چاپ این برگه

کتاب «حقوقی-فقهی» قاضی برجسته کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد /+عکس و جزئیات

کتاب «حقوقی-فقهی» قاضی برجسته کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

به گزارش بویرنیوز، «چالش نظری و قانونی عرف و تفسیر در تعدیل قضایی قرارداد» نام کتابی است که به تازگی با نویسندگی قاضی نادریان؛ از قضات برجسته و علمی کهگیلویه و بویراحمد اجازه نشر پیدا کرده است.

این کتاب با رویکرد حقوقی-فقهی و با نگرشی به رویه قضایی محاکم ایران، در قالب پنج فصل بدون پرداختن به مسائل غیرضروری در ١٧٣ صفحه تدوین شده، که قابل استفاده دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی حقوق و اساتید و قضات و وکلای دادگستری میباشد.

در این کتاب، فصل اول به کلیات و بیان مسئله و فرضیه ها و نیز تعاریف اصطلاحات پرداخته و سپس در فصل دوم مبانی تعدیل و قواعد حاکم بر این نهاد را با به چالش کشیدن حقوق تطبیقی انگلستان و مصر بررسی نموده و از این حیث بسیاری از تشابهات و ایضا تفاوت مبنایی حقوق ایران با حقوق دو کشور مذکور را با ذکر نوع رویکرد آن نظام ها به ویژه با محوریت عناصری همچون حسن نیت و منع تجاوز از حق بررسی نموده است و در پایان فصل نیز نظریاتی که با کارکرد مشابه در آن نظام ها وجود داشته بیان و تشریح شده است.

درفصل سوم نویسنده به مبانی فقهی شرع مقدس اسلام پرداخته و در فصل چهارم نیز آثار تعدیل قضایی در قراردادها در حقوق ایران و سپس آثار این نهاد در رویه قضایی ایران بررسی شده و در بخش نهایی این فصل نیز حدود و ثغور اختیارات مقام قضایی در اجرای نهاد تعدیل قضایی و کیفیت اجرای آن تبیین شده است.

نویسنده کتاب در فصل پنجم، پایان کتاب را با جمع بندی مطالب و ذکر پیشنهاداتی کاربردی به سرانجام رسانده است و چندین رای با محوریت نحوه تعدیل قضایی از سوی قضات نیز ضمیمه شده تا خواننده کتاب با مایه تفکری قضات محاکم نیز آشنا گردد.

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم : ” …از جهت ثبات امور حقوقی، قاعده کلاسیک حقوق قراردادها مقرر می دارد که، طرفین قراردادها مسئولیت مطلق اجرای تعهد را بر عهده دارند… لذا اگر عدم اجرا در نتیجه امری ماورای قدرت متعارف آنها باشد یا در زمان انعقاد قرارداد پیش بینی نشده یا غیر قابل پیش بینی بوده، اثبات این امور عذر موجه و عامل معافیت از اجرای تعهد محسوب نمی شود. چنین تفسیر ایستا و مطلقی از تعهدات قراردادی در عصر جدید، به رغم تغییر و تحولات شگرف آن در تمام زمینه ها، مبنا و جوهر تفسیر حقوقی از تعهدات است، زیرا که یکی از اهداف نظام قضایی قطعیت و استحکام امور می باشد…”

کتاب مذکور از سوی انتشارات حقوقی فکرسازان در نوبت اول با تیراژ ۶۵٠ جلد با قطع وزیری با دو جلد گالینگور و شومیز به چاپ رسیده است.

آدرس رایانامه نویسنده :

hnaderyan@gmail.com
لینک فروش آنلاین کتاب :
Www.fekrsazan.ir