شنبه 15 شهریور 1399 - 12:12

برای مادر بزرگم «ماه بی بی ایلخانی پور»، نماد معتبری از خوبی و ایمان که خدا ما را با غم رفتنش امتحان می کند!

امروز خبر فوت مادر بزرگم را در شرایطی به من رسید که ۱۰ روزی هست در قرنطینه کرونا هستم.

هنوز باورم نمیشود آن صورت مهربان و آن دستان بخشنده باید سهم خاک شوند، راستش مدت ها بود به کرونا و بیماری مادر بزرگ و پدر بزرگ خوبمان و رعایت جوانب احتیاط برای سلامتی این دو عزیز، حسرت یک دل سیر دیدنشان را از ما گرفته بود.

امروز از هر زمانی بیشتر حسرت میخورم، حسرتی که بهایش بسیار بزرگ بوده، ما انسانی را از دست دادیم که در طول عمر با برکتش کسی از او رنجیده خاطر نشد، مثل کوه بود و هرکس مشکل و یا مشورتی داشت اولین زنگی که که می‌زد زنگ خانه پدر بزرگمان بود.

اصلأ چرا دروغ بگویم اشتیاق ما برای خونه پدر بزرگ برای دیدن مادر بود که اگر بگویم از مادر خودمان بیشتر دوستش داشتیم دروغ نگفته ایم.

فراموش کردن خطای دیگران،، صبر و حوصله مثالزدنی، بخشندگی، مردم داری و ایمان درس های بزرگی بود که ماه بی بی به ما داد، گویا او خلق شده بود که نماد خوبی باشد، شاید همین ذات او بود که در فرزندانش هم متجلی شده بود و اندکی از آن هم به ما رسیده بود.

او تا آخرین روز زندگی شوق و امید داشت، مثل یک نوجوان و تازه عروس ، خودش غذا می پخت، خودش مرتب می کرد، میهمان داری می کرد و با همه مشکلات جسمانی اما اجازه نداد کسی کمر خمیده اش را ببیند.

شوهرش؛ ملاعلی آریافر و دختران و پسرانش همه فرهنگی و یا ارتباط با این حوزه دارند اما برای من معلم واقعی خود او بوده و هست.

او درس های به ما آموخت که بهای آن یک عمر با برکت بوده است، او زن نبود، شیر مردی بود که بسیاری از مشکلات بزرگ یک ایل و طایفه با پا در میانی و منش بزرگوارانه او رفع و رجوع می شد.

کاش ما به جای تو می رفتیم، دنیا به خوبی های انسان های خوبش مثل شما نیاز دارد، باید شماها باشید تا خوبی در دنیا باشد، حیف اینها همه کاش هستند و شوربختانه آنچه هست و واقعی است، فوت «ماه بی بی ایلخانی پور» و اشک های سراسر حسرت یک ایل و طایفه است.

غصه واقعی را برای فرزندانمان میخورم که از شخصیت والای این زن با ایمان، پاک سرشت و نیکو نهاد کمتر برخوردار شدند.

خداوند روح پاکت را قرین رحمت و لطف خاصه خود کند و به همه کسانی که خالصانه به مادر(بزرگ) عزیزتر از جانمان ارادت داشتند صبر عنایت کند انشالله

این ضایعه دردناک را به پدر بزرگمان ملا علی آریافر ‌از اولین فرهنگی های کهگیلویه و بویراحمد تسلیت میگویم…

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=325412
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. شاگردی که به یادمعلم است گفت:

  به نام خدا
  شخصیت ممتازفرهنگی فرهیخته ،آقای علی آریافر رکن رکین بنیانگذار آموزش وپروش در بخش کبگیان همان انسان شریفی که نام علم ومعلم تنها با نام ویاد اوعجین است و ملکه ذهنی من میباشد برنسلهای هم عصر وسلف من پوشیده نیست بلاشک همسر گرامی ایشان که امروز رخ در خاک کشید دراین ساختار سازی فرهنگی وآموزشی وتربیتی نقشی هماآورد بااین معلم(اول) داشت.بدون شک آقای علی آریافر وهمسر مرحومشان مصداق راه طی شده در تربیت،ادب ومردم داری بدون منت بوده اند.
  این کوچ غم انگیزراخدمت خانواده معلم همیشگیم علی آریافر ،فرزندان ونوادگانش تسلیت عرض میکنم.
  شاگرد شما محمد مهدی سهیلی راه وشهرسازی استان

 2. چیتاب گفت:

  روح بزرگ بانوی ایل بویراحمد تا ابد شاد

 3. پاتاوه زیلایی مارگون لوداب میمند لما سادات محمودی گفت:

  کل نفس ذایقه الموت.خداوند در فردوس و بهشت برین قرین رحمتشان نماید.خداوند در سلاله پاک اولیاالله انسان های صالح و عباد پاک و متقی و متدین روحشان را مشحور نماید.

 4. ساجد صفری گفت:

  روحش شاد

 5. ناشناس گفت:

  یادت بخیر مادر مهربان با اخلاق مردم دار.

 6. رهنما مجید گفت:

  تسلیت واژه ای کوچک است در مقابل از دست دادن مادر …آن هم مادری که سراسر اخلاق ،عطوفت و مهربانی بود..کوهی از غیرت در حل و فصل رخ دادهای منطقه ای وایلی….مهربان و پرتلاش …..زبان از بیان توصیفات در مقام وامانده است….از خداوند زبان آفرین، طلب آمرزش برای این بزرگ بانوی ایل دارم ….صبر و آرامش برای بازماندگان بویژه برای همسرش معلم نمونه، جناب آقای ملا علی آریافر و فرزندانش …روحش قرین رحمت الهی

 7. فرشید درست گفت:

  تسلیت ب ایل بزرگ و کهن برایی و تسلیت ب خانوادهای ایلخانی پور .درست .و اریافر .عمه عزیزم روحت شاد و یادت تا ابد گرامی باد

 8. اکبری گفت:

  با سلام و احترام . ضمن عرض تسلیت به خانواده های محترم اریافر وخورزوهای عزیزم (ایلخانی پور ) ، اینجانب صمیمانه خود را در غمتان شریک میدانم خداوند روح این مرحومه را با بی بی فاطمه (س) محشور فرمایند . بقای عمر بازماندگان انشاالله

 9. س گفت:

  بانویی که همه بر مهربانی و بزرگواری اش صحه می‌گذارند، لبخند روح بخش او همواره سرشار از شعف و خوش آمد برای مهمانان سرایش بود،مادری ایثارگر در تربیت فرزندان شایسته، بانویی با وقار و مادری نمونه بود.

 10. تهران گفت:

  خداوند قرین رحمتش فرماید
  بانوی بزرگ،دانا، باشخصیت و مهربانی بود که هرکسی در اولین برخورد با ایشان،مجذوب رفتار بزرگ منشی و مادرانه اش می گردید.
  خداوند به فرزندان محبوب و با اخلاقش صبر بده

 11. مریم مرادی گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی باد.

دیدگاه شما