دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 10:40

توصیه هایی برای افزایش ایمنی برای مقابله با زلزله

گروه اجتماعی- رئیس نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد رعایت مقررات ملی ساختمان  را قدمی موثر برای مقابله با بحران زلزله عنوان کرد.

به گزارش بویرنیوز، احمدرضا خورشیدی با اشاره به زلزله های اخیر در شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: زلزله در جغرافیای این استان تاکنون به شکل جدی چندان آسیب رسان نبوده ولی این زمین لرزه‌ها یک هشدار بوده و باید خود را برای مقابله با این بلا و سایر بلایای طبیعی آماده کنیم.

وی افزود: میزان تخریب زلزله به عواملی از جمله بزرگی زلزله، فاصله از گسل و ویژگی‌های زمین شناسی منطقه مرتبط بوده و سازه‌ها بویژه سازه‌های با اهمیت از جمله بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی، امدادگری و پل‌ها در مناطق زلزله خیز باید علاوه بر زیبایی از استحکام زیادی برخوردار باشند.

رفتار زمین بسیار پیچیده وغیر قابل پیش‌بینی است

خورشیدی  با اشاره به اینکه شهر یاسوج که در سلسله جبال زاگرس و در درون زاگرس چین خورده قرار دارد به علت قرار گرفتن دراطراف چین خوردگیها و گسلهای فعال و لرزه خیز، از زمین لرزه های متعددی متاثر شده است اظهار داشت: وجودگسلهای فراوان منطقه و خسارات ناشی از زمین لرزه، لزوم پهنه بندی خطر این پدیده را در منطقه ضروری می نماید.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد به رعایت نکردن حریم خیابانها در حاشیه شهرها اشاره کرد وگفت: در روستاهای اقماری چسپیده به شهر، کوچه‌هایی وجود دارد که وقتی در عمقشان وارد می‌شویم عرض کمی دارند و با اینکه جمعیت زیادی در آن‌ها ساکن هست می‌تواند بحرانی جدید ایجاد کنند.

خورشیدی گفت: اگر چه رفتار زمین بسیار پیچیده و غیر قابل پیش‌بینی است اما وقوع زلزله‌های کوچک می‌تواند منجر به آزادسازی تدریجی انرژی زمین شود و همین امر در جلوگیری از وقوع زلزله بزرگ‌تر بسیار موثر است.

ترویج مقررات ملی ساختمان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان سازی جهت تامین ایمنی

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه چنانچه در محدوده گسل ناچار به احداث سازه‌ای باشیم باید ضوابط آئین نامه زلزله و تمهیدات فنی ویژه لحاظ شود، ادامه داد: ترویج مقررات ملی ساختمان به عنوان یک فرهنگ بسیار ضروری است.

خورشیدی افزود: انتظار می‌رود رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در زمینه آشنایی مردم با مقررات ملی ساختمان به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان سازی در تامین ایمنی، بهداشت، سلامت و صرفه اقتصادی تلاش کنند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۵ آئین نامه مقررات ملی ساختمان سازی، تمامی طراحی‌ها از جمله معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی باید از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی که دارای پروانه اشتغال تهیه شود.

وی با تاکید بر اینکه رعایت مقررات ملی ساختمان الزامی است، ادامه داد: در میان مباحث ۲۳ گانه مقررات ملی ساختمان مبحث ۱۹ به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی به عنوان سرمایه ملی و کاهش آثار زیان‌بار زیست محیطی وضع شده و اجرای آن ضروری است.

این مسئول تاکید کرد: عدم اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان عامل اصلی بالا بودن مصرف انرژی بوده و اجرای این مبحث نیازمند پشتوانه اجرایی قوی و اجماع در بین مهندسان معماری، برق، مکانیم و عمران دارد.

خورشیدی با بیان اینکه جابه‌جایی ناشی از گسل در سطح زمین می‌تواند موجب آسیب به سازه‌ها شود  خاطرنشان کرد: سازندگان باید از ساخت ساختمان در پهنه‌های گسلی به‌ویژه گسل‌های اصلی، خودداری کنند که این توصیه در مورد ساختمان‌های بسیار مهم با درجه خطرپذیری گروه یک بیش از سایر ساختمان‌ها مورد تاکید قرار دارد.

استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز بسیار مؤثر است

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد رعایت ایمنی در ساخت و ساز را  بسیار مهم و ضروری دانست و اظهار داشت: رعایت مبحث ملی مقررات ساختمانی و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز بسیار مؤثر است.

خورشیدی ایران را یکی از پرحادثه ترین کشورهای جهان در راستای بلاهای طبیعی عنوان و تصریح کرد: این شرایط طبیعی ایجاب می کند که تولید مصالح ساختمانی با استانداردهای بین المللی و ملی را در الویت بخش ساختمان قرار دهیم.

وی از جمله روش های ارتقای کیفیت ساخت و ساز را ورود افراد با صلاحیت به حوزه ساختمان، استفاده از مصالح مرغوب، افزایش نظارت ها از سوی دستگاه های ناظر شامل شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی ساختمان، اجرای ضوابط و مقررات در طراحی و اجرای ساختمان ها و همچنین عملیاتی کردن پروژه های ساختمانی بر اساس مباحث ملی مقررات ساختمان عنوان کرد.

در هنگام زلزله خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید

رئیس نظام مهندسی ساختمان  استان کهگیلویه و بویراحمد به نکات ایمنی در هنگام وقوع زلزله اشاره کرد وگفت: در هنگام زلزله چنانچه داخل ساختمان هستید خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و مواظب کودکان باشید. اگر خانه مسکونی شما یک طبقه است ودارای فضای باز است فورا و با احتیاط خارج شوید.

خورشیدی به ساکنین آپارتمانها توصیه کرد وگفت: چنانچه در آپارتمان زندگی می کنید به طرف درهای خروجی، پله ها و آسانسورندوید و در محل های نسبتا امن ساختمان مانند زیر میز ها، تخت خواب های محکم،خروجِی های طاقی مانند چارچوب درها، مکانهای با سقفهای کوچک و راهروهای باریک و یا زیر پله ها پناه بگیرید. به خاطر داشته باشید که در زمان وقوع زلزله های شدید ، جابجایی از مکانی به مکان دیگر بسیارمشکل و تقریبا غیر ممکن است و شما فرصت کافی برای این حرکت را نخواهید داشت.

وی یادآور شد: در هنگام وقوع زلزله سعی کنید سر خود را با استفاده از کت، بالش، پتو، کتاب ضخیم و یا با قرار دادن آرنجها در طرفین سر و روی گوشها و پوشاندن پشت گردن با کف دستها، از صدمات احتمالی حفظ نمایید.

دور شدن از پنجره ها و درهای شیشه ای در هنگام زلزله

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد دور شدن از پنجره ها ، درهای شیشه ای، آیینه ها، قفسه های بلند و کتابخانه را در هنگام زلزله یاداور شد وگفت:چنانچه در زمان وقوع زلزله در آسانسورهستید، فورا تمام دکمه های آسانسور را فشار دهید و در اولین توقف از آن خارج شوید.

وی با بیان اینکه درهنگام وقوع زلزله  اگردرپارکینگ هستید سریعا خارج شوید گفت: چنانچه در پله ها هستید روی پله ها به طرف دیوارنشسته و با آرنج و کف دست سر و صورت خود را بپوشانید.

خورشیدی در ادامه گفت: ازآنجایی که زمان دقیق وقوع زلزله معلوم نیست، پس نمی‌توان خود را به خوبی برای روبه رو شدن با چنین شرایطی آماده کرد ولی گا‌ها پیش می‌آید که وقتی ما در اوج خواب هستیم، زلزله می‌آید، معمولا در چنین وضعی کسی نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد و همین امرمی‌تواند صدمات مالی و جانی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

با روش‌های هوشمندانه می توان پیامدهای حاصل از زمین لرزه را کاهش داد

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوالی که اگر زلزله در ساعاتی از روز به وقوع بپیوندد که ما بیدار و هوشیار باشیم باید چکار کنیم  نیزگفت: اینجا است که دانستن برخی اصول اولیه در مواجه با زلزله می‌تواند به میزان چشمگیری خسارت‌های جانی را کاهش دهد. البته واکنش نشان دادن در مقابل زلزله به عوامل بسیار زیادی همچون؛ قدرت و زمان زلزله و حتی مکانی که درآن هستید مربوط می‌شود که با روش‌های هوشمندانه می توان پیامدهای حاصل از زمین لرزه را بسیار کاهش داد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد در پایان از مسئولان استانی خواست از ظرفیت عظیم نظام مهندسی که بازوان خوبی برای دولت در عرصه های مختلف ساخت ساز است به خوبی استفاده نماید.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=279271
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ص گفت:

    سلام هر وقت یه عده آدم بی سواد شدن مهندس نباید انتظار بیشتر از این از ساختمان ها داشت.معماری شهر گیر یه عده مهندس بی سواد و بدسلقیه افتاده با این نقشه کشیدناشون.

دیدگاه شما