سه شنبه 21 فروردین 1397 - 10:05

تنش در جلسه علنی مجلس؛ نمایندگان خواستار استعفای سیف شدند

حضور سیف برای توضیح درباره نابسامانی بازار ارز در مجلس و اختلاف نظر میان نمایندگان درباره علنی و غیرعلنی بودن جلسه، باعث شد جلسه برای دقایقی کوتاه ناآرام شود.

به گزارش بویرنیوز، نشست علنی امروز (سه شنبه، 21 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در حالی با حضور ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی برگزار شد که برخی نمایندگان در اعتراض به افزایش بی‌رویه قیمت دلار و نابسامانی بازار ارز جلوی تریبون تجمع کرده و با شعارهای “استعفا، استعفا” مانع صحبت‌های سیف در صحن علنی مجلس شدند زیرا به عملکرد وی اعتراض داشتند.

این اتفاق باعث همهمه در مجلس شد و جلسه را برای دقایقی کوتاه از دستور خارج کرد.

این دسته از نمایندگان معتقد بودند که عملکرد سیف باعث نابسامانی در بازار ارز شده و او دیگر نباید سخن بگوید که دکتر لاریجانی پاسخ داد: مگر آقا نفرمودند اول حرف ها را بشنوید و بعد تصمیم بگیرید.

رئیس مجلس همچنین خطاب به سیف گفت: اول درباره چرایی توضیح دهید ولی بیشتر درباره راه حل ها بگویید.

وی همچنین در پاسخ به تعدادی از نمایندگان که خواستار برگزاری جلسه به صورت غیرعلنی بودند، گفت: تعداد دیگری از همکاران شما معتقد هستند که این جلسه باید به صوت علنی برگزار شود.

رای گیری برای ادامه جلسه به صورت علنی

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی به جهت حواشی پیش آمده برای ایراد نظرات ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی در خصوص تلاطم بازار ارز در رأی گیری شرکت کرده و با 148 رأی موافق، 84 رأی مخالف، 6 رأی ممتنع از مجموع 254 نماینده حاضر در جلسه با برگزاری جلسه صحن به صورت علنی موافقت کردند.

علی لاریجانی پس از اظهارات و انتقادات نمایندگان و حواشی پیش آمده گفت: تلاطم پیش آمده بازار ارز نگرانی همه نمایندگان است از این رو در جلسه گذشته صحن گفته شد که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با دولت جلسه‌ای را مقرر کند تا حدودی وضعیت تعیین تکلیف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت نیز در این خصوص اقداماتی را انجام داده و قرار بود تا نتیجه آن با مجلس به مشورت گذاشته شود تا راه‌حلی اخذ و مسئله ریشه‌یابی شود. به جهت علاقه نمایندگان و اهمیت موضوع در هیئت رئیسه نیز تصمیم گرفته شد تا موضوع در صحن علنی مطرح و نظر بانک مرکزی و نماینده دولت و کمیسیون‌های مربوطه شنیده شود.

وی افزود: در صورت رعایت نظم اظهارنظرها مطرح خواهد شد لذا موضوع جمع‌بندی می‌شود لذا نمایندگان نیز اظهارنظر خواهند کرد و بحث در ظرف منطقی قابل قبول است.

لاریجانی خطاب به تذکرات محمد دهقان یادآور شد: جلسه علنی به درخواست تعدادی از نمایندگان برگزار شد هر چند تعدادی نیز خواستار برگزاری جلسه به صورت غیرعلنی هستند اما در صورت علنی مردم نیز در جریان موضوع و علت تلاطم پیش آمده در بازار ارز قرار خواهند گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برگزاری جلسه علنی سبب بیان اظهارنظرهای معقول خواهد شد. نحوه گفت‌وگوها نباید از مسیر عادی خارج شود زیرا نتیجه حاصل نمی‌شود بنابراین رئیس بانک مرکزی، نماینده دولت، رئیس کمیسیون اقتصادی و نمایندگان به ترتیب اظهارنظر خواهند کرد.

سیف: به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود

رئیس کل بانک مرکزی گفت که پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار را با رهبری مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند.

ولی الله سیف در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس و در جریان بررسی وضعیت بازار ارز گفت: من پیشنهادی را با حضرت آقا مطرح کردم که یورو در مبادلات ارزی جایگزین دلار شود چرا که دلار نقشی در مبادلات خارجی ما ندارد و ایشان هم از این موضوع استقبال کردند.

وی با بیان اینکه «نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار برای مسافران، بیماران و دانشجویان قابل دریافت است» گفت: با این تفسیر دیگر نرخ مبادله‌ای نداریم و توزیع دلار هم از طریق صرافی‌ها انجام خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی همچنین بر لزوم تعیین ضوابط سختگیرانه‌تر برای دریافت مجوز صرافی‌ها نیز تاکید کرد و گفت: دیشب در جلسه‌ای طولانی در ستاد اقتصادی دولت که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، تصمیماتی گرفته شد که کلیات آن اعلام شد و جزییات آن امروز بازتر می شود. بر این اساس مبنای ارزش گذاری دلار همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود.

وی ثبات بازار، کنترل تورم و روند کاهنده آن را از دستاوردهای مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم عنوان و خاطرنشان کرد: دو سال است که نرخ تورم تک رقمی مانده و رشد اقتصادی هم در دوسال اخیر وضع مثبتی داشته است. ما حجم بالای نقدینگی در کشور را داریم که اثر آن تا این لحظه در بازارها کنترل شده بود اما عوامل غیر اقتصادی انتظارات و عدم اطمینان نسبت به آینده به طرق مختلف به مشکلات دامن زد.

سیف ادامه داد: دشمنان ما هم بیکار ننشسته اند و با التهاب آفرینی بین‌المللی تلاش می کنند اقتصاد ما را دچار التهاب و عدم تعادل کنند. در واقع التهابات بین‌المللی و برخی محدودیت‌ها در این شرایط بی تاثیر نیست. وگرنه ما منابع ارزی کافی داریم اما بزرگترین عاملی که اجازه نداد پیش بینی ما در دو ماهه آخر سال گذشته محقق شود، تشدید این التهابات بود.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: یکی از مشکلات ما این است که مسافران مسئله اسکناس دارند و امکان استفاده از کارتهای بین‌المللی را ندارند. بنابراین اسکناس لازم برای سفرهای آنها باید تامین شود.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=275393
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما