشگاه یاسوج بیان کرد: این رشته تحصیلی برای اولین بار در ایران و در دانشگاه یاسوج به وجود آمده که برنامه آموزشی این رشته را اساتیدی از دانشکده کشاورزی و دانشکده علوم پایه به نگارش درآورده اند

دکتر نوری پور ادامه داد: رشته نماتد شناسی(ریزکرم شناسی) که در تحصیلات تکمیلی برای اولین بار در دانشگاه یاسوج ایجاد شده بود و برای مدتی غیرفعال بود مجددا احیا خواهد شد .

وی افزود: رشته مهندسی کامپیوتر از امسال در دفترچه انتخاب رشته داوطلبان کنکور برای دانشگاه یاسوج قرارگرفت.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج تصریح کرد: با توجه به مزیت های نسبی استان به دنبال رشته های جدید و بین رشته ای همچون بوم گردی یا اکوتوریسم هستیم.

دکتر نوری پور از تدوین دستورالعمل جهت دهی به پایان نامه ها خبرداد و گفت: سیاست وزارت علوم این است که پایان نامه ها از حالت منفعل خارج شده و کاربردی تر شوند .

وی بیان کرد: براساس این دستورالعمل پایان نامه ها به سه بخش پایان نامه های نظری -کاربردی- توسعه ای، پایان نامه های بدیع و پایان نامه های تقاضا محور تقسیم می شوند .

معاون آموزشی دانشگاه یاسوج حل مشکلات جامعه، ثبت اختراع یا نوآوری و حل مشکلات سازمان ها و نهادها را از جمله معیارهای این تقسیم بندی دانست و افزود: این دستورالعمل مشوق های جدیدی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته است که رویکردی تازه در ارائه پایان نامه‌های دانشجویی است .

دکترنوری پور از بازبینی و تصویب دستورالعمل حق التدریس خبر داد و اظهار کرد: دستورالعمل ترفیع پایه اعضای هیات علمی نیز به زودی ابلاغ خواهد شد .

وی ارزشیابی رشته های تحصیلی، ایجاد و تقویت رشته های بین رشته ای و اتوماسیونی نمودن بخش عمده ای از فعالیت های آموزشی دانشگاه زا از جمله اولویت های مدیریت آموزشی دانشگاه دانست.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج یکی از مشکلات آموزش در دانشگاه های کشور را آموزش بدون طرح درس دانست و خاطرنشان کرد: آموزش بدون طرح درس در دنیای امروز معنایی ندارد و ما به دنبال ارتقا مهارت های آموزشی و ارتباطی برای اعضای هیات علمی خود هستیم .

دکتر نوری پور از طرح توسعه فعالیت های دفتر آموزش های آزاد دانشگاه نیز خبر داد و گفت: در راستای سیاست های جدید دانشگاه یاسوج و ارتباط دانشگاه و جامعه پیرامون و به دنبال افزایش سطح درآمدهای دانشگاه، دفتر آموزش های آزاد دانشگاه فعال تر و جدی تر از گذشته فعالیت خواهد کرد .

وی یکی از اقدامات مفید ریاست جدید دانشگاه را الزام حضور معاونت آموزشی در تمام جلسات هیات اجرایی جذب خواند و بیان کرد: این مساله در دانشگاه های دیگر مرسوم بوده است ولی پیش از این در دانشگاه یاسوج وجود نداشته و این اقدام گام مفیدی در برگزاری این جلسات است .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج تقویت بعد عملی و مهارتی آموزش ها را نکته کلیدی در برنامه ریزی آموزشی دانشگاه در آینده نزدیک دانست.

نوری پور عنوان کرد : در راستای این مطلب طرح افزایش اشتغال پذیری دانش آموختگان مقطع کارشناسی در کنار برنامه جدیدی به عنوان “کهاد” آموزشی به اجرا در خواهد آمد .

وی،”کهاد” آموزشی را برنامه ای در جهت کاربردی تر نمودن رشته ها با افزودن واحدهایی درسی از رشته های مرتبط و کاربردی دیگر به آرایش ترمی رشته های مدنظر دانست .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج از ایجاد دفتر دانش آموختگان دانشگاه یاسوج خبرداد و تصریح کرد: اساس نامه این کانون در هیات رئیسه مصوب شده است که به زودی راه اندازی خواهد شد .

دکتر نوری پور در پایان در خصوص جذب دانشجویان خارجی نیز اضافه کرد: آموزش در خط مقدم این مساله است و پتانسیل بالای اعضای هیات علمی که به اعتقاد من از بسیاری از دانشگاه های بزرگ، بالاتر است هموارکننده این مسیر خواهد بود.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=288446
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. Sherlook گفت:

    چرا رشته حقوق ندارین

دیدگاه شما