چهارشنبه 10 مرداد 1397 - 8:00

ادعای سقط جنین با مصرف نمک یددار صحت دارد؟

مجله بویرنیوز- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادعای سقط جنین به واسطه مصرف نمک یددار را، نادرست و کذب خواند.

دکتر حسین دلشاد فوق تخصص بیماری‌های غدددرون ریز و متابولیسم گفت: شایعه‌ای که درفضای مجازی مبنی بر سقط جنین و کم کاری و پرکاری تیروئید به واسطه مصرف نمک ید دارانتشار یافته، نادرست است و پایه واساس علمی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف ید در زنان باردار، گفت: کمبود ید به خصوص نزد زنان باردار با عوارضی از جمله سقط جنین، تولد نوزاد مرده، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش مرگ و میر نوزادان، عقب ماندگی ذهنی و اختلال رشد و نمو کودک همراه است. تامین ید مورد نیاز مادر در طی بارداری بسیار حیاتی است و مطالعات بسیار زیادی ازچند دهه قبل وجود دارد که بر استفاده از نمک ید دار و حتی مکمل ید در بارداری حمایت می‌کنند. دسترسی به این مکتوبات علمی با جستجو در فضای مجازی کار بسیار آسان است؛ بنابراین به زعم انتشار مطالب غیرعلمی در فضای مجازی، مصرف ید در بارداری نه تنها باعث سقط جنین نمی‌شود بلکه باعث جلوگیری از آن و بسیاری دیگر از عوارض ناشی از کمبود ید در جنین و نوزاد می‌گردد.

به گفته دلشاد، مصرف ید همانند دیگر درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها باید در محدوده فیزیولوژیک باشد. بدیهی است که مصرف بیش از مورد نیاز ید نیز می‌تواند زیان آور باشد.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران طی ۳۰ ساله گذشته که در مجلات علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده اند، تا سه دهه قبل شیوع گواتر و اختلال‌های ناشی از کمبود ید از جمله کم کاری تیروئید درحدهیپرآندمیک بوده و حدود ۸۰ درصد کودکان، زنان، و مردان ایرانی مبتلا به گواتر (بزرگی غده تیروئید) در اثر کمبود ید بودند که پس از یک دهه ید رسانی همگانی، شیوع گواتر ناشی از کمبود ید به کمتر از ۵ درصد رسیده و ضریب هوشی دانش آموزان ایرانی نیز بطور قابل ملا حظه‌ای افزایش یافته است.

دلشاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر کم کاری تیروئید ناشی از کمبود ید در جامعه ایرانی بسیار بسیار اندک است و بیمارانی که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند مبتلا به نوعی اختلال خود ایمنی در بدن هستند که باعث کم کاری تیروئید آن‌ها می‌شود. چون این بیماری همیشگی است بنابراین بیمار باید تا آخرعمر از قرص تیروئید استفاده نماید.

وی اظهار داشت: بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، کلیوی و یا سایر بیماران مقدار مصرف روزانه نمک خود را با پزشک معالج خود تنظیم کنند. زنان باردار علاوه بر مصرف نمک ید دار از سه ماه قبل از بارداری و در طول بارداری و شیردهی نیاز به حداقل ۱۵۰ میکروگرم ید اضافی در روز دارند که با مصرف فرآورده‌ای دارویی دارای حداقل ۱۵۰ میکروگرم ید که توسط پزشک معالج تجویز می‌شود تامین خواهد شد. مصرف نمک ید دار در حد توصیه شده برای تمام افراد جامعه ضروری بوده و با هیچگونه عارضه جانبی همراه نیست.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=285951
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما