شنبه 7 تیر 1399 - 0:29

عاقبت این مجلس چه می شود!

🔹 بویرنیوز، دکتر محمدعلی وکیلی نماینده مجلس دهم در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت:

بیش از یک ماه است که از تشکیل مجلس یازدهم می‌گذرد. مجلسی که با شعارهای حداکثری انقلابی و اصولگرایی تشکیل شده است.

ترکیب این مجلس نیز به طور حداکثری در دست مدعیان انقلابی است. پس از مجالس پر انتقاد ششم (اصلاح‌طلب)، هفتم، هشتم و نهم (اصولگرا) و دهم (ترکیبی)، اکنون پس از سال‌ها ادعا و وعده، مجلس انقلابی تشکیل شد.

سال‌ها بود با کوفتن عالم و آدم، وعده تشکیل چنین مجلسی و با این مقیاس داده می‌شد. با وعده تشکیل مجلس انقلابی، هرچه فریاد داشتند بر سر مجلس دهم زدند و مردم را از عملکرد مجلس دهم ناامید کردند. تمهیدات فراوانی دیده شد و هزینه‌های زیادی از حیثیت نهادهای نظام شد تا این مجلس تشکیل بشود و هیچ اقلیت قوی نیز در مجلس حضور نداشته باشد؛ اکنون این رویا عملی شده است. مجلسی صد درصد به ظاهر انقلابی و اصولگرا تشکیل شده است.

حال بیش از یک ماه از عمر این مجلس گذشته است؛ با دستاوردهای این یک ماه، تقریباً چشم انداز این مجلس روشن شده است. مهم‌ترین دستاوردهای این مدت، پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام جورج فلوید، تغییر نام فرودگاه مهرآباد، برگزاری مراسم ختم قرآن، تعطیلی جلسه علنی برای نماز آیات و مجموعه‌ای از شعارهای نپخته و مواضع تندوتیز و حساب نشده و بعضاً مضحک بوده است.

آن همه سرو صدا جهت رفتن به مجلس برای این کارها؟ آنچه از شعارها و ادعاها در این سالیان دریافتیم این بود که عده‌ای پرادعا معتقدند که صاحب «ایده حکمرانیِ» خاص و خالصی هستند که کلید حل مسائل کشور در آن است.

نام ایده خود را نیز با تحدید و انحصار مفهومِ بلند انقلاب اسلامی، «انقلابی گری» گذاشته بودند. هرچند هیچ گاه منشور کشورداری خود را منتشر نکردند و همیشه به شعارهای کلی و کلیشه ای مانند مدیریت جهادی و… بسنده می‌کردند اما می‌گفتند برای تمام مشکلات جهان اسلام نسخه ای در آستین دارند.

البته هیچ گاه اینان بی قدرت نبوده اند اما بالاخره با کلی سروصدا دوباره مجلس به دستشان افتاد. حال با حضور حداکثری در مجلس، نسخه ‌های آنها که از سقفِ عقلانیتِ این ایده برخاسته، قابل رویت است. مهم‌ترین نسخه این مجلس تا کنون، پیشنهادهای بالا است. مجلسی که برای تامین معیشت مردم شکل گرفت، اگر با این دست فرمان پیش برود چه عاقبتی خواهد داشت؟

مسائل کشورداری جای شعار و ادعاهای فانتزی نیست. اینگونه نیست که یک شبه، ایده حکمرانی و منشور کشورداری تولید شود. اگر تاکنون سقف آغاز نسخه‌های یک جریان، در این موقعیت حساس کشور، تغییر نام خیابان ها است، مشخص است که فرجامش چیست!

این مجلس به دلیل نداشتن اقلیت قوی سیاسی و فکری، به سرعت بر سر مسائل فرعی آرایش خواهد یافت و در درون خودشان صف بندی شکل خواهد گرفت. چه آنکه اکنون نیز به بهانه عملکرد ضعیف هیات رئیسه در جانمایی نمایندگان، طرح استیضاح هیات رئیسه ارائه شده است. یعنی در یک ماه اول، صف بندی های درون جناحی شروع شده است. این تازه آغاز راهِ «مجلس انقلابی» است!

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=320751
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. بهنام گفت:

  به به بسلامتی
  خوب خودتون بفرمایید ۴سال نماینده بودی چکار کردی؟ جز هیأت رئیسه هم بودی که
  فکر کنم یه گزارشی از فعالیت ۴ ساله بدین ممنون میشیم

 2. دلسوز ملت گفت:

  با سلام و درود به شما و دوستان شما.
  دیگه دوران حضرتعالی در مجلس و… تمام شد و باید این حرفها را بگویید و حرفها بزنید . این مجلس خیلی هم خوب و محکم در مقابل ظلمها، فسادها و…. خواهد ایستاد و با هیچ کس شوخی ندارد و انشالله شاهد خروجی خوبی خواهیم بود و انشااله از مجلس معامله گرانه قبل بهتر و محکم تر هستش . پس شما از عجولانه قضاوت کردن بپرهیزید و سعی نکنید آن خرابی ها و فرصت سوزی ها در مجلس قبل را به نحوی بپوشانید. ملت خودشان عقل و شعور قضاوت کردن دارند و سر وقتش هم نتیجه را خواهند دید . پس عجولانه حرکت نکنید و صبوری کنید برادر .

 3. ناشناس گفت:

  شما بفرمایید خودتان چه کردید واقعا شرم آور است دیگ به دیگ میگه روت سیاه //شما که از جایگاه پند واندرز صحبت می کنید بفرمایید دستاورد شما به جز سخنگوی ستاد روحانی چه بوده است ؟

 4. یاسبچ گفت:

  تو و عملکرد خوت بگو غیر از انشا نوشتند چه عملکردی داری و بگو در طول ای چهار سال چه کمکی و زادگاهت کرد

 5. علی گفت:

  نگا کی داره راجع به مجلس حرف می زنه

 6. بویراحمد گفت:

  فضولی موقوف جناب روزنامه فروش رفتن جنابعالی به مجلس هم بسیار اشتباه بود

 7. ناشناس گفت:

  واقعن جای نمایندگانی شایسته مثل دکتر وکیلی و مطهری در مجلس یازدهم خالی است مجلس لیستی و ورود به مجلس یازدهم با درصد آرای مردمی کم بهتر از این نمیشه انتظار داشت

 8. محمود نجیبی گفت:

  درود بر شما مرد لر وباغیرت
  حقا وانصافا تحلیل وبررسی بسیار زیبا وجالبی از وضعیت کنونی مجلس طی این یک ماه داشتید.

 9. ناشناس گفت:

  کچل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی

  تورا به ما چه

 10. بیراحمد گفت:

  جون خوت تو یکی ده حرف نزن . جنابعالی که منافع حزب و گرو هت را بر منافع مردم در مجلس قبل ترجیح دادی.
  حال نطق میفرمایی………

 11. ناشناس گفت:

  البته بر همگان واضح و مبرهن است که مجلس دهم رفوزه شده و با عرض پوزش از معدودی نمایندگان شخیص آن دوره مردم یه مشت گوسفندی را فرستاده بودند مجلس دهم و البته این اظهارات جناب وکیلی هم الانه از روی عصبانیت هستش و لا غیر ….

 12. همشهري گفت:

  جناب آقای وکیلی
  من از کسانی بودم که دوره گذشته به جنابعالی رای دادم،میشه بفرمایید تو اون چهارسال شما ودوستانتان چیکار کردید.پس لطفا سکوت کنید سکوت!!!
  بله خیلی کارا انجام دادید:دلار۲۰ هزار تومانی،تورم۴۰۰ درصدی،طلای گرمی ۹۰۰ هزارتومان،سکه ی ۱۰ میلیونی،پراید ۱۰۰ میلیونی،مسکن ۱۰برابری،دزدی ها وغارتگری های بی سابقه و…
  بله آقای به اصلاح تحلیل گر لطفا سکوت کنید وبه زخم های مردم نمک نپاشید شما ودوستانتان بلایی بر سر مردم آورده اید که تا هزاران سال در تاریخ ماندگار خواهد شد.پس لطفا سکوت کنید نه شما بلکه همه کسانی که در این فاجعه تاریخی دست داشته اند سکوت کنید سکوت!!!

 13. مصطفی باهنر گفت:

  سلام
  البته من مثل شما علم به آینده ندارم و از مبانی آینده پژوهی بی بهره ام و لذا آینده مجلس رو به اعتبار شما همینگونه تصور میکنم
  اما حضرت آیه الله دکتر وکیلی عزیز شما برای همین دغدغه معیشت و نجات مردم در مجلس چه کردید؟
  خوب است گاهی نقدی ولو مختصر به خود هم داشته باشیم تا کمتر درباره آینده نیامده دیگران قضاوت کنیم.
  ارادتمند شما مصطفی باهنر

 14. حسن گفت:

  این چند سال نماینده بودی چکار کردید فقط قانون به ضرر قشر ضعیف

 15. مجیدیان گفت:

  این چند سال نماینده بودی چکار کردید فقط قانون به ضرر قشر ضعیف

 16. م گفت:

  سلام یه کم زود نیست برا قضاوت کسی که می خواست تو صد روز مشکل حل کنه تو هفت سال نتونسته خود شما چهار مجلس چه راه حلی برا معیشت مردم داشتید جز حمایت از دولت وبرجام حداقل بزار یک سال بگذره بعد مطلب بالا بلند بفرمایید

 17. سجاد گفت:

  خودت تو ۴سال حتی ختم قران هم نخوندی چه برسه به کار:-)

 18. محمد گفت:

  همانگونه که مجلس دهم هیچکاره ای بیش نبود، مجلس یازدهم هم، هم

 19. ناشناس گفت:

  خانه از پای بست ویران است خواجه درفکر نقش ونگار است. هیج مجلسی نمی تواند مشکلات معیشتی واقتصادی ودرد ورنج مردم را کم کند . مگر تامین قطعه پراید و تکنولوژی ساخت آفتابه و نبود بلبرینگ خوب و چهارصد برابر شدن قیمت اجناس دست مجلس و بقالی و نجاری نبش مجلس است که مجلس دهم باشه یه یازدهم؟ چقدر حماقت . تورم وبیچارگی مردم و بی ارزش شدن پول ایران در دنیا و فساد وفقر وفحشا .

دیدگاه شما