دوشنبه 23 دی 1398 - 11:51

سایت‌های اسکان اضطراری زلزله در شهرهای کهگیلویه و بویراحمد تعیین تکلیف شد

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از پیش‌بینی و جانمایی سایت‌های اسکان اضطراری در شهرهای پرجمعیت استان و تعیین تکلیف مدارس غیردولتی ناایمن خبر داد.

به گزارش بویرنیوز، نشست کارگروه زلزله شامگاه یکشنبه با دستورکارهای «مشخص کردن پارک‌های اسکان هر شهرستان و اجرای تاسیسات ضروری برای مواقع بحران» و «تعیین تکلیف مدارس غیردولتی ناایمن در سطح استان» برگزار شد.

عزیز فیلی در این نشست با اشاره به زلزله 5.2 ریشتری سال 97 در شهرستان‌های بویراحمد و دنا، اظهار داشت: در پی این زلزله، تهدیدی پیش آمد که تبدیل به یک فرصت شد و با پیگیری‌های انجام شده، بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات برای بازسازی، تعمیر و مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی خسارت‌دیده اختصاص یافت.

وی با اشاره به اهمیت جانمایی سایت‌های اسکان اضطراری برای مواقع بحران مانند وقوع زلزله، افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرهای آن در سایه رشته‌کوه دنا هستند و باید این واقعیت را بپذیریم که احتمال وقوع زلزله در این استان وجود دارد و لازم است که سایت‌های اسکان اضطراری برای چنین مواقعی پیش‌بینی شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه می‌توان از فضاهای ورزشی و از زمین‌های محصور و باز ادارات برای این منظور استفاده کرد، گفت: بعد از زلزله 5.2 ریشتری سال 97 قرار شد که پنج یا 6 سایت اسکان اضطراری در شهر یاسوج توسط اداره‌کل راه و شهرسازی جانمایی شود.

وی با اشاره به اینکه پارک اسکان و پارک ولایت یاسوج می‌توانند دو تا از نقاط مد نظر ما باشند، ابراز کرد: سایت‌هایی که برای اسکان اضطراری پیش‌بینی می‌شود باید کاربری چندمنظوره داشته باشند تا در مواقع غیربحران هم بتوان از ظرفیت آنها استفاده کرد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سایت‌های اسکان اضطراری باید پراکنش خوبی در سطح شهرها داشته باشند، عنوان کرد: در این راستا کمیته اجرایی ویژه مرکب از راه و شهرسازی، شهرداران، اداره‌کل منابع طبیعی، دستگاه‌های خدمات‌رسان شامل شرکت گاز، آبفای شهری و شرکت برق، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، راهداری، نظام مهندسی، دفتر فنی و مدیریت بحران استانداری، هلال احمر و اورژانس تشکیل شود.

فیلی بیان کرد: این کمیته در گام نخست نسبت به جانمایی سایت‌های اسکان اضطراری اقدام کند تا در مرحله بعد با حفظ مالکیت دستگاه‌ها، زیرساخت‌های لازم در مکان‌های جانمایی‌شده ایجاد شود، ضمن اینکه مقدمات این کار باید تا قبل از اعلام اعتبارات سال آینده فراهم و برآوردهای اعتباری اولیه به معاونت عمرانی استانداری ارائه شود.

بازسازی 3348 واحد مسکونی در شهرستان‌های بویراحمد و دنا

مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست گفت: در زلزله 5.2 ریشتری سال 97، سه هزار و 348 واحد مسکونی در شهرستان‌های بویراحمد و دنا خسارت جدی دید که این تعداد واحد باید به طور کامل بازسازی می‌شد.

حسین جنتی افزود: عملیات اجرایی دو هزار و 700 واحد مسکونی خسارت‌دیده از حدود یک سال پیش شروع شد و هم‌اکنون کار احداث این واحدها 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه همه واحد‌های مسکونی خسارت دیده به بانک معرفی شدند، عنوان کرد: تعدادی از این واحدها در بانک‌ها در انتظار تسهیلات هستند و تعدادی هم در پی افزایش قیمت مصالح ساختمانی، معطل مانده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: چهار هزار و 511 واحد مسکونی نیز که در این زلزله دچار خسارت شد نیاز به تعمیر داشت که کار تعمیر این واحدها حدود 88 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست با بیان اینکه 48 مدرسه غیردولتی این استان مشکل استحکام دارند، گفت: این مدارس باید حتما خالی شوند زیرا اگر مشکلی پیش بیاید هیچ‌کس جوابگو نیست.

پژمان نیک‌اقبالی با تاکید بر اینکه مدارس غیردولتی موظف هستند با توجه به پولی که می‌گیرند مکان مناسب را برای تحصیل دانش‌آموزان فراهم کنند، افزود: این مدارس باید هر چه سریع‌تر مشکل عدم استحکام خود را حل کنند، در غیر اینصورت موضوع را به شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گزارش می‌دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست با بیان اینکه 410 مرکز پیش دبستانی و 144 مدرسه غیردولتی در سطح این استان داریم، گفت: بیش از 32 هزار نفر یعنی حدود 21 درصد دانش‌آموزان و نوآموزان ما در این مراکز غیردولتی تحصیل می‌کنند.

هادی زارع پور افزود: از 144 مدرسه غیردولتی استان، 38 واحد احداثی است، 20 واحد خریداری شده که با استانداردهای آموزشی همخوان نیست اما استحکام آنها تایید شده و 86 واحد هم استیجاری است که این تعداد نیز با استانداردهای آموزشی همخوان نیست.

وی با بیان اینکه طبق قانون برای صدور مجوز یک مدرسه غیردولتی فرایندی تعریف شده که دو موضوع این فرایند یعنی تعیین ظرفیت و تاییدیه استحکام بناها مربوط به اداره‌کل نوسازی است، عنوان کرد: بعد از طی این فرایند، کار صدور مجوز در شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: بسیاری از مدارس غیردولتی استان که مشکل تاییدیه استحکام بنا داشتند مشکل آنها برطرف شد و هم‌اکنون تنها دو مدرسه در شهر یاسوج و دو مدرسه در شهر دهدشت این مشکل را دارند.

بیشتر بخوانیدمردم خوزستان از اردوگاه‌های اسکان اضطراری استقبال نکردند؛ آمادگی هلال احمر برای بارندگی‌های هفته آینده
اسکان اضطراری 320 خانواده در اهواز ، آبادان و خرمشهر در بارندگی اخیر
455 خانوار زلزله‌زده در روستاهای میانه اسکان اضطراری یافتند
زارع‌پور با بیان اینکه در شهر یاسوج مشکل کمبود فضای آموزشی داریم و به همین علت دو مدرسه غیردولتی که مشکل تأییدیه استحکام بنا دارند هنوز فضای مورد نیازشان را پیدا نکرده‌اند، گفت: موسسین این مدارس به دنبال دریافت تسهیلات هستند و در صورت تامین تسهیلات مورد نیازشان، نسبت به رفع مشکل استحکام بنا اقدام می‌کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در واکنش به صحبت مدیرکل آموزش و پرورش مبنی  بر رفع مشکل تأییدیه استحکام بسیاری از مدارس غیردولتی استان، گفت: آموزش و پرورش و اداره‌کل نوسازی مدارس کتبا این موضوع را به ما اعلام کنند، ضمن اینکه برای راستی‌آزمایی، بازدید میدانی هم انجام می‌شود.

مدیرکل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: از مهرماه سال آینده در مورد وضعیت استحکام بناهای مدارس سختگیرانه‌تر اقدام می‌کنیم.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با مشکل استحکام مدارس غیردولتی استان، با بیان اینکه مراکز آموزشی غیردولتی برای کمک به دولت است و باید کمک کنیم تا این مراکز در استان رونق بگیرد، گفت: اینکه تعداد مدارس غیردولتی ناایمن در استان از 48 مورد به چهار مدرسه کاهش یافته خبر خوشایندی است.

فیلی عنوان کرد: با توجه به اینکه در این زمینه هم بحث آموزش و هم بحث اشتغال مطرح است چهار مدرسه باقیمانده معرفی شود تا در قالب تسهیلات شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری از طریق بانک مسکن به آنها تسهیلات لازم داده شود.

وی از اداره‌کل راه و شهرسازی خواست از واحدهایی که مشکل ناایمن بودن آنها برطرف شده بازدید میدانی انجام دهند و گفت: تا پایان خردادماه سال آینده به آموزش و پرورش فرصت می‌دهیم که مشکل چهار مدرسه باقیمانده را نیز برطرف کند.

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=315908
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما