چهارشنبه 20 فروردین 1393 - 11:04

خصوصيات افراد سوداوي چيست؟

شايد اسم سودا، بلغم و… را بارها شنيده باشيد ولي ندانيد شما جزو کدام دسته از طبايع محسوب مي شويد. اين بار دکتر مهدي فهيمي متخصص طب سنتي شما را با مزاج سوداوي و تاثير آن بر پوست آشنا مي کند.

سودا چيست؟

سودا، ماده اي است سياه رنگ که در جگر توليد مي شود و جايگاه اصلي آن طحال است. طبع آن مانند خاک سرد، خشک و مزه آن گس متمايل به تلخي است. سوداي طبيعي همان رسوباتي است که در خون ايجاد مي شود و تيرگي خون از آن است. سوداي طبيعي بعد از تراوش از جگر دو قسمت مي شود، قسمتي که همراه خون است و وجود آن در خون باعث نيرومندي و استحکام آن و تغذيه استخوان ها مي شود. قسمت ديگر سوداي طبيعي از خون خارج مي شود و به طحال مي رود و سبب تقويت دهانه معده مي شود و آن را به وسيله ترشي خود تحريک مي کند و سبب آگاهي انسان از گرسنگي و تحريک اشتها مي شود.

خصوصيات افراد سوداوي چيست؟

سوداوي مزاج ها پوست تيره اي دارند و لاغر اندام هستند. بافت بدن شان سخت و خشک است و نبض باريک و مويي دارند. سوداوي مزاج ها مستعد ابتدا به دوره هاي بدبيني، افسردگي، دلتنگي و نااميدي هستند و عبوس و ترشرو مي شوند هنگام تلاش براي تشخيص مزاج يک فرد، انواع بينابيني يا ترکيبي از دو يا چند مزاج بيشتر از يک مزاج خالص مشاهده مي شود.

سودا چه تاثيري روي پوست دارد؟

اين بسته به طبع افراد است. سودا در عناصر مختلف بدن کارايي مختلفي انجام مي دهد. يکي از آنها تيرگي پوست است که امروزي بسياري از افراد درگير آن هستند چون هوايي آلوده استنشاق مي کنند. از طرفي رژيم هاي غذايي متغير است و باعث مي شود که سموم از بدن دفع نشود. وقتي طبيعت به طرف فصل سردي و خشکي مي رود، غلظت اين سموم بالا مي رود و بدن اينها را به زير پوست مي فرستد. کبد، وظيفه پالايش بدن را به عهده دارد. پوست همه به عنوان يک پالاينده شناخته مي شود. وقتي سموم در بدن زياد مي شوند، به سطح پوست مي آيند و خشکي ايجاد مي کنند و اگر بدن نتواند توسط ارگان هاي ديگر اين سموم را دفع کند، سموم زير پوست ايجاد خارش مي کند. خارش، يکي از آژيرهاي بدن است و به عنوان نشانه بيماري محسوب مي شود. برخي از بيماران در مراجعه به پزشک مي گويند بايد آن قدر پوست شان را بخارانند تا خون بيايد و آرام بگيرند. اينجا پوست وارد عمل مي شود تا بتواند آن سموم را دفع کند و بيماري هاي زيادي مثل اگزما ايجاد مي کند. وقتي سم به سطح پوست مي ريزد، تيرگي به وجود مي آورد. در فصل پاييز و زمستان عروق سطحي بدن بسته مي شود و افت گردش خون در سطح بدن وجود دارد بنابراين اين تيرگي بهتر ديده مي شود. بدن متوجه ارگان هاي دروني اش است که حرارت را در آنها تنظيم کند. پوست چند لايه دارد و معمولاً از عمق شروع مي شود. وقتي سودا بالا مي رود رسوب مي کند و باعث مي شود که تعريق در بدن کم شود، پوست ديگر زياد عرق نکند و خشک مي شود. وقتي خشکي پوست به بالاترين حد خودش مي رسد با خارش همراه است. اين خارش و تيرگي پوست ممکن است باعث ايجاد لکه هاي پوستي سکه اي شکل شوند. در سوداي مزمن افرادي که درگير غلبه سودا هستند، بعد از چند سال پوست شان در نواحي خاص مثل سرشانه ها و کتف جوش مي زند و لکه پوستي ايجاد مي کند. با توجه به زندگي مدرن امروز طبيعت و ذائقه انسان تغيير کرده است. اين دليلي براي شيوع بيماري هاي مختلف است که منشا بسياري از آنها مي تواند مزاج و طبع هر شخصي باشد. متاسفانه اين روزها بسياري از افراد بيمار هستند و دليل آن را نمي دانند. حالا اگر نسبت به سيستم بدن خود اگاهي پيدا کنند، تنش دروني شان کمتر مي شود. طب اسلامي در اين زمينه پاسخگوست.

اين مشکل چطور درمان مي شود؟

علاج فوري و قطعي آن کوبيده دنبلان است. يک دنبلان تازه را بکوبيد، آن را روي زخم بگذاريد و پس از يک ساعت برداريد و اين عمل را روزي يک بار تکرار کنيد؛ پس از چند روز برطرف مي شود. مي توانيد دنبلان را پوست کنده، ورقه هاي نازک کنيد و روي زخم بگذاريد. اگزماي پشت گردن نيز با اين دستور معالجه مي شود. به شرطي که ورزش گردن را نيز به آن اضافه کنيد. سر را به شدت به راست و چپ بگردانيد. تا با اين اعمال ورزشي چربي پشت گردن از بين برود. چنان که اگزما در مورد بانوان باشد، اين عمل را نبايد انجام دهند زيرا اين معالجه باعث مي شود موهاي صورت آنها زياد شود.

دم کرده برگ و گل هاي افنان سر در مورد معالجه اگزماي مزمن موفقيت کامل به دست آورده است. مقدار مصرف آن پنجاه گرم در يک ليتر آب است. روزي سه تا شش فنجان آن را بنوشيد. اين معجون مقوي قلب و تصفيه کننده خون و ملين است.

صد گرم «مريم گلي» را در يک ليتر آب مدت ده دقيقه بجوشانيد و اگزما يا جوش پوست را با آن شستشو دهيد. نعناع به علت داشتن اسانس و عطر مخصوص، ميکروب کش قوي است. براي معالجه امراض پوستي مخصوصاً اگزما و خارش هاي جلدي است. ضمناً نعناع براي سوختگي و برطرف کردن سرخي و خارش پوست مفيد است.

۷ روز زندگي/ شماره ۱۸۸/ نيمه اول اسفند ماه ۹۲/ دکتر مهدي فهيمي/ صفحه ۳۴

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=99144
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. سیف
    در ارتباط با مطلب : خصوصيات افراد سوداوي چيست؟

    امان ازدست موتوریها (بدترین نوع رانندگی راالبته بعدازنیسان)انجام میدهند

دیدگاه شما