شنبه 14 تیر 1399 - 9:48

توصیه استاندار کهگیلویه و بویراحمد به شهرداری‌ها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پیامی به مناسبت روز شهرداری و دهیاری‌ها آورده که ١۴ تیر ماه به عنوان روز شهرداری و دهیاری در تقویم ثبت گردیده است.

توصیه استاندار کهگیلویه و بویراحمد به شهرداری‌ها؛ استفاده از نگاه دانشگاهیان در سیما و منظر شهری

 

به گزارش بویرنیوز، حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پیامی به مناسبت روز شهرداری و دهیاری‌ها آورده است: ١۴ تیر ماه به عنوان روز شهرداری و دهیاری در تقویم ثبت گردیده است.

در یک قرن اخیر به طور متوسط هر ٢۵ سال مدیریت روستایی دستخوش تغییر و تحول بوده است، بطوریکه آخرین تحول در  ٢٢ سال پیش بوده که به موجب قانون (١۴ تیر ١٣٧٧)  تاسیس دهیاری های خود کفا در روستاهای کشور مصوب گردید.

جمعیت روستایی ۴۴ درصدی استان کهگیلویه و بویراحمد با سکنی گزیدن در ١۶۴٣ روستا که ٩٢٢ روستا کمتر از ٢٠ خانوار و ٧٢١ روستا بالای ٢٠ خانوار دارند، فرصت مغتنمی را برای تولید ،اشتغال پایدار و کسب کارهای نوین و دانش بنیان  فراهم نموده است.

تعداد ۵٩٨ دهیاری در استان با ٢٠۵٨ عضو شورای روستا زمینه خرد جمعی و مشارکت پذیری را در امر توسعه روستایی فراهم نموده است.

دهیاری ها نهادی برخاسته از اراده رای مردم در اداره روستا، امروزه  خدمات و تسهیلات عمومی،تقویت و تعمیق روند توسعه اجتماعی و فرهنگی،کنترل کننده روند مهاجرت،زمینه ساز اشتغال پایدار و کسب و کارهای خلاقانه ، نو اورانه و دانش بنیان  در روستاها بر عهده دارند.

از سوی دیگر جمعیت ۴۶ درصدی شهری استان  در شرایطی که شهرها با سرعت زیاد و از هر جهت رو به توسعه و گسترش هستند،  مشکلاتی همچون ترافیک، پسماندها، هدر رفت انرژی و بهداشت، حاشیه نشینی و گرانی زمین و مسکن، پیامدهای اقتصادی و فرهنگی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

 در همین راستا برنامه‌ریزی و آینده نگری برای تامین آسایش و رفاه، سلامت روانی و اجتماعی، بسط و تعمیق فرهنگ مشارکتی و رضایتمندی شهروندان و دستیابی به شاخصه‌های یک شهر سالم، زیبا، توسعه یافته و پویا، نیازمند خدمت صادقانه و جهادی مدیریت شهری دارد تا با برنامه‌ریزی‌های علمی و عملی مسیر توسعه همه جانبه شهر را هموار و فضایی مطلوب و با نشاط را برای زندگی شهروندان فراهم کنند.

توصیه می شود نگاه کارشناسانه و بهره گیری از توانایی عالمان و دانشگاهیان در عرصه خطیر سیما و منظر شهرها و روستاها تأکید بر رعایت دقیق قوانین و مقررات،اجرای دولت الکترونیک ،در نظر گرفتن اصول فنی در مقاوم سازی اماکن عمومی و منازل مسکونی و رعایت پدافند غیرعامل، توجه ویژه به مسائل ترافیکی و توسعه حمل و نقل عمومی و فضاهای سبز شهری و روستایی، توجه به گسترش اماکن تفریحی و فرهنگی ،مذهبی و تکریم مردم و پاسخگویی سریع و به موقع با هدف ارتقا سطح رضایت مندی افراد در دستورکار قرار گیرد.

بدون شک ایفای نقش اثر گذار شهرداری ها و دهیاری‌ ها در ابعاد وسیع و گوناگونی نظیر خدمات ارزشمند در مبارزه با کرونا ویروس،مشارکت فعال در مهار آتش سوزی های مراتع و جنگلهای استان، حفظ  و حراست از محیط زیست، بهبود سیما و منظر، ارتقا و سامان‌بخشی وضعیت کالبدی- فیزیکی سکونتگاه‌ها،  آسایش، امنیت و سلامت شهروندان و دستیابی به شاخصه‌های یک سکونتگاه سالم، زیبا، پویا، بانشاط و توسعه‌یافته به خوبی ملموس است.

جا دارد در آستانه ۱۴ تیر، با تبریک این روز بزرگ که امسال با ایام فرخنده ولادت امام رضا علیه السلام همزمان و متبرک گردیده، به همه دست‌اندرکاران حوزه مدیریت شهری و روستایی  دهیاران عزیز و اعضای  محترم شوراهای اسلامی شهر و روستا  از درگاه پروردگار دانا برای تمامی بزرگوارانی که دغدغه توسعه، پیشرفت و آبادانی استان را دارند،‌ آرزوی تندرستی و توفیق روزافزون مسٵلت نمایم.

فارس

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=321407
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما