سه‌شنبه 10 مارس 2020 - 11:01

وعده بزرگ وزیر نیرو به مردم ایران محقق شد/+جزئیات

گروه اجتماعی- امروز سرانجام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به ایستگاه پایانی خود رسید و در هفته بیستم این پویش ۲۲۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در هر ۳۱ استان کشور تقدیم مردم ایران شد.

به گزارش بویـرنیـوز، مهرماه امسال بود که وزیر نیرو رسماً از آغاز پویشی خبر داد که در آن بنا شد ۳۳ هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در کشور به بهره برداری برسد، پویشی که آغاز اعلامش در یاسوج بود و شروع رسمی آن در تهران کلید خورد.

حالا و با گذشت ۶ ماه از آن روز، امروز سه شنبه ۲۰ اسفند این پویش عملی شد و وزیر نیرو در آخرین مراسم این پویش که به واسطه ویروس کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل ها و توصیه های بهداشتی، یه صورت حضوری ویدئو کنفرانس برگزار شد، ۲۲ پروژه باقیمانده را در ۵ استان افتتاح کرد تا وعده اش به مردم عملی و در نهایت هر ۲۲۷ پروژه با سرجمع اعتباری بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، فراتر از تعهدات به بهره برداری برسد.

اردکانیان عاقلانه وعده داد و صادقانه عمل کرد

وزیر نیرو قول بزرگی به مردم داد و در ادامه با وجود چند ماه سخت برای کشور و اتفاقات ریز و درشتی که همه مطلع هستیم اما اجازه توقف و یا کم کاری را نداد و به وعده اش عمل کرد.

در زمانی که همه از عدم وعده مسئولان می نالیم این اقدام وزیر نیرو مرهمی بود تا بدانیم هنوز هم هستند مدیرانی که با تمام وجود به دنبال ادای دین خود به مردم کشور هستند و سختی شرایط کشور را بهانه و دستاویزی برای کم کاری نمی کنند.

آیا پویش #هرهفته_الف_ایران فقط چندین افتتاح ساده بود؟/معنا بخشی دوباره به عدالت

شاید این سوال در ذهن شما هم باشد این هم همان افتتاح های معمولی بوده اما نه هدف و نیت از این طرح بسیار فراتر از یک افتتاح و کلنگ زنی های ساده و روتین بود.

وزیر نیرو در این پویش که عمده تمرکزش در مناطق محرومتر و کمتر توسعه یافته تر بود، در این پویش از محرومترین روستا تا برخوردارترین شهر جامعه هدف بود و بنا هم این بود به مردم این اطمینان داده شود که وزارت نیرو نگاه عادلانه به توزیع دو زیرساخت حیاتی آب و برق دارد و در پی ایجاد شرایطی برای بهبود زندگی برای عامه مردم است.

احیای حلقه مفقوده «آینده نگری در پروژه ها»

همیشه عمر کم پروژه ها محل گله مردم بود و حتی به ضعف دولت و نظام هم در اجرای پروژه های ارزشمند ارتباط داده می شد، یکی از نکات ماندگار این پویش طراحی و اجرای پروژه ها با افق های بسیار بلند مدت بود، شاید دلیل دعوت و دیدار وزیر نیرو با کودکان و نوجوانان در استان ها و در محل پروژه ها هم این بود که القا کند بخشی از ثمرات پروژه های امروز در آینده و برای فرزندان و آینده سازان این کشور ملموس تر می شود.

توجه دادن مردم به اهمیت دو زیرساخت آب و برق

یکی از اهداف این طرح توجه دادن مسئولان در ونله اول و بعد مردم به اهمیت حیاتی ترین زیرساخت های کشور بود، بدون آب و برق زندگی معنایی ندارد و در صورت فراهم نبودن مناسب این دو منبع نه می توانیم صنعت، اشتغال و کشاورزی خوبی را شاهد باشیم و نه توسعه و آبادانی رقم می خورد، و این پویش بنا داشت این مهم را در کشور نهادینه کند.

تحقق حقیقی تولید و اشتغال بومی

تولید بیش از 85 درصد تجهیزات نیروگاه ها و استفاده از جوانان، نخبگان و شرکت های داخلی در تامین و تجهیز پروژه ها به ویژه در حوزه برق از افتخارات این پویش بوده است، اولین بار است اینچنین به توانمندی های داخل توجه می شود و زمینه استفاده از نیروی انسانی بومی و حتی تجهیزات داخلی در این سطح استفاده می شود.

هدیه اولین ها به مردم

در این پویش برای اولین بار استفاده از ظرفیت گردشگری سدها، استفاده از پساب تصفیه شده و با کیفیت فاضلاب در تولید محصولات کشاورزی، ایجاد بزرگترین نیروگاه های برق بادی برای حراست از محیط زیست و توسعه استفاده از انرژی های پاک، تبدیل استان های درگیر با کمبود برق به محلی برای توسعه صادرات برق با ایجاد ظرفیت های جدید نیروگاهی و برخورداری روستاها از فاضلاب برای نخستین بار در تاریخ برخی استان ها بخشی از این اولین ها بود.

بهره برداری از نخستین و بزرگترین ناوگان مبارزه با ریزگرد در کشور از دیگر اقدامات بود که بی سابقه است و از این پس دیگر شاهد رنج و دردسر مردم استان های درگیر با ریزگردها از جمله خوزستان نیستیم.

بانی این اقدامات ارزشمند را بیشتر بشناسیم

رضا اردکانیان را اگر کمی جست و جو کرده باشید می شناسید، او دکترای مدیریت منابع آب دارد و از اساتید و چهره های بین المللی دنیا در زمینه آب و محیط زیست است، بسیاری از طرح های توسعه سازمان ملل در این دو حوزه در دنیا به راهبری او انجام شد، او البته در کنار فعالیت اجرایی در دانشگاه نیز حضور دارد در ایران او دانشیار صنعتی شریف است و در خارج از ایران نیز در دانشگاهی در کشور آلمان که به درخواست سازمان ملل بانی تاسیس آن بود نیز قبل از حضور در ایران تدریس می کرد.

شاید برای ما قابل تصور نباشد فردی با این همه افتخار و جایگاه بین المللی و منافع مادی قابل توجه، حاضر شده باشد به ایران بیاید و در سخت ترین شرایط آنهم در وزارتخانه ای که در سالهای اخیر درگیر خشک ترین سالها،‌ تَر ترین سالها، سیل های ویرانگر و جدیداً هم ویروس کرونا و نیاز مستمر به آب و برق دست روبرو بوده، به ایران بیاید و با مشکلات دست و پنجه نرم کند، این اتفاق اما افتاد و شاید مهم ترین نتیجه این اقدام دکتر اردکانیان زنده شدن اعتماد بود و ایجاد این باور بود که هستند افرادی که بدون چشم داشت با عشق به کشور و مردمش خدمت میکنند.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=317931
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس گفت:

    قراربود هزینه های اب و برق را سه ماه به خاطر ویروس کرونا تعویق نمایند.چی شد؟!…

دیدگاه شما