سه شنبه 7 مرداد 1399 - 10:40

مشکل عمده ای که گریبانگیر شهر یاسوج شده است/بودجه و امکانات جوابگوی جمعیت شهر نیست

شهردار یاسوج با بیان اینکه بازنگری طرح تفصیلی شهر یاسوج با تاخیر در حال انجام است، گفت: بخشی از معابر شهر یاسوج خاکی است و تا زمانی که این طرح اجرا نشود، نمی‌توانیم جوابگوی بخشی از مشکلات مردم به صورت قانونی باشیم.

به گزارش بویرنیوز، نستهن مقدم با تشریح برخی مشکلات شهر یاسوج، اظهار داشت: شهرداری یاسوج به دو برابر ظرفیت قانونی یعنی حدود 250 تا 260 هزار نفر خدمات ارائه می‌دهد که برای حل این مشکل، لازم است بحث الحاق حومه شهر یاسوج، از مادوان تا سرآبتاوه، که در شورای برنامه‌ریزی در سال 97  مصوب شده بود، به صورت اساسی و علمی دیده شود.

وی افزود: هم‌اکنون در حومه شهر یاسوج با ضوابط بنیاد مسکن ساخت و ساز می‌شود و در صورت اجرای طرح الحاق، چون نیاز است ضوابط شهرسازی لحاظ شود، با مشکلات زیادی برای مدیریت شهر یاسوج و حومه روبرو می‌شویم.

SONY DSC

وی به طرح تفصیلی شهر یاسوج اشاره داشت و با بیان اینکه بازنگری طرح تفصیلی که راه و شهرسازی مجری آن است با تاخیر در حال انجام است، عنوان کرد: بخشی از معابر شهر یاسوج خاکی است و تا زمانی که این طرح اجرا نشود نمی‌توانیم جوابگوی بخشی از مشکلات مردم به صورت قانونی باشیم.

شهردار یاسوج اصلاح و بهبود شبکه آب‌های سطحی را از دیگر نیازهای شهر یاسوج عنوان و بیان کرد: همیشه با شروع بارندگی‌ها، مشکلاتی در محله‌های پایین دست شهر داریم و هر چند اقدامات اصلاحی انجام شده، اما این اقدامات کافی نبوده و امیدواریم با مطالعه و تامین اعتبار لازم، کار اساسی برای آنها انجام شود.

مقدم با بیان اینکه مطالبات زیادی از دستگاه‌های اجرایی داریم که معاون عمرانی استاندار قول پیگیری داده، گفت: از دستگاه‌ها انتظار داریم که این مطالبات را از محل اعتبارات ملی خود تامین کنند تا خدماتمان را به شهروندان به‌روزتر کنیم.

وی ادامه داد: سهم شهرداری از فروش املاک و اراضی راه و شهرسازی، حقی متعلق به مردم است که انتظار داریم راه و شهرسازی این سهم را در اختیار شهرداری قرار دهد تا شهرداری بتواند بر اساس سهم خود، معابرش را از جمله در خیابان جمهوری و 45 متری آیت‌الله ملک‌حسینی، تملک کند.

شهردار یاسوج به بدهی‌های شهرداری به سی.ان.جی‌ها اشاره داشت و  بیان کرد: این بدهی‌ها، مربوط به سال‌های گذشته بوده و با توجه به اینکه استان ما 25 درصد نفت و گاز کشور را تولید می‌کند، در این زمینه انتظار بخشودگی داریم.

مقدم با بیان اینکه در حوزه نیروی انسانی نیز بدهی‌هایی داریم، گفت: به علت شرایط کرونایی، نتوانستیم بسیاری از عوارضمان را بگیریم و اماکنی که در حوزه فضای سبز اجاره می‌دادیم تعطیل بوده و هم‌اکنون درآمدی برای شهرداری ندارد.

وی ابراز کرد: بدهی‌های ما به پیمانکاران مربوط به بیش از 10 سال می‌شود از جمله در دو پارک ولایت و غدیر، پیمانکاران در سال‌های گذشته کار کرده و مطالباتی دارند که انتظار داریم در تامین اعتبار و منابع به شهرداری کمک شود.

شهردار یاسوج عنوان کرد: طرح اقدام مشترک بازآفرینی شهری فرصت خیلی خوبی است که باید برای پیگیری خواسته‌هایمان به سازمان بازآفرینی کشور مراجعه کنیم تا بتوانیم نارسایی‌های گذشته را از محل بازآفرینی شهری جبران کنیم.

مقدم بیان کرد: انتظار داریم سازمان شهرداری‌ها، جمعیت زیر 50 هزار را برای شهر یاسوج استثنا کند چون حومه شهر یاسوج به نوعی روستا بوده و باید از قیر رایگان برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه از سال 93 تاکنون به ناوگان عمومی و حمل و نقل شهر یاسوج کمکی نشده، گفت: تجهیزات ‌آتش‌نشانی و ایمنی از دیگر نیازمندی‌های شهرداری یاسوج است و مشکلی که وجود دارد این است که الان خودروی نردبان برای طبقات سوم به بالا نداریم و نیروهای آتش‌نشانی ما با جانفشانی به مردم خدمات می‌دهند.

شهردار یاسوج افزود: در بحث پسماند، برای اولین بار در کشور، یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی را پای کار آورده‌ایم و انتظار داریم هم در تسهیلات به وی کمک شود و هم دستگاه‌های خدمات رسان آب برق و گاز، تأسیسات لازم را به دوپشته دشت روم ببرند.

مقدم گفت: از سازمان شهرداری‌ها انتظار می‌رود که شهرداری یاسوج را از تسهیلات کم‌بهره و کمک‌های بلاعوض برخوردار کند یا شورای برنامه‌ریزی استان، مرکز استان را در یک آیتم ویژه ببیند.

وی بیان کرد: اولویت ما در حوزه خدمات، احداث کارخانه بازیافت است که هم‌اکنون کارخانه بازیافت ما بالای 90 درصد پیشرفت دارد و دغدغه سرمایه‌گذار کمک‌هایی است که به همه شهرهای شمالی شده و امیدواریم به شهر یاسوج که شمالی در جنوب است هم این کمک‌ها صورت گیرد.

شهردار یاسوج به وضعیت نیروهای شهرداری اشاره داشت و عنوان کرد: دغدغه اصلی نیروهای ما، بحث تبدیل وضعیت آنها است، بسیاری از نیروهای توانمند شهرداری نیروهای قراردادی هستند و ثبات شغلی در بحث نیروهای مدیریت شهرداری از بین رفته است.

مقدم گفت: نیروهایی در شهرداری یاسوج وجود دارد که بیش از 10 تا 15 سال در شرک‌تهای خدماتی کار کردند و هیچگاه تعیین تکلیف نشدند، این موضوع به دغدغه‌ای برای این افراد و خانواده‌های آنها تبدیل شده است.

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=323599
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس گفت:

    وقتی بر طبل مهاجرتهای بی دلیل و کاذب کوبیده میشه ثمرش میشه این مشکلات و انواع بزه ها

دیدگاه شما