دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13:43

سفر اقتصادی سفیر اتریش به یاسوج

سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد. دیدار با استاندار کهگیلویه و بویراحمد، بازدید از واحدهای تولیدی و نشست با فعالین اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد از جمله برنامه‌های استفان شلتس سفیر اتریش در این سفر است.

به گزارش بویرنیوز، استفان شُلتس سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران در دیدار با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه علاقه زیادی داشتم به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنم اما مشکلات ناشی از بیماری کرونا ایجاد شد، اظهار کرد: خوشحالم که این فرصت ایجاد شد که بتوانم در این استان میهمان شما باشم.

سفیر کشور اتریش در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه سفرم به استان کهگیلویه و بویراحمد نه یک سفر گردشی بلکه سفر کاری است، افزود: نماینده اقتصاد و رایزن بازرگانی سفارت آقای گرابمایر در این سفر همراه من است و همین گواهی بر کاری بودن سفرم به استان است.

وی با اشاره به هدف سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هدف از این سفر شناسایی همکاری بین طرفین بوده و اینکه بر مبنای علاقه دو طرف حوزه‌ها برای توسعه و همکاری دو کشور شناسایی و تعریف شود.

شلتس ادامه داد: آنچه مرا از بدو ورودم به استان کهگیلویه وبویراحمد تحت تاثیر قرار داد حوزه‌های مدیریت منابع آبی، مدیریت جنگل‌های پایدار و همچنین حوزه گردشگری است که از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و مشابه با کشور اتریش است، ضمن اینکه در حوزه صنایع کوچک و نفت ظرفیت‌هایی برای همکاری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اتریش تنها کشور اروپایی است که در ایران انجمن فعال دارد، گفت: سال گذشته 130 مناسبت علمی و فرهنگی را در انجمن فرهنگی اتریش در تهران برگزار کردیم که به دلیل اعتماد دو طرفه با کشور ایران برای برگزاری این مناسبت‌ها نیاز به اخذ مجوز نبود.
سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: اولین ریاست جمهوری کشورهای غربی که بعد از انقلاب اسلامی به ایران آمده رئیس جمهور اتریش بود و رئیس جمهور وقت کشور اتریش هم اولین رئیس جمهوری بود که بعد از توافق برجام به ایران سفر کرد، همچنین 700 سال روابط مستند بین مردم دو کشور، 500 سال شراکت و بیش از 160 سال روابط کامل دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد که تقریبا هیچ کشور اروپایی از همچین پیشینه خوبی با ایران برخوردار نیست.

شلتس با اشاره به تشابه صخره‌های رشته‌های کوه دنا به طبیعت اتریش گفت: احترام بسیار زیادی برای نحوه مواجه شما با دو چالش بزرگ بیماری کرونا و محاصره تجاری ناعادلانه آمریکا که در حال حاضر با آن مواجه هستید قائلیم و ناراحتی شما را از اینکه بخش سیاست و دیپلماسی نتوانسته کانال امن مبادلات مالی را فراهم کند درک می‌کنیم این بحران که در پی تحریم‌های ایالت متحده ایجاد شد به نوعی آیینه‌ای در مقابل اتریش قرار داده و کاملا متوجه شدیم که محدودیت‌های استقلال ما در زمینه مالی و تجارت تا چه حد است.

سفیر اتریش در ایران ادامه داد: سوالی که پیش آمده اینکه در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟می‌خواهیم از حالا تا پایان ویروس کووید 19 و از الان تا پایان این محاصره ناعادلانه تجاری  از این فرصت که ایجاد شده استفاده کنیم و می‌خواهم با تحلیل دقیق از ظرفیت‌های موجود برای بنگاه‌های اقتصادی بستر را برای ورود به کارهای عملیاتی فراهم کنیم.

وی بیان کرد: بنگاه‌های اقتصادی اتریش بسیار علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند و نمونه آن مشارکت 250 شرکت اتریشی در نشستی با موضوع ایران که در اتاق اقتصاد اتریش در ماه می گذشته برگزار شد و نشست ماه نوامبر که در سال جاری برنامه‌ریزی شده است، نمی‌خواهم روابط تنها در قالب صحبت‌ و وبینارها باشد بلکه برنامه داریم که نمایندگان بنگاه‌های اقتصادی اتریش در قالب هیاتی و در حوزه کمک‌های بشر دوستانه به ایران بیاوریم.

سفیر اتریش با اشاره به استفاده از فرصت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط گفت: با کمال میل بخش بازرگانی سفارت برای گفت‌وگوهای تخصصی و موردی با شما خواهد بود تا گام‌های بعدی را به صورت عملیاتی و مشخص برداریم و این ماموریتی است که سران ارشد دو کشور به ما واگذار کرده‌اند در سفر رسمی دکتر روحانی در جولای 2018 به اتریش مجموعه‌ای از قراردادها و یادداشت‌های تفاهم به امضا رسید که ما موظف شدیم پیگیر این تفاهم‌نامه‌ها باشیم.

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=324025
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. دکترای مدیریت گفت:

  اینهمه سفرا وغیره رو اطلاع رسانی نکنید نکات مثبت سفر را برای مردم شرح دهید

 2. بویراحمدی گفت:

  درود بر دکتر تقی زاده و کارکنان شرکت سینره که اگه یاسوج این رو هم نداشت چی رو میخواستن نشون بدن.افتخار ما دکتر تقی زاده

 3. بی کار گفت:

  درود بر سردار پیگیر سید با اقتدار مهندس صمیمی دوست

 4. 123 گفت:

  باز هم عشق عکس سلفی مسئولانمان

 5. صادق گفت:

  خداوکیلی فاصله ۲ متری رعایت کنید، به میهمان نچسبید ، عکس آخری خیلی حرف داره یکی فیرش از ماسک زده بیرون ماسکش فکر کنم کوچیکه

دیدگاه شما