چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 21:42

بلایی که بدهکاران بزرگ و مدیران بانکی بر سر مردم کهگیلویه و بویراحمد آورده اند/ خیر اشتغال را ندیدیم بدنام هم شدیم!

گروه اقتصادی – استان ها کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از شاخص های محرومیت در رتبه های صدر جدول قرار دارد.

به گزارش «بویر نیوز»، اگر نخواهیم به آمارها دلخوش کنیم، با رصد وضعیت زندگی مردم بخصوص در روستاها براحتی به این نکته پی می بریم که کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از شاخص های محرومیت از جمله بیکاری، فقر و … رتبه بسیاری بدی دارد.

یکی از راههای خروج از محرومیت در هر منطقه ای رونق اقتصادی با افزایش تولید است که زمینه ایجاد اشتغال می شود و شعار “حمایت از کالای ایرانی” نیز بر همین اساس انتخاب شده است.

اما بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده استان کهگیلویه و بویراحمد در یک زمینه دیگر مرتبط با همین موضوعات رتبه آخر را دارد و آنهم در میزان بازپرداخت تسهیلات بانکی است و جالب تر اینکه کهگیلویه و بویراحمد در میان استان های کشور از لحاظ جذب تسهلات بانکی نیز در رده های آخر قرار دارد.

این بدین معناست که کمترین وام در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت می شود و بیشترین بدهی بانکی نیز متعلق به استان است!

اگرچه در مقاطعی از استانداری سیدموسی خادمی در استان، عدم همکاری مدیران بانکی و سنگ اندازی آنها برای پرداخت تسهیلات بانکی مورد چالش واقع شد، اما هیچگاه به لزوم بازپرداخت بدهی های بانکی اشاره ای نشد.

متاسفانه عده ای معدود در استان کهگیلویه و بویراحمد به نام سرمایه گذاری وام های کلانی دریافت کرده اند و نه تنها اشتغال ایجاد نکرده اند بلکه با هزینه کردن آن در تهران و سایر استان ها و خرید خانه های مجلل و خودروهای لوکس با عدم بازپرداخت آن بدنامی برای استان به بار آورده اند که همین موجب شده است تا مردم محروم استان برای دریافت وام های کم مبلغ مشکل داشته باشند.

به زبان خیلی ساده می توان گفت، تعداد انگشت شماری بخش زیادی از تسهیلات بانکی و چند برابر همه تسهیلاتی که مردم عادی دریافت می کنند، را گرفته اند و آنرا در جایی به غیر از محلی که به بهانه آن وام گرفته اند هزینه کرده اند و پس نمی دهند که به همین دلیل بانک ها توان پرداخت وام به مردم را ندارند.

اما یک موضوع مهم نیز در این میان وجود دارد؛ رایزنی بدهکاران بزرگ بانکی با مدیران بانکی برای مهلت مجدد گرفتن بازپرداخت این وام هاست که این نوع لابی گری همیشه هم جواب داده است و باعث شده بازپرداخت بسیاری از وام ها گاها بیش از یک دهه طول بکشد.

شاید بتوان اینگونه تحلیل کرد که دلیل اصلی سنگ اندازی مدیران بانکی برای پرداخت تسهیلات، بی اعتمادی مرکز به خود مدیران است چرا که نتوانسته اند، مطالبات خود را وصول کنند و از همین رو در پرداخت تسهیلات سنگ اندازی می کنند تا به بدهی های خود نیفزایند.

متاسفانه مدیران بانکی در کهگیلویه و بویراحمد همیشه کار راحت را انتخاب کرده اند، همیشه برای مردم عادی سنگ اندازی می کنند و گاهی فردی را که شاید با 10 میلیون وام زندگی اش تغییر کنند آنچنان اذیت می کنند که بیخیال وام شوند و از طرفی برای نه تنها به بدهکاران بزرگ بانکی برای بازپرداخت فشار نمی آورند بلکه برایشان نیز زمان می خرند!

حالا لازم است برای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال واقعی و غیرآماری، استاندار و دستگاههای نظارتی ورود مقتدرانه ای داشته باشند و نسبت به بازپرداخت مطالبات بانکی اول مدیران بانک ها و سپس بدهکاران بانکی را مواخذه کنند، اقدامی ه اگر صورت بگیرد قطعا وضعیت کهگیلویه و بویراحمد متحول خواهد شد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=275745
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. سعيد گفت:

  بانك ها غير از مهلت دادن به بدهكاران وام هاي كلان مجدد با درخواست وام هاي سنگين بدهكاران موافقت ميكنند ونه تنها كمكي به بازپرداخت آن نميكنند…

 2. دنا گفت:

  قبلا وقتی گوسفندی به سرقت میرفت پی دزد(ردپای دزد) را دنبال میکردند تا به اولین آبادی میرسیدند به ریش سفید میگفتن یا پی را از آبادیت رد کن یا گوسفند را پس بده و در 99 درصد دزد پیدا میشد . حالا به نظرت وقتی مدیر بانک همدست دزد هست شکایت به کی ببریم؟ اونوقت 10 آبادی بود و یک دزد حالا صدها دزد هست و آبادی هیچ

 3. صبور گفت:

  سلام
  آدم بعضي وقتها از بي پرده سخن گفتن لذت مي برد .
  بنده بعنوان يك كارمند بانك از نويسنده بابت ساده گويي وزساندن عمق مطلب به ذهن مخاطب تشكر مي كنم .

  متاسفم در جامعه اي كه دم از شيعه گري مي زنيم داستان امام علي و برادرش عقيل را از ياد مي بريم .
  دلم بحال مردمي كه براي ده ميليون وام حيثياشون لكه دار ميشه مي سوزه.
  مردم ما كاركتان بانك خادم ملتيم

 4. ناشناس گفت:

  عزیز دل بانکداری اسلامی ینی همین طور باید باشه تا باربا خواران مقابله شود
  ادم فقیر باید بره توی کپر زندگی کنه وادم پیل دار وپارتی دار وهمه چی دار وام کلان بگیره و هر روز هم به یه اسمی وبا هرتغییر نماینده ای هم امتیاز اون تسهیلات میفروشه ودر بقیه جاهای کشور با پولش حال میکنه
  آخ تاقیومت
  بمیرم سی بازرسی ومسیولین بزرگوار
  آخ وبخت ایم یدبخت

 5. ناشناس گفت:

  سلام خدمت مدیر محترم سایت بویرنیوز.امیداست درنحوه نوشتن مطالب مخصوصا درحوزه بانک وبانکداری اطلاعات کافی داشته باشید بعدمطلبی بنویسید .اول درپرداخت تسهیلات کلان به بانک تکلیف میکنندودستگاههای معرفی کننده باید پاسخگوباشند.وقتی که به بدهکاران مجددا فرصت داده میشودبخشنامه ازطرف مجلس ودولت به بانکها جهت حمایت ازتولیدواشتغال اعلام وبانکها اجرامی نمایند.شایسته است دربحث پرداخت تسهیلات به سایراقشارجامعه کم لطفی نشودعلی الخصوص وامهای قرض الحسنه به مددجویان کمیته امدادبهزیستی بنیادمسکن و….
  باتشکر

 6. سید گفت:

  مسئله اصلی این است که بدهکاران بزرگ بانکی نیز افرادبزرگ وذی نفوذی پشتشان است که با یک تلفن زمان می خرند .تمدید می کنند .وام مجددمی گیرندو….

 7. کبیر گفت:

  هرچ بگندد نمکش میزنن وای ب روزی ک نمک بگندد

 8. سينا گفت:

  هم اسنانيهاي عزيز
  ككايل دده يل
  كوه خواري. زمين خواري با رانت خواري از هر دردي بدتره
  صاحبان منصب امروز با تباني و خلاف قانون طبيعت استان و خصوصا سي سخت را نابود و بعنوان گردشگري نابود كرده اند
  اين پديده نو ظهور از هر نوع رانت خواري بدتره .
  اين آقايان وامها و اعتبارات چهاردرضد را بنام نزديكان خويش در قالب گردشگري در اندرسا و كوهگل و چشمه ميشي به هدر
  و تمام سرچشمه ها را آلوده مي كنند
  بهوش باشيد

 9. احمد رستاخیز گفت:

  رییس بانکدارهای یاسوج یه جوری عمل میکنن با عوام عادی که فکر میکنی پول تهسیلات از جیب باباشون میخان بدهند

 10. علب گفت:

  من یک تولید کننده هستم یکسال پیش تاکنون 4 نفر از کمسیون رفع موانع تولید معرفی گرفتیم روی بانک مسکن نفر اول بعد از 5 ماه دوندگی سکته زد وبدبخت به رحمت ایزدی پیوست نفر دوم بعد از شش ماه سکته زد در بیمارستان ای سی یو هست نفر سوم رفت زندان ونفر چهاروم که من هستم سکته اول را رد کردم. شاید بگویید شوخی میکنم اما بخدا راست میگویم

 11. غلی گفت:

  سلام.
  اغضای یک خانواده خاص در بویراحمد به نامهای مختلف وامهای کلان گرفته اند
  و پس هم نمی دهند.
  و باز به دنبال وام کلان برای طرحهای جدید هستند.
  راستی کارخانه قند چگونه واگذار شده و می گردد.

دیدگاه شما