چهارشنبه 5 فوریه 2020 - 10:27

کتاب «حقوقی-فقهی» قاضی برجسته کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد /+عکس و جزئیات

کتاب «حقوقی-فقهی» قاضی برجسته کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

به گزارش بویرنیوز، «چالش نظري و قانوني عرف و تفسير در تعديل قضايي قرارداد» نام کتابی است که به تازگی با نویسندگی قاضی نادریان؛ از قضات برجسته و علمی کهگیلویه و بویراحمد اجازه نشر پیدا کرده است.

اين كتاب با رويكرد حقوقي-فقهي و با نگرشي به رويه قضايي محاكم ايران، در قالب پنج فصل بدون پرداختن به مسائل غيرضروري در ١٧٣ صفحه تدوين شده، كه قابل استفاده دانشجويان دوره تحصيلات تكميلي حقوق و اساتيد و قضات و وكلاي دادگستري ميباشد.

در اين كتاب، فصل اول به كليات و بيان مسئله و فرضيه ها و نيز تعاريف اصطلاحات پرداخته و سپس در فصل دوم مباني تعديل و قواعد حاكم بر اين نهاد را با به چالش كشيدن حقوق تطبيقي انگلستان و مصر بررسي نموده و از اين حيث بسياري از تشابهات و ايضا تفاوت مبنايي حقوق ايران با حقوق دو كشور مذكور را با ذكر نوع رويكرد آن نظام ها به ويژه با محوريت عناصري همچون حسن نيت و منع تجاوز از حق بررسي نموده است و در پايان فصل نيز نظرياتي كه با كاركرد مشابه در آن نظام ها وجود داشته بيان و تشريح شده است.

درفصل سوم نويسنده به مباني فقهي شرع مقدس اسلام پرداخته و در فصل چهارم نيز آثار تعديل قضايي در قراردادها در حقوق ايران و سپس آثار اين نهاد در رويه قضايي ايران بررسي شده و در بخش نهايي اين فصل نيز حدود و ثغور اختيارات مقام قضايي در اجراي نهاد تعديل قضايي و كيفيت اجراي آن تبيين شده است.

نويسنده كتاب در فصل پنجم، پايان كتاب را با جمع بندي مطالب و ذكر پيشنهاداتي كاربردي به سرانجام رسانده است و چندين راي با محوريت نحوه تعديل قضايي از سوي قضات نيز ضميمه شده تا خواننده كتاب با مايه تفكري قضات محاكم نيز آشنا گردد.

در بخشي از مقدمه كتاب مي خوانيم : ” …از جهت ثبات امور حقوقي، قاعده كلاسيك حقوق قراردادها مقرر مي دارد كه، طرفين قراردادها مسئوليت مطلق اجراي تعهد را بر عهده دارند… لذا اگر عدم اجرا در نتيجه امري ماوراي قدرت متعارف آنها باشد يا در زمان انعقاد قرارداد پيش بيني نشده يا غير قابل پيش بيني بوده، اثبات اين امور عذر موجه و عامل معافيت از اجراي تعهد محسوب نمي شود. چنين تفسير ايستا و مطلقي از تعهدات قراردادي در عصر جديد، به رغم تغيير و تحولات شگرف آن در تمام زمينه ها، مبنا و جوهر تفسير حقوقي از تعهدات است، زيرا كه يكي از اهداف نظام قضايي قطعيت و استحكام امور مي باشد…”

كتاب مذكور از سوي انتشارات حقوقي فكرسازان در نوبت اول با تيراژ ٦٥٠ جلد با قطع وزيري با دو جلد گالينگور و شوميز به چاپ رسيده است.

آدرس رايانامه نويسنده :

[email protected]
لينك فروش آنلاين كتاب :
Www.fekrsazan.ir

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=316519
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. محسن گفت:

  وجود ایشان که فردی علمی و توانمند در امر قضاوت هستند مایه فخر و مباهات است.به امید موفقیت های روزافزون

 2. مسلم گفت:

  سلام استاد ارزشی و ارجمند
  خدا قوت
  تشکر از بابت زحمتتون ….
  مرد اخلاق بهتون تبریک میگم مبارک باشه انشالله .

دیدگاه شما