یکشنبه 15 تیر 1399 - 11:09

دنا مهم‌ترین ذخیره‌گاه زیستی ایران/وجود ۳۲۰ گونه جانوری در پارک حفاظت شده دنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است.

به گزارش بویرنیوز، 16 تیرماه 1390 یادآور ثبت دنا، بعنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره ایران و نخستین بعداز انقلاب اسلامی ایران بود ، تا اهمیت حفظ آن بعنوان زیستگاه بیش از یک هزار و 520 گونه گیاهی و جانوری مورد توجه قرار گرفته وتا جائیکه  به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست ، این ثبت مسئولیت بزرگی بر دوش جامعه زیست محیطی استان برای حفظ توسعه پایدار گذاشته است .

برهمین اساس، سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ، در پانزدهمین روز از تیرماه 99 در این خصوص گفت : پس از گذشت 30 سال از ثبت 9 ذخیره گاه زیست کره در ایران، ذخیره گاه زیست کره دنا به عنوان دهمین ذخیره گاه در سطح ملی  و نخستین بعد از انقلاب اسلامی در سازمان یونسکو در 16 تیرماه 1390  به ثبت رسید.

وی افزود : منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از ۳۲۰ گونه جانوری است که میراث گرانبهای طبیعی به شمار می رود.

هاشمی بیان کرد: دنا یک اکوسیستم خیلی مهم در منطقه تلقی می شود و زیبایی‌های فوق‌العاده‌ای دارد و همچنین 20درصد منابع آبی کشور را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه دنا یکی از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان به شمار می رود افزود: در این ذخیره‌گاه گونه‌های جانوری شامل انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان زیست دارند که کل و بز، خرس قهوه‌ای، خوک وحشی و پلنگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، موش کور، سنجاب ایرانی، خرگوش، سمور، راسو، خفاش، جوجه تیغی، سیاه گوش، عقاب طلایی از جمله مهمترین گونه‌های این منطقه حفاظت شده به شمار می‌روند .

هاشمی گفت: منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا با مساحت بیش از ۲۵۵ هزار هکتار، زیستگاه ۳۲۰ گونه جانوری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد : وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است.

وی بر ضرورت تعامل و همکاری جوامع بومی محلی در حفظ این گنجینه ارزشمند و عظیم تاکید داشت و گفت: زمانی برنامه‌های زیست محیطی و ذخیره گاه‌های زیستی موفق خواهند شد که مردم همکاری کنند و تنوع فرهنگی از سوی مردم وارد این برنامه شود.

هاشمی تصریح کرد: امروز ما شاهد همکاری گسترده بین بخش‌های مختلف برای رسیدن به هدف مشترک که توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست است، هستیم.

فارس

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=321541
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما