سه شنبه 24 بهمن 1396 - 0:12

جزئیات انتقال دانشجویان ایرانی در رشته های پزشکی

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به جزئیات چگونگی انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های علوم پزشکی از تغییر شرط معدل و الزام تطبیق واحدهای درسی این گروه خبر داد.

به گزارش بویرنیوز، دکتر حمید اکبری در گفتگو با  مهر افزود: ما برای پذیرش دانشجویان ایرانی که قبلا به دانشگاه های خارجی رفته اند و آن دانشگاه ها در فهرست دانشگاه های معتبر قرار نداشتند سه شرط تعیین کرده بودیم که در صورت برآورده شدن این شروط مدارک آنها ارزشیابی می شد و این دانشجویان معطل نشوند.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از مشکلات، انتقال دانشجویان به داخل کشور است. اگر دانشجویی در دانشگاه غیر معتبر خارجی تحصیل کند حق انتقال به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور را ندارد.

وی افزود: از دیگر مشکلات ارزشیابی پایان دوره و مدرک تحصیلی این گروه از دانشجویان است. از نظر وزارت بهداشت اگر دانشجویی در دانشگاه غیرمعتبر تحصیل کرده باشد مدارک اش ارزشیابی نمی شود و با مشکل مواجه خواهد شد.

اکبری گفت: مسئله دیگر ارائه تسهیلات است. به دانشجویانی که در دانشگاه های غیرمعتبر تحصیل کنند تسهیلاتی از جمله تسهیلات ارزی و معافیت برای آقایان مشمول داده نمی شود.

وی با اشاره به شروطی که برای انتقال دانشجویان خارجی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعیین شده است، گفت: آیین نامه شرایطی را برای کسانی که از ۲۰۱۸ درخواست انتقال می دهند تعیین کرده است. این افراد کسانی هستند که از سال ۲۰۱۷ تحصیل خود را در دانشگاه های معتبر شروع کرده اند و از سال ۲۰۱۸ درخواست انتقال می دهند.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: برای انتقال به دانشگاه های علوم پزشکی سه معدل اهمیت دارد. معدل دیپلم باید بالای ۱۶ باشد، معدل پیش دانشگاهی باید بالای ۱۷ باشد و معدل واحدهایی که دانشجو در خارج از کشور گذرانده باید بالای ۱۵ باشد. در حالی که پیش از این هر سه معدل بالای ۱۴ بود. اکنون میزان معدل ها تغییر کرده است.

وی یادآور شد: از تعداد واحدهای گذرانده شده نیز دانشجو باید ۷۲ واحد مورد قبول را بر اساس سرفصول دروس آموزشی ایران گذرانده باشد. البته این شرط همچون گذشته است اما باید تاکید کنم که دروس فصول آموزشی در ایران ملاک است اگر کسی در خارج از کشور ۷۲ واحد بگذراند و اعلام کند که می خواهد منتقل شود ما اینجا دروس را تطبیق می دهیم که بر اساس درس های رشته مربوطه در کشور منطبق است یا خیر.

اکبری خاطرنشان کرد: البته کماکان تاکید ما در وزارت بهداشت بر این است که دانشجویان در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کنند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=270213
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. محمود

  باسلام وتشکر پیشنهاد وکار ارزنده ای هست … چرا این مبالغ دریافتی را ما مدیریت نکنیم … بانصف این مبالغ دریافتی خوددانشگاه هم میتواند در امور کیفیت بخشی از جمله تامین امکانات وتجهیزات روز و اساتید مجرب به امور فوق کمکهای شایانی کرد…. باتشکر از اطلاع رسانی بویرنیوز….

 2. ناشناس

  خوش به حال پول دارا باپول پزشک می شوند

 3. نا شناس

  این چه وضعیه اگه قرار بود به این راحتی با پول در یه دانشگاه خارجی ثبت بام کنی و بعد انتقال داده بشی به داخل تکلیف بچه های ما که هزاران ساعت درس خوندند وقبول شدند چیه میدونی چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چون اینا که رفتن خارج یا پول دارا ها هستن و یا صحاب دارا و یا آنهایی که در گردونه رقابت داخل حذف شدن این کار بطور کلی انگیزه نخبگان داخلی را سر کوب میکنه و چون پول داران قطعا زودتر از روستا زاده ای که با قلم خودش رشد کرده شغل پیدا میکنند و دگه لازم نیست آقای دکتر خدایی کنکور برگزار کنه چون دگه آمار اینگونه دانشجویان بیشتر از فرصت های شغلی است

 4. ناشناس

  پزشکی قبول شدن ایران ارزش علمی نداره.با اون دروس عمومی که واسه کنکور گذاشتن.

دیدگاه شما