سه‌شنبه 26 نوامبر 2013 - 18:35

گفتگوی خواندنی فرمانده سپاه کهگیلویه و بویراحمد با “بویرنیوز” پیرامون استاندار جدید، تغییر مدیران، سردار هاشمی و…

گروه سیاسی – هفته بسیج  بهانه‌ای شد تا با سردار یونس امیری فرمانده سپاه فتح  استان کهگیلویه و بویراحمد  همکلام شویم و  نظرات وی را پیرامون مسائل مختلف جویا شویم.

آنچه در ادامه می آید گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی «بویرنیوز» با سردار “یونس امیری” فرمانده سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد است. این اولین باری است که سردار امیری با رسانه ها گفتگوی اختصاصی داشته است.

IMG16585426

* با عرض سلام  و تسلیت ایام سوگواری محرم و ضمن گرامیداشت هفته بسیج، لطفا از نقش بسیج در جنگ برایمان بگوئید:

سردار امیری: من هم در ابتدا ایام سوگ واندوه سرور و سالار شهیدان و اهل بیت پیامبر را تسلیت عرض میکنم و هته بسیج را هم خدمت همه ملت ایران و بسیجیان سلحشور تبریک و تهنیت عرض میکنم.
انقلاب ما انقلابی بزرگ و مکتبی است که 35 سال از عمر پربرکت آن میگذرد و همچنان مستحکم و بر آرمان ها اهداف والای خود که حمایت مظلومان و مستضعفان جهان است پافشاری میکند. اگر امروز کشور ایران ندای حمایت از مظلومان را سر میدهد و زیر باز زور مستکبران نمیرود به خاطر وجود روحیه و تفکر بسیجی در متن جامعه و در میان آحاد مختلف مردم است.
عظیم ترین و و ارزشمندترین سرمایه یک کشور نیروی انسانی است و بسیج هم به عنوان یک سازمان مردمی عظیم توانست بخش زیادی از نیروهای انسانی کشور ما را در مقاطع مختلف ساماندهی کند.
بسیج هم از بدو پیوزی انقلاب تاکنون برکات زیادی برای نظام و انقلاب ما داشته است از شناسایی و سرکوب ضد انقلاب و منافقین و جمع کردن بساط آنها در کشور تا حضور در جبهه های حق علیه باطل نقش بسیج بسیار روشن و تاثیر گذار بود.
بسیجیان ما در جنگ با کمترین آموزش های نظامی و تجهیزات در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادند و  با عزمی راسخ ندای رهبر خود را لبیک گفتند و بیش از همه نیروها در جنگ حضور داشتند و نقش تعیین کننده ای در جنگ داشتند.

 

* نقش و رسالت بسیجیان در مقطع کنونی از انقلاب چیست؟

سردار امیری: بسیج امروزه نیز با تمام توان در پشت سر رهبر معظم انقلاب ایستاده و نقش موثری در مبارزه با ناتوی فرهنگی و جنگ نرم دشمن ایفا میکند. ما امروزه میبینیم که بیش از 50 درصد مردم کهگیلویه و بیراحمد عضو بسیج هستند و به اعتقاد من با وجود روحیه بسیجی که در بین مردم این استان وجود دارد و حضور همه آنها در صحنه‌های مختلف به جرات میگویم که 100 درصد مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بسیجی هستند.
بسیجیان ما همواره در خط رهبر بوده اند و در همه عرصه ها چه فرهنگی چه نظامی و چه عقیدتی حضور موثر و بی بدیلی داشته اند.
همه ما به عینه حضور موثر بسیجیان را در رفع بحران‌های مختلف دیدیم از برچیده شدن بساط فتنه گران در سال 88 تا حضور موثر در حماسه 9 دی .
امروزه بسیجیان ما در فضای سایبری و جنگ نرم حضور بسیار موثری دارندو در جنگ اقتصادی که دشمن بر علیه ما به راه انداخت و در سال های اخیر به اوج خود رسید بسیجیان هموراه در کنار مردم بودند و با شور و شعور هرچه تمام در مقابل توطئه های دشمنان ایستدگی کردند.
s210
 
* بسیج و سپاه در بحث اقتصاد مقاومتی چه نقشی ایفا کردند و در استان ما این موضوع چگونه پیگیری شد؛ آیا تلاشی در این زمینه انجام گرفت؟

سردار امیری: از سال  گذشته که مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی و به دنبال آن در سال جاری که موضوع حماسه اقتصادی را مطرح کردند مجموعه سپاه بر خود واجب دید در این زمینه ورود پیدا کند چرا که این خود یک جنگ بود و ما باید با تمام توان از این جنگ سربلند بیرون می‌آمدیم.

به همین جهت ما در استان در زمینه زنبور داری ، آبزی پروری و دامپروری ورود پیدا کردیم و به حول و قوه الهی کارهای خوبی در این زمینه انجام گرفته است و در نهایت هدف ما تامین امنیت غذایی و رشد و اعتلای استان در این زمینه است و  قطعا در سال های آتی نتایج آنها به خوبی مشخص میشود.
امروزه با تلاش‌هایی که در این زمینه از سوی و بسیج و سپاه انجام گرفت بیش از 300 شرکت تعاونی در زمینه تولید به وسیله بسیجیان راه اندازی شده تا به این وسیله هم به ایجاد اشتغال بسیجیان و هم افزایش تولید و بهره وری در استان کمک شود.
البته نقش پررنگ سپاه در عرصه سازندگی در سطح کلان و استانی بر هیچ کس پوشیده نیست و با وجود قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا که با دستور رهبری معظم انقلاب برای ورود سپاه به عرصه سازندگی کشور راه اندازی شد امروزه شاهد خدمات گسترده این قرارگاه در بخش های مختلف مثل راه سازی، فرودگاه،  تونل ، اسکه، احداث پالایشگاه و سد سازی و غیره هستیم و به همین واسطه خدمات گسترده ای هم به مناطق محروم مانند کهگیلیه وبویراحمد داشته است و امروز در هر منطقه ای از استان که پا بگذاریم شاهد گوشه ای از خدمات قرارگاه خاتم به استان هستیم و قطعا با رویکردی که سپاه و قرارگاه خاتم در راستای محرومیت زدایی دارند این خدمات همچنان ادامه دارد.
* سردار در زمینه حفط و اشاعه آثار مربوط به شهدا و ایثارگران و حفظ میراث معنوی مربوط به دوران مقدس چه اقداماتی از سوی سپاه در سطح استان انجام شده؟
سردار امیری: بله الحمدالله با رویکردی که در سپاه برای حفظ و نشر آثار مربوط به شهدا و ایثارگران وجود دارد تاکنون کارهای مهم و تاثیرگذاری در این زمینه انجام گرفته و هم اکنون هم در حال جمع آوری آثار مربوط به شهدا هستیم  تا آنها را در قالب کتاب درآریم و البته در این زمینه کارهای خوبی انجام شده و سالانه 300 تا 400 کتاب در سپاه در این زمینه تالیف و چاپ میشود.
در حال حاضر نیز بیش از 100 کتاب از خاطرات رزمندگان و جانبازان استان چاپ شده و تاکنون بیش از 100 هزار جلد کتاب در این زمینه چاپ و توزیع شده است.
در زمینه ساخت فیلم هم میتوان به ساخت فیلم “پدخندق” اشاره کرد که هم اکنون در مراحل پایانی قرار دارد و با ساخت این فیلم می توان گوشه ای از حماسه سازی های رزمندگان استان را به همگان نشان داد.
البته قرار گاه خاتم الانبیاء در این زمینه به صورت جدی نیز وارد شده و علاوه بر اینکه در بحث سازندگی خدمات قابل قبولی به استان داشته در موضوع ساماندهی گلزارهای شهدا  و موضوعات فرهنگی نیز تلاش جدی دارد و جا دارد از همین جا از تلاش های سردار عدل هاشمی کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم که در این زمینه کمک های خوبی به سپاه استان داشتند.

* راهبرد سپاه استان در مقابله با هجمه های فرهنگی و منکرات موجود در جامعه چیست و به نظر شما دستگاه‌های متولی فرهنگی در این زمینه موفق بودند؟
سردار امیری: در بحث منکرات و موضوعات فرهنگی در استان هرکس وظائفی دارد به تبع سپاه نیز وظائف خاص خود را دارد.
البته رویکر سپاه و بسیج در مبارزه با منکرات رویکردی محفوظ و با رعایت نهایت ادب و احترام است به گونه ای که جواب عکس ندهد و امروزه سپاه در بحث امر به معروف بسیار فعال است و البته در این زمینه ما از دستگاه‌های متولی در این زمینه گلایه داریم چراکه احساس می شود بیش از آنکه به صورت عملی وارد این مبحث شوند فعالیت خود را صرفا شعاری کرده اند و در عمل کار چندانی نمی کنند.
البته نباید فراموش کنیم که استان ما نسبت به خیلی از جاهای دیگر کشور از لحاظ ابتلای به برخی منکرات وضعیت بسیار خوبی دارد وجای نگرانی چندانی نیست و موضوع دیگر که در زمینه امربه معروف و نهی از منکر در نظر داشته باشیم این است که این وظیفه دینی را محدود به چند معضل محدود نکنیم و تنها بدحجابی  و چند موضوع خاص را نبینم استان و کشور  در برخی زمینه ها از جمله کم کاری و نبود وجدان کاری و پارتی بازی و ضابطه بازی ضربه می خورد که باید در این زمینه نیز ورود پیدا کیم و با کار فرهنگی و سعی در رفع این معضلات داشته باشیم .

IMAGE634944624752089606
* اگر موافقید استان کهگیلویه و بویراحمد توسعه نیافته است به نظر شما  مهم ترین علت توسعه نیافتگی استان چیست؟
سردار امیری: من بارها گفته ام که کهگیلویه و بویراحمد تمامی شرایط برای رشد و توسعه را دارد و از تمام شرایط مانند آب و خاک و هوا و از همه مهم تر نیروی انسانی توانمند وتحصیل کرده را دارد و متاسفانه به رغم همه این توانمندی ها ما در خیلی از بخش ها توسعه زیادی نیافته ایم.
متاسفانه مشکل اصلی استان ما این است که فرهنگ کار در استان ما نهادینه نشده است و ما زمانی در مسیر توسعه و پیشرفت قرار میگیریم که به خود بقبولانیم  و سعی کنیم از 24 ساعت شبانه روز حداقل 17 ساعت کار کنیم و اگر اینگونه کار کردیم پیشرفت خواهیم کرد.
موضوع دیگر و معضلی که دامنگیر استان ماست اینست که همه دنبال پشت میز نشینی و کار و مناصب  دولتی هستیم و امرزه باید به سمتی حرکت کنیم که اگر کسی دارای تحصیل و تجارب علمی است باید چنین فردی به واسطه فعالیت تولیدی مشغول به کار شوند.
و البته نباید فراموش کنیم که استان ما به هیچ وجه محروم نیست و نیاز مند همت جمعی است و اگر همه همت کنند و کار مضاعف کنند استان در مسیر توسعه قرار میگیرد.

* به نظر شما سوء مدیریت ها  و مدیریت های ضعیف در این توسعه نیافتگی استان نقش داشته اند؟
سردار امیری: قطعا مدیریت نقش مهم و تاثیر گذاری در توسعه هر استان دارد ولی چیزی که مهم است اینست که مدیریت  ها باید علمی باشد و اگر اینگونه باشد خیلی از مشکلات رفع خواهد شد یا اصلا به وجو نمی آیند.
بعد از این دلسوزی مدیران نیز بسیار مهم است و مدیران باید دلسوز باشند و تحمل سختی ها را داشته باشند و با تحقیق و مطالعه دنبال راهکارهایی برای توسعه استان در بخش تحت مدیریتشان باشند.
ما هم در جلسات متعدد گفته ایم و در جلسات متعددی که با مدیران کل و نمایندگان و استانداران داشته ایم از آنها خواسته ایم که باید به فکر چاره ای اساسی برای نجات استان از وضعیت موجود باشیم  امروزه مشکل بیکاری و نبود شغل در استان ما بیداد میکند که عمده برنامه ریزی های ما  باید در رفع این معضل باشد.

* نظر شما در مورد استاندار جدید و تیم مدیریتی وی چگونه است و مه ترین شاخصه آقای خادمی را در در چه چیزی میبیند؟
سردار امیری: ما تاکنون چندین جلسه با آقای استاندار داشتیم و آقای دکتر خادمی تلاش و جدیت مثال زدنی برای توسعه استان دارند و خیلی علاقمند به رشد استان در زمینه های مختلف هستند.
به نظر من ایشان  فردی متعهد، مقید و البته متخصص برای این کار هستند که از تجارب ارزنده ای هم برخوردار است و تلاش وی برای توسعه عمرانی استان قابل تقدیر است و مجموعه سپاه فتح استان  هم وظیفه خود می داند که در کنار وی تلاش خود را برای توسعه استان بکار گیرد و والبته در جلساتی که با آقای دکتر خادمی داشتیم ایشان هم درخواست همکاری سپاه را داشتند و ما هم از فرماندهان نواحی استان خواستیم که به صورت جدی با استاندار و تیم مدیریتی وی کمال همکاری را داشته باشند.

13920706000309_PhotoL
 
* به نظر شما تغییر و تحولاتی که در کشور و استان رخ میدهد با شعارها ی دولت تدبیر و امید همخوانی دارد؟
سردار امیری: به هرحال تغییر و تحولات با روی کار آمدن هر دولت جدید امری بدیهی است که البته برخی مواقع دارای شدت بیشتری هم میشود ولی چیزی که مهم است اینست که در تغییر و تحولات توان مدیران را در نظر بگیریم و سعی کنیم توانمندترین فرد را هرچند هم حزب و جناح ما نباشد به کار بگیریم و و هرکسی که توانمند هست باید نگه داشته شود و از تجربه و توانش استفاده کنیم و نگاه ما به تغییر مدیران باید اینگونه باشد که مدیران ضعیف کنار بروند و از مدیران با توان مدیریتی بالا استفاده کنیم که بتوانند کارها را پیش ببرند.

* ضمن تسکر از وقتی که در اختبار «بویر نیوز» قرار دادید، اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید:

من هم از شما و همه همکاران رسانه ای شما تشکر میکنم و امیدوارم که با تلاش و جدیت شما استان ما روز به رو در حوزه های مختلف رشد و توسعه پیدا کند، انشالله.

…………………….

گفتگو : قاسم خشت زر

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=78875
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. بسیجی گفت:

  احسنت سردار.

 2. ناشناس گفت:

  سردار ادم واقع بینی هستند

 3. علی گفت:

  استاندار واقعا عالی بوده تا الان ما که راضییم

 4. سی سخت گفت:

  درود بر سردار عزیز و جناب آقای دکتر خادمی واقعا باید همه دست به دست هم برای پیشرفت استان دهیم. موفق وپیروز باشید.

 5. پاسدار گفت:

  واقعا سردار امیری جزو معدود فرماندهانی هستند که تا این حد به فکر رفع محرومیت از استان هستند ایشان نه یک فرمانده و سردار نظامی هستند که سردار عمرانی و سازندگی هستند مسئولان از ایشان یاد بگیرند جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و سردار امیری سردار و بسیجی تمام عرصه ها از جمله اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری است خداوند او را موفق و موید و محفوظ بدارد انشاء الله

 6. بسیجی گفت:

  با سلام.
  جا دارد همین جااز سردار امیری تقدیر و تشکر فراوانی کنم.  من خودم تا حالا با سردار برخورد نزدیکی نداشتم ولی واقعا میبینم و از مسولان میشنوم که هر چند سردار امیری غیر بومی هستند ولی برای پیشرفت استان تلاش خیلی زیادی میکنند. 

 7. محمدی گفت:

  سردار امیری بی شک محبوبترین مقامات استانی در بین مردم استان میباشد اما متاسفانه نمایندگان استان در انتصاب های استانی دخالت شدید دارند و اقدام به حذف مدیران ارشد لایق و با تجربه میکنند.به عنوان مثال مهندس رهنما آزاده سرافراز و با سابقه مدیریتی فراوان را که اکنون مدیر کل استاندارد فارس میباشد اجاره فعالیت به وی به دلایل سیاسی در استان داده نمیشود و آقای زارعی اقای زمانی را که در حال حاضر در امور عشایر میباشد که ارتباطی بین امور عشایر و سازمان استاندارد نمیباشد و زمانی فاقد سابقه مدیریتی در استان بوده با اکراه و اجبار به سازمان ملی استاندارد معرفی کرده که سازمان استاندارد به دلیل اینکه زمانی فاقد هر گونه تجربه و تخصص و ارتباط شغلی بوده تا کنون موافقت ننموده ولی آقای زارعی به دلیل اینکه زمانی از بستگانش میباشد دلایل و مستندات سازمان ملی استاندارد را نمیپذیرد و مدت زمان زیادی هست که اصرار مینماید.

 8. همشهری گفت:

  توروخداسرداربه استانداربفرمائید مدیر ثبت احوال استان روکی جابجا میکنند

 9. برزگر گفت:

  رویکرد خوبی دارید از همه علایق و سلایق را در سایت پذیرفته و فراجناحی و فراباندی و فرا قومی عمل میکنید..این یعنی رسانه ازاد و فراگیر…من از عسلویه هر روز به شما سر میزنم.

 10. امیررضا گفت:

  درود بر شما و استاندار محبوب
  با همکاری شما بزرگواران انشاالله استان توسعه چشمگیری پیدا کند، البته اگر کوته فکران و لج بازان اجازه بدهند

 11. یاسوج گفت:

  واقعا احسنت بر سردار امیری که از محدود کسانی هست که حقیقت را بدون ترس وواهمه عنوان میکنه شاید هر کس دیگری بود به این شکل از تواتمندی های واقعی استاندار صحبت نمیکرد.سردار واقعا انسان شریفی هستی.

 12. دهدشت گفت:

  احسنت برامیردلاورکه راجع ب مدیران سیاسی فرمانداران ودیگرامورسیاسی اظهارنظرنمودندامیدواریم فراموش نکنندحضرت امام سپاه ونیروهای نظامی راازورودبه دسته های سیاسی منع کردند

 13. ممسنى گفت:

  باسلام.اول درودبرمردعمل ودلاورباغىرت سردارامىرى.به دهدشت عرض کنم که سپاه هرجاکه منافع نظام درخطرباشدباىدواردعمل شود.دخالت نىست.زمانى که سردارامىرى ازکهگىلوىه خداحافظى کرد مىفهمىدکه چه نعمت بزرگى رو ازدست داده اىد.من ازدورتعرىف سرداررافهمىده ام واقعا شىفته اىن سردارشده ام.ممسنى همه براىش دعا مىکنند.امىدوارم سربلندوسلامت باشىدسرداربزرگ

 14. نوراباد. گفت:

  سردارامىرى سلام.خسته نباشىد.من تشکرمىکنم ازشما اززحمات بىنظىرتون که درهمه جاى فارس نامت ورد زبانهاست.امىدوارم که به مسوولىت بالاترى برسىد که الحق شاىسته هستىدتا به همه اىران کمک کنىدواىن رشادت وتوانمندى شمارابه رهبرعزىزم تبرىک وبراى والدىن محترم شماطلب آ مرزش مىکنم بجهت چنىن فرزندى که دردامان خودپرورانده اند.احسن

 15. عبدالله گفت:

  آفرین برسردار واقع بین و بانصاف وتونمند واستاندار محبوب ، علمی ومتخصص وخوش خلق .

 16. ناشناس گفت:

  شما نظر مخالف هم چاپ میکنید؟

دیدگاه شما