شنبه 24 اسفند 1398 - 12:44

به قلم دکتر یارنسب: گذر و نظری بر تأسیس بنیاد و نامگذاری روز شهدا/ایثارگری و جانفشانی نیروهای درمانی کشور ادامه راه شهدا است

دکتر اسکندر یارنسب

بویرنیوز؛ به قلم دکتر اسکندر یارنسب، مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور:

ایثار، انفاق و بذل مال و جان برای همنوعان بدون هیچ چشم داشت و انتظار جبران از دیگران از مفاهیم مشترک جهان شمولی است که در همه جوامع، مکاتب و در بین همه انسان‌ها دارای ارزش، حرمت و شرافت خاص و بارزی است. در آموزه‌های دینی و مذهبی ما این مفاهیم مبتنی بر آرمان‌ها، باورها، اعتقادات و دارای مبانی عقلی و نقلی بسیار زیادی است که علاوه بر داشتن ارزش و مفاهیم مشترک جهان شمول، از قداست، مکانت، جایگاه والا، متمایز و متفاوتی برخوردار است.

اوج این مفاهیم را می‌توان در ایثار، شهادت و بذل جان در راه خدا مطرح کرد که دارای برترین ارزش و ثواب است. به گونه‌ای که می‌توان آن را بالاترین و برترین معاملهٔ خالق و مخلوق نام نهاد. معامله‌ای که در آن فروشنده شهید، خریدار خدا، جنس جان و بها رزق عند رب و بهشت جاودان است.

در طول تاریخ بشر همیشه و همواره انسان‌های بزرگ، ایثارگر و فداکاری اعم از پیامبران، پیشوایان، بندگان صالح، خالص و برگزیده‌ای بوده‌اند که با خدای خویش بر سر جان خود معامله کرده و شمع محفل بشریت شده و به فوز و فیض عظیم شهادت نائل آمدند. بر فراز این قلهٔ رفیع، پرچم سرخ علوی با شهادت علی (ع) در محراب و پرچم خونین عاشورا با شهادت حسین بن علی (ع) در کربلا برای همیشهٔ تاریخ به اهتزاز در آمد و چراغ هدایت و کشتی نجات برای همهٔ آزادی خواهان و عدالت طلبانی شد که مرگ خونین را بر زندگی ننگین در مقابل حاکمان و ظالمان جور و ستم ترجیح داده‌اند.

در عصر جدید بنیان‌گذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در زیر پرچم سرخ علوی و حسینی، بیرق مقابله با طاغوت و مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی را برافراشت و بزرگترین نهضت و انقلاب معاصر را به رغم مخالفت دو ابرقدرت و بلوک قدرت آن روز و با شعار نه شرقی و نه غربی با تکیه بر قدرت نرم مردم رقم زد.

در طول چهل سال گذشته با رهبری حکیمانه حضرت امام (ره) در دهه اول و رهبری خردمندانهٔ خلف صالح اش رهبر معظم انقلاب در سه دههٔ بعدی و تاکنون جمهوری اسلامی ایران به کانون مبارزه با استکبار و محور مقاومت در منطقه و یک جریان، قدرت و نهضت جدید در معادلات و محاسبات بین‌المللی تبدیل شده است. بی‌شک در کنار سایر علل و عوامل، عنصر ایثار و شهادت نقش محوری و تعیین کننده در شکل‌گیری، پیروزی، تثبیت، تداوم و گسترش انقلاب اسلامی در همهٔ مراحل و مقاطع داشته و شهیدان بیشترین، بهترین و تأثیرگذارترین سهم را ایفا نمودند.

بر همین اساس و با درایت و دستور آن رهبر فرزانه در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ یعنی ۱۳ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ۶ ماه و ۸ روز قبل از شروع دفاع مقدس هوشمندانه و حکیمانه بنیاد شهید به عنوان یک نهاد انقلابی تأسیس شد. هر چند در زمان پیروزی انقلاب، آمار جامعه هدف بنیاد زیاد نبود و از جنگ و دفاع مقدس هم هیچ خبری نبود، ولی یک نهاد مستقل به دستور حضرت امام (ره) برای تجلیل از شهیدان، تکریم خانواده‌های آنان و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تأسیس شد. این موضوع عمق نگاه، تیزهوشی، دوراندیشی و آینده نگری آن حکیم خبیر را به اهمیت و أفضلیت این نهاد مقدس نشان می‌دهد.

در سال ۱۳۸۳ مبتنی بر همان فرمان تأسیس، ۲۲ اسفند توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شد. با تجزیه و تحلیل آماری در دوره‌های بعد مشخص شد بیشترین آمار شهدا در طول دوران انقلاب و دفاع مقدس مربوط به اسفند ماه و تاریخ شهادت و ولادت تعداد زیادی از فرماندهان دفاع مقدس از جمله شهیدان مهدی و حمید باکری، خرازی، زرین، امینی، همت، برونسی و … حاج قاسم سلیمانی (ولادت) و…در همین ماه بوده است. همهٔ این موارد و بسیاری از موارد نهفته و نگفته از نکات پر راز و رمز و اسرار آمیز نامگذاری این روز بزرگ است.

علی‌رغم اینکه این روز در سال ۸۳ به عنوان روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شد ه بود ولی در داخل بنیاد این روز سال‌ها با تحلیل و توجیه اینکه در آستانه عید نوروز و پایان سال و تعطیلات است عملاً مسکوت مانده بود. از سال ۹۲ با دستور، تأکید و تدبیر نماینده ولی فقیه و ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران ستاد بزرگداشت روز شهدا تشکیل و هر ساله برنامه‌های مختلف و متنوعی در سطح ملی اجرا و در کمترین زمان در سطح جامعه این روز نهادینه شد.

اقدامات مربوط به معرفی و بزرگداشت این روز به گونه‌ای بود که رضایت و عنایت مقام معظم رهبری را در پی داشت و معظم له دو بار برای برنامه‌های پاسداشت این روز بنیاد را مورد تفقد و تشکر قرار دادند. در سال جاری به دلیل بروز ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع آن تمام برنامه‌های همایشی و مراسمی لغو و بیم آن می‌رفت که این روز تحت الشُعَاع قرار گیرد.

اما ایثار و فداکاری پزشکان و پرستاران در دفاع از سلامت هموطنان جلوه‌ها و صحنه‌های زیبایی را در قالب ایثار اجتماعی و در امتداد ایثار شهیدان در جامعه رقم زد. در واقع ایثار این گروه فداکار بار دیگر خاطرات ایثار و جانفشانی شهیدان را در اذهان و افکار جامعه زنده کرد و اثربخشی و ثمربخشی این روز و صاحبان این روز را بر بافت و ساختار پنهان و نهان جامعه آشکار ساخت. با افتخار باید شعار این روز را فریاد زد که: راه شهیدان ادامه دارد ….

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=318050
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. سبحانی گفت:

    سلام بر دکتر عزیز بسیار زیبا قلم زدی.پزشکان و پرستاران فداکارمان را در عرصه ایثار و شهادت میبینیم درست فرمودی شهیدان امت با خلوص نیت جانفشانی میکنند و الگوی اصلی امرپز در این عرصه شدید هستند

  2. سبحانی گفت:

    اره واقعا گل گفتی علی وار زیستن و علی وار مردن

دیدگاه شما