سه‌شنبه 8 اکتبر 2019 - 12:27

دلیل خودکشی دردناک زنان در مناطقی از کهگیلویه از زبان عدل هاشمی

عدل هاشمی گفت: یک خانواده 5 الی 6 جوان تحصیلکرده دارد و دستش به هیچ جا بند نیست و کاری نیست که انجام دهند. رودخانه هم بغل دست شان است اما نمی توانند آب برای کشاورزی پمپاژ کنند وچنان مشکلات زندگی به آنها فشار می آورد که مرگ را ترجیح می دهد.

به گزارش بویرنیوز، عدل هاشمی‌پور نماینده مجلس در مورد آمار خودسوزی و خودکشی زنان در 6 ماه نخست سال جاری در روستاهای شهرستان دهدشت کهگیلویه و بویراحمد گفت: استانداری، کارشناسان و سازمان بهزیستی با بررسی‌های که در این روستاها انجام دادند به این نتیجه رسیده‌اند که باید با آسیب‌های اجتماعی در این منطقه به طور جدی مبارزه عملی کرد و بی توجهی به این موضوع ممکن است باعث ایجاد بحران اساسی در این مناطق شود.

نماینده کهگیلویه بزرگ (کهگیلویه و بویر احمد) در مجلس در گفت‌وگو با عصرایران با اشاره به برخی اقدامات در سال‌های اخیر در این مناطق ادامه داد: مردم این مناطق فوق العاده محروم هستند، ابتدایی ترین کارهای عمرانی در این مناطق انجام نشده است، بعد از 40 سال لوله گازی برای این مناطق همین اواخر کشیده شده است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اضافه کرد: جوانان این مناطق از بیکاری رنج می برند، فقر در این مناطق بیداد می‌کند،۵٢درصد مردم این مناطق تحت پوشش نهادهای حمایتی یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند.

وی ادامه داد: نمی‌خواهم خدمات نظام در این مناطق را زیر سوال  ببرم ولی کار اصلی و زیر بنائی در عرصه های مختلف فرهنگی و آموزشی و یا حوزه های عمرانی و صنعتی در این مناطق نشده است، در حال حاضر اتفاقاتی می افتد ولی باید این قبیل کارها به صورت مستمر ادامه داشت باشد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: تا نامی از خودسوزی زنان در این مناطق برده می شود برخی ضعف فرهنگی را علت این موضوع می دانند که باید به این نوع اظهارنظرها بگویم اتفاقا مردم این مناطق مردمی با فرهنگی غنی و کم توقع هستند و همین کم توقعی شان نیز باعث شده است که تا الان صدایشان به جایی نرسد.

وی با بیان اینکه فقر اقتصادی عامل اصلی خودکشی و خودسوزی جوانان و زنان و حتی برخی مردان در این مناطق است گفت: باید در این مناطق هم کار فرهنگی و هم اقتصادی شود، باید منابع به اندازه کافی در اختیار مسئولان در این مناطق قرار گیرد، متاسفانه دست مسئولان استانی خالی است.

هاشمی پور تاکید کرد: یک خانواده 5 الی 6 جوان تحصیلکرده دارد و دستش به هیچ جا بند نیست و کاری  نیست که انجام دهند. رودخانه هم بغل دست شان است اما نمی توانند آب برای کشاورزی پمپاژ کنند وچنان مشکلات زندگی به آنها فشار می آورد که مرگ را ترجیح می دهد.

وی گفت: ما منکر خودکشی و خودسوزی در این مناطق نمی شویم اما آماری که در رسانه ها منتشر شده است دقیق نیست. این مناطق حوزه انتخابیه بنده است و حتی بارها در مراسم ختم های این افراد نیز شرکت کردم ولی موضوع به این شدت و غلظتی که رسانه ها می گویند نیست.

نماینده مردم کهگیلویه خاطر نشان کرد: ما تذکرات لازم را به مسئولان در سطح ملی و استانی داده ایم و حتی هشدار داده‌ایم که باید برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی کار فوری و ضروری در این مناطق انجام شود اما با این حرکت های کند  نمی توان چندان امیدوار به حل مشکل بود.

وی گفت: این روستاها محرومترین مناطق کشور هستند و انگار مردم به جز خدا کسی را ندارند.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=311230
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. هم ولایتی گفت:

  قطعا” انتظار میرود با این سخنان گهر بار و راه حل های ارائه شده توسط جناب سردار دیگر شاهد این موارد ناخوشایند نباشیم.

 2. کارشناس ارشد برق بیکار گفت:

  اگه به جای اینکه این همه کار به دختران جوان تو پتروشیمی ها میدی؛به پسران جوان تحصیلکرده بدی؛حداقل ازدواج میکنند ولی دختری که تو پتروشیمی گذاشتی سر کار ؛عمرا اگه با یه پسر بیکار ازدواج کنه….بنظرم باید قدم اول رو خودت برداری جناب مهندس هاشمی

 3. محمد گفت:

  تو چه اقدامی انجام دادی برای این جوانان فقط شعار مفت دادی

 4. samad hoshyari گفت:

  واقعا بسیار زیبا نوشتی
  فقری که الان وجود دارد فقر اقتصادیست نه فقر فرهنگی

 5. کاظم شهروند گفت:

  جناب هاشمی اگرهمین سرمایه که خدابه توداده برای رضای خداهمون جاسرمایه گذاری بکنی مثال مزرعه پرورش ماهی ویاپمپاژآب برای کشاورزی وامثالهم انجام بدی هم جوانانی رامشغول کارمیکنی هم فقرراکمرنگ وهم آرای مردم رامال خودت وهم خودت منفعتی حاصل میکنی وبالاترازاینهاخداازشماراضی میشوداینکه بارسانه هامصاحبه کنی وصحبت بفرمایی بعدبگویی اینچنین که رسانه هامیگویندنیست خوب نیست چراکه ماهانه ماخودسوزی میشنویم وکاملاصحت داردوبدان دوصدگفته چون نیم کردارنیست

 6. ناشناس گفت:

  متاسفانه خدا توی زندگی افرادکم رنگ شده.فقرمعنویت درکنار مسایلی مثل اقتصادو…. باعث خودکشی برخی افراد شده .افرادی بودند که با سرمایه بالا و وضع اقتصادی خوب باز هم خودکشی کردند.

 7. همشری گفت:

  جان خودت حرف میزنی بچه های مردم دارند از فقر به هزار راه کشانده می شند بچه های خودتو ببین تو ناز نعمت هستند بله مشکلی ندارند آخه باباشون ……..

 8. ناشناس گفت:

  باسلام. درودبرتوکه مشکلات مردم کهگیلویه دهدشت وتوابع آن را به زبان آوردی تادنیا بفهمد که فقر بیکاری و منطقه محروم کهگیلویه دهدشت زندگی کردن مردم این منطقه چقدر سخت است

 9. ناشناس گفت:

  حرف زدن رو همه بلدن جناب نماینده علل الخصوص دم انتخابات نمایندگان مجلس…

 10. ناشناس گفت:

  علت بیشتر خود کشی ها .ازدواج های اجباری است .نه عواملی.که سردار می فرمایند

دیدگاه شما