چهارشنبه 18 دی 1398 - 8:05

حمله موشکی سپاه به دو پایگاه آمریکا در عراق/+8 نکته

پایگاه هوایی عین الاسد بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است.

حمله موشکی گسترده سپاه علیه دو پایگاه آمریکا در عراق گزارش شده است.

به گزارش بویرنیوز، این حمله علیه دو پایگاه “عین الاسد” (واقع در استان الانبار در غرب عراق) و اربیل (کردستان عراق) صورت گرفته است.

این دو پایگاه میزبان نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف هستند.

وزارت دفاع آمریکا گفته است بیش از 12 موشک بالستیک در این حمله، شلیک شده است.

پایگاه هوایی عین الاسد بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است.

شبکه خبر نیز در خبری فوری به نقل از سپاه اعلام کرد ایران در پاسخ به جنایت آمریکا بامداد امروز رزمندگان شجاع هوا فضای ایران در عملیاتی به نام شهید قاسم سلیمانی و با رمز یا زهرا مواضع نیروهای نظامی آمریکا در الاسد را مورد حمله قرار داده ‌اند.

در همین حال، منابعی دیگر از شنیده شدن صدای انفجار مهیب در «اربیل» خبر داده‌اند. گفته می‌شود بالگردهای آمریکایی در حال پرواز بر فراز این شهر هستند.

مقامات آمریکایی به ABC گفته اند که موشک های بالستیک از داخل ایران به چندین تأسیسات نظامی آمریکا در عراق از جمله اربیل در شمال عراق و پایگاه هوایی العصاد در غرب عراق و عین الاسد شلیک شده است.

پس از فوج اول حملات سنگین موشکی نیروی هوافضای سپاه به سوی پایگاه هوایی عین‌الاسد محل اجتماع نیروهای ارتش تروریستی آمریکا در عراق طی عملیات شهید سلیمانی، خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که کماکان شلیک موشک‌های بالستیک به سوی این پایگاه ادامه دارد./ فارس

استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید در واکنش گفت: “ما از گزارش های حملات به مراکز آمریکا در عراق آگاهیم. رئیس جمهور در جریان قرار گرفته و از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارد و درحال مشورت با تیم امنیت ملی است.”

س از حمله موشکی سپاه، طلا با جهش ۳۷ دلاری به قیمت ۱۶۱۱ دلار صعود کرد.

 

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که در حال برآورد خسارات اولیه حملات هوایی ایران به پایگاه‌های خود درعراق است.
از سوی دیگر پنتاگون اعلام کرد: ایران بیش از ۱۲ موشک به سمت نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق شلیک کرد.روشن است که این موشک‌ها از ایران شلیک شده و دستکم دو پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در الأسد و اربیل را هدف قرار داده است. در حال کار بر روی ارزیابی اولیه خسارت هستیم.جلسه شورای امنیت ملی آمریکا به ریاست ترامپ آغاز شد.

۸ نکته اولیه درباره حملات سپاه به پایگاه های آمریکا

آنچه انجام شد، تنها یک انتقام نبود، اعلام استراتژی رسمی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات بود.

ایران به پایگاه های آمریکا در عراق حمله موشکی کرد. این خبری است که جهان را در شوک و بهت فرو برده است.

در اولین نگاه تحلیلی به این ماجرا نکات زیر قابل تامل است:

۱- در روزهای اخیر، هنگامی که صحبت از “انتقام سخت” می شد، دو گزاره مطرح می شد:

– آنچه گفته می شود رجزخوانی است و ایران هیچ اقدام خاصی نخواهد کرد یا نمی تواند بکند.
– ایران در قالب اقدام نیابتی پاسخ خواهد داد مانند حمله با منشا نامعلوم به نیروهای آمریکایی در عراق.

اما کمتر کسی می توانست پیش بینی کند که ایران ، ” راسا و مستقیما ” پاسخ ترور سردار سلیمانی را بدهد: ترور سردار سلیمانی توسط پنتاگون انجام شد و عملیات انتقام نیز توسط سپاه؛ صریح و سریع و بی هیچ پرده پوشی و دقیقا در همان ساعتی که سردار سلیمانی ترور شد.

۲- آنچه انجام شد، تنها یک انتقام نبود، اعلام استراتژی رسمی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات بود. مطابق این استراتژی، جمهوری اسلامی ایران هرگونه تعرضی را سریع و کوبنده پاسخ می دهد ولو آن که طرف مقابل آمریکا باشد و بیم جنگ نیز برود.

۳- با این اوصاف، کشورهای عربی میزبان پایگاه های آمریکا، در تعاملات خود با ایران باید تجدید نظر کنند و چندان مستظهر به نظامیان آمریکا نباشند خاصه آن که سپاه رسما و صراحتا اعلام کرده است که هر کشوری که مبدا حمله آمریکا به ایران باشد هدف حملات بعدی است.

۴- واکنش آمریکایی ها نشان می دهد که آنها نیز منتظر چنین حمله ای نبودند و کاملا سردرگم هستند. ابتدا قرار بود ترامپ سخن بگوید و اعلام موضع کند ولی شورای امنیت ملی آمریکا مصوب کرد که او دستکم تا فردا حرف نزند و کاخ سفید هم بیانیه ندهد.
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز خواهان پایان دادن‌به وضعیت موجود شد و تصریح کرد که آمریکا تاب جنگی دیگر را ندارد. حنی برخی سناتورهای جمهوریخواه و نزدیک به ترامپ نیز خواستار عدم واکنش نظامی شدند و برخی دیگر نیز خواهان حمله به مراکز اقتصادی و نظامی ایران شدند. در مجموع واکنش های اصلی تا کنون، عمدتا یا سکوت بوده یا دعوت به اجتناب از درگیری.

۵- ساعاتی بعد از حملات سپاه به مواضع آمریکایی ها در عراق، برخی رسانه های آمریکایی اعلام کردند که هیچ کدام از نیروهای آمریکایی در حملات ایران کشته و مجروح نشده اند.
دو حالت متصور است. یا این خبر درست است که در این صورت آنها فقط یک خبر صحیح را منتشر کرده اند ، یا این خبر نادرست است که در این حالت، می توان آن را اقدامی امنیتی دانست که پاسخ ندادن احتمالی آمریکا را از حالا توجیه می کند.
البته هنوز در مرحله کمبود اطلاعات هستیم و باید منتظر ساعات و روزهای سرنوشت ساز آتی باشیم.

۶- حملات به مراکز نظامی آمریکایی ها در حالی صورت گرفت که آنها در عالی ترین درجه آماده باش بودند. حال سوال این است که چگونه سیستم های دفاع موشکی شان نتوانستند در برابر این حملات کاری بکنند؟

۷- بعد از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، این گزاره مطرح شد که ممکن است پایگاه های آمریکایی به اقلیم کردستان عراق منتقل شوند.
حمله سپاه به پایگاه آمریکایی اربیل ( کردستان عراق) می تواند ناظر به این گمانه زنی باشد.

۸ – ترامپ در قمار خاصی افتاده است: پاسخ نظامی، عواقب نامعلومی خواهد داشت خاصه بعد از اعلام عملی استراتژی دفاعی ایران ( بند ۲) و اگر پاسخ ندهد ممکن است سبد رای جمهوریخواهان و تندروهای آمریکایی را از دست بدهد.
در هر حال، هر چه کند سرنوشت انتخاباتی اش به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این، یادآور عنوانی است که سردار شهید قاسم سلیمانی با آن ترامپ را خطاب می کرد: “قمارباز”.asriran

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=315689
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما