چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 9:46

بررسی عملکرد نمایندگان کهگیلویه و بویراحمدی مجلس در ماجرای استیضاح

دکتر روح الله قابضی در یادداشتی نوشت:
طرح استیضاح وزرای کار و راه و شهر سازی امروز در مجلس مطرح و پس از بحث و بررسی با رای اعتماد مجدد مجلس و ابقا وزرای فعلی پایان یافت.موضوعی که از ابتدا هم نتیجه ان مشخص بود.استیضاح و عزل هم زمان دو وزیر اصلاح طلب دولت ان هم در پایان سال تفریبا امری ناممکن بود .اما با این حال حاوی نکات ارزنده و درس اموز و عبرت انگیری بود که برای ثبت در تاریخ و شناخت ماهیت و عیار واقعی برخی افراد مفید خواهد بود.

با توجه به اینکه سه نفر از نمایندگان هم استانی ما پیگیر و بانی و باعث این دو استیضاح بودند با نگاهی به تحولات و اتفاقات امروز مجلس لازم دیدم نکاتی را خدمت مردم عزیز تقدیم بدارم.

در کشور و مجلس ما این قبیل استیضاح ها یعنی استیضاحهای احساسی و مقطعی مسبوق به سابقه است و موارد متعددی از آن را در ادوار مختلف مجلس دیده ایم.کمتر شاهد بوده ایم که استیضاح در بستر طبیعی و زمان مناسب و دلایل موجه و کاری و ملی انجام شود.عموما برخی نمایندگان که به خاطر مسایل منطقه ای و عزل و نصب ها استیضاحی را مطرح و پس از صرف وقت و انرژی و درگیر کردن اعصاب و روان جامعه در نهایت یا منصرف می شوند یا آن می شود که امروز در مجلس شاهد بودیم.

به همین خاطر اکثر استیضاح ها با شکست روبرو می شود به طوری که همین وزیر راه جناب اقای دکتر اخوندی با سه بار استیضاح رکوردار استیضاح ناکام است.بنابراین در این زمینه با ایراد اساسی و ساختاری روبرو هستیم.

 

وقتی به عنوان نماینده مردم و در برابر افکار عمومی و ملت اقدام به استیضاح وزیر میکنیم حداقل انتطار این است که باید از ابتدا محاسبه همه چیز را انجام دهیم و تبعات و عوارض آن را نیز بدانیم.در این دو مورد برای افراد عادی و کوچه و خیابان هم از ابتدا مشخص بود که مجموعه دولت و فراکسیون امید و فراکسیون منتسب به رییس مجلس موافق با استیضاح نیستند و در این رابطه تمام قد مقابل آن خواهند ایستاد و به قول آقای دکتر تاجگردون از در و دیوار نماینده ها بالا رفته و با لطایف الاحیل و لابیگری و حتی تحریک احساسات و عواطف قومی و قبیله ای برای انصراف نماینده ها اقدام می کنند.

 

بنابراین اگر به عنوان نماینده مردم واقعا معتقد به عدم صلاحیت وزیر استیضاح شده هستیم باید طبق سوگندی که درمجلس یاد شده تا اخر بر آن پافشاری کنیم و هزینه های احتمالی آن را نیز پرداخت کنیم.بدون تعارف و به طور طبیعی وقتی وزیر دولت را استیضاح کنیم مجموعه دولت از مرکز تا استان نسبت به رابطه کاری خود با نمایندگان استیضاح کننده قطعا تجدید نظر خواهد کرد.آنطور که تجربه نشان داده این تجدید نظر عمدتا به نفع نماینده ها نبوده است.با این مقدمات به بررسی رفتار دو نفر از نمایندگان هم استانی در ماجرای استیضاح اخیر پرداخته می شود.

 

جناب آقای دکتر تاجگردون نماینده محترم گچساران از طراحان اصلی این دو استیضاح بود.ایشان با توجه به کسوت رییس کمسیون برنامه و بودجه و تجربیات و مسولیتهایی که در سطح کلان کشور داشته اند از نفوذ بالایی در دولت آقای روحانی برخوردار هستند که از قبل این شرایط اعتبارات و امکانات خوبی برای استان و گچساران و باشت به خصوص درحوزه راه سازی فراهم کرده اند.

وقتی استیضاح با دست خط ایشان در رسانه ها مطرح شد گرچه دلخوری هم ازشون داشتم اما با توجه به نگرانی که در رابطه با گچساران و باشت داشتم و حسادت ها و تنگ نظریهای ملی و منطقه ای و برخی خواشی که در این ایام نسبت به ایشان و گچساران وجود داشت به ایشان پیام دادم و واقعا خواهش کردم چون این کار برای پروژه های عمرانی گچساران و باشت به خصوص حوزه راه سازی تبعات منفی دارد از این کار منصرف شوند.ازشون خواهش کردم به خاطر اینکه در حوزه راهسازی کارنامه موفقی دارید به خاطر شخص خود و مردم گچساران و باشت از این کار انصراف دهید .اعتقاد داشتم در هر حال منافع این کار برای مردم گچساران بیش از مضرات آن است.

 

اما به هر حال ایشان به توصیه ما عمل نکرد و طبق قولی که به مردم داده بود و مصلحتی که میدانستد و ما مطلع نیستیم عمل کرد.امروز علی رغم اینکه فراکسیون امید رسما با استیضاح دو وزیر مخالفت کرد با این حال ایشان بر قول خود استوار ماند.امروز در مجلس مردانه و شجاعانه صحبت کرد و آنطور که در ذات یک لر هست با صداقت و با علم به اینکه این سخنان برای خودش و دیارش تبعات منفی دارد بر استیضاح پافشاری کرد و رفتاری انجام داد که در شان یک نماینده واقعی مردم بود.امروز شاید در یک نگاه تاجگردون بازی را باخت اما قطعا در آزمون صداقت و شجاعت و شرف و مردانگی و وفای به عهد پیروز شد.

 

واقعا این رفتار نشان میدهد وقتی در مقیاس ملی حرف میزنیم و ادعایی مطرح میکنیم و معتقدیم که وجود فلان مسیول باعث ایجاد هزینه برای کشور هست باید تا آخر بر حرفمان بمانیم.نه اینکه با یک وعده و احیانا یک تشر و احیانا گرفتن امتیازی میدان را خالی کنیم.یا حرفی را اصولا مطرح نکنیم مثل رفتار آقای زارع نماینده بویر احمد که از ابتدا معتقد به استیضاح نبود که به نظرم رفتار ایشان در این ماجرا منطقی بود.یا هم اگر ادعایی میکنیم باید پای ان بایستیم.

 

در هر حال معتقدم جناب آقای تاجگردون با تیزهوشی که دارند نباید از ابتدا در کنار برخی استیضاح کنندگان که واقعا هم شان آنها نبود قرار میگرفت.شان ایشان بالاتر از این افراد بود.ترکیب افراد استیضاح کننده نشان میداد که بیشتر مسایل منطقه ای دخیل است و برخی هم از اصل مخالف این دولت بودند مهم نبود وزیر چه کسی است در هر حال موافق استیضاح بودند. به قول حافظ هر که از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من.

اما ایستادگی بر مواضع و سخنان امروز ایشان در مجلس برای عموم نمایندگان و رفقای نیمه راه هم استانی و کسانی که در ازمون صداقت و شجاعت و لریت امروز قافیه را باختتد پند آموزو درس آموز بود.

 

از طرف دیگر یکی دیگر از نمایندگان هم استانی ما که نماینده استان تهران هستند نیز در لیست استیضاح کنندگان و جز میدان داران و صحنه گردانان اصلی استیضاح بود و در این چند هفته حضور فعالی در میدان داشت. امروز و روز موعود آنطور که از بلند گوی مجلس نیز اعلام شد ایشان جز دو سخنران آخری موافق استیضاح که مهمتر از بقیه است نیز بودند.اما با کمال تاسف دیدیم که در دقیقه نود ایشان از سخنرانی انصراف دادند و آنطور که روزنامه هم شهری روز گذشته نیز مطرح کرده ایشان و تعدادی از نمایندگان از جلسه قبلی مجلس  به دنبال منتفی کردن یا تعویق استیضاح بوده است.البته این رفتار ایشان مسبوق به سابقه نیز هست و اتفاقا در خصوص همین وزیر کار نیز قبلا طرح استیضاحی را پیگیری میکرد که در آن زمان نیز انصراف داد که البته چندی بعد دلیل انصراف را همه فهمیدیم.

 

شخصا معتقد به کار تشکیلاتی و گروهی هستم.معتقدم اگر در جمعی یا گروهی قرار گرفتیم و اساس نامه و مرام نامه ان را پذیرفتیم باید در عمل هم به آن متعهد باشیم.در امر مهمی مانند استیضاح هم زمان دو وزیر عاقبت کار مشخص بود.قطعا شمای برادر عزیز ما این موضوع را بهتر از من میدانستید.اگر در خود این توان و آمادگی و پرداخت هزینه های احتمالی را نداشتید چرا با احساسات مردم بازی کردید .چرا سه هفته است با احساسات مردم داغدار کهگیلویه و بویر احمد و سایر مصیبت زدگان سقوط هواپیما بازی می کنید.شما به مطالب چند روز پیش روز نامه خودتان مراجعه کنید که در پاسخ جناب آقای اخوندی چه مطالبی نوشتید و با چه ادبیاتی از استیضاح دفاع کردید اما وقتی رفتار امروز شما را با ان مطالب خودتان مقایسه میکنیم حرفی برای گفتن باقی نمی ماند .

 

واقعا به مطالب و نوشته ها و گفته های خود در سه هفته گذشته رجوع کنید با وجدان خود خلوت کنید چه توجیه و پاسخی برای مردم دارید.شما خود روزنامه نگارید و این مسایل را خوب میدانید.واقعا چه مصلحتی بود که اینگونه در دقیقه نود حتی هم شهریان خود یعنی آقایان تاجگردون و هاشمی پور را تنها گذاشتید.

 

شما از جمله افرادی بودید که قبل از نمایندگی معتقد بودید پس تویی برای مطبوعات و افکار عمومی وجود ندارد.لطف کنید پس توی این ماجرای استیضاح را هم برای مردم در روزنامه خودتان بیان کنید.امروز علاوه بر همه چی این استیضاح آزمونی برای قوم لر و زاگرس نشینان نیز بود. مردم ایران این استیضاح را منتسب به قوم لر میدانستند و حقیقتا هم همین گونه بود.نتیجه مهم نبود از نتیجه مهمتر اینکه انتظار میرفت با صداقت و شجاعت لری تا اخر می ماندید.

 

امروز جناب آقای تاجگردون یک تنه در یک میدان نابرابر و با لحاظ همه عواقب و هزینه های احتمالی وقتی حیثیت و اعتبار قوم لر را در معرض خدشه دیدند از صداقت و مردانگی و یکرنگی و دلیری و شرف قوم لر دفاع کردند و تمام داشته های سیاسی و آبروی خود را درطبق اخلاص گذاشتتد اما شما چه کردید. متاسفانه امثال شماها در رفتاری غیر اخلاقی در این مبارزه نفس گیر ایشان را در میانه راه تنها گذاشتید.کاش از ابتدا همراهی نمیکردید.امیدوارم این رفتارها برای سیاسیون ما هشدار و تلنگری باشد که ادامه حیات سیاسی خود بیشتر مواظب و محتاط باشند.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=273878
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ناشناس گفت:

  همش حرف مفت باج میخواهد

 2. ناهید شاکری گفت:

  درود خداوند بر دکتر تاجگردون.
  شیر مادرت حلالت.

 3. میلاد گفت:

  اقای دکتر تاجگردون قدرت
  خودشو نشون داد

 4. سیاسی گفت:

  خسته نباشی آقای وکیلی

 5. علی گفت:

  درود برتاجگردون شیر مادرت حلالت

 6. غلام گفت:

  بنظرم پیروز میدان حاج زارع بود که از اول میدونست جریان این استضاح ها چیه و اصلا غاطیشون نشد!

 7. احمد گفت:

  استیضاح در این مرحله یعنی خونخواهی از کشته شدگان سانحه هوایی که تعدادی از آنها، هم استانیمان بودند. اینکه نتیجه استیضاح چه باشد خیلی مهم نیست. مهم این است که نماینده در زمانی که باید حضور داشته باشد، باشد. نه اینکه در پشت پرده مصلحت شخصی پنهان گردد. حرکت تاجگردون وجهه استانی و حق طلبی داشت و در راستای مطالبات مردم ک-ب بود.

 8. اینه گفت:

  این استیضاحها قبل از سقوط هواپیما شروع شده بودو ربطی به این حادثه نداشت فقط باج خواهی است در این بین عملکرد اقای زارع منطقی بوده است

دیدگاه شما