دوشنبه 23 سپتامبر 2019 - 9:05

وزیر صنعت در مجمع ایمیدرو با تقدیر از اقدامات دکتر غریب پور؛ انقلاب معدنی در ایمیدرو محسوس است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به اجرای برنامه های توسعه ای مختلف از زمان حضور دکتر غریب پور در ایمیدرو نظیر اکتشاف جدید، جذب منابع مالی با روش های نوین، نوسازی و تجهیز معادن و احیای معادن کوچک، انقلاب معدنی در این سازمان محسوس است.

به گزارش بویرنیوز، رضا رحمانی در مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: امسال ۷ محور برای سال رونق تولید در وزارتخانه در نظر گرفته شده و در آن ۳۴ برنامه عملیاتی شده است.

وی افزود: یکی از محورها، توسعه معادن و صنایع معدنی است که در آن، موضوعاتی همچون اکتشاف، تکمیل زنجیره فلزات اساسی، توسعه معادن کوچک و غیره مطرح است.

سیاست جدید وزارت صنعت در استخدام ها

وی از اهمیت توجه به استفاده بهینه از نیروی انسانی گفت و افزود: در وهله نخست سیاست استفاده حداکثری از نیروهای کنونی است، اگر در جایی نیاز به استخدام نیروی فنی بود حتماً با رعایت عدالت، باید از مردم همان منطقه استفاده کرد، عدم رعایت این مساله گلایه مردم است و بنده یکی از شاخص هایم برای ارزیابی توجه به این مساله و رعایت آن است.

رحمانی گفت: گردش های مالی واحدهای تولیدی باید در استان ها باشد، معنی ندارد که یک شرکت معدنی حتماً باید در تهران و در فلان منطقه حساب باز کند، هر منطقه ای که هستید در همان منطقه حساب داشته باشید، همچنین تامین تدارکات واحدهای تولیدی تا حد ممکن از همان مناطق انجام شود تا به آن مناطق کمک شود و مردم اثر وجود کارخانجات و شرکت های ما را ببینند.

مقام عالی وزارت صنعت گفت: سلامت اداری یکی از مهم ترین مسائل مد نظر ما است چرا که کار مقدس است. بنابراین مدیران اجازه ندهند کار آلوده شود، توصیه مقام معظم رهبری هم بر سلامت، صحت و شفافیت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آغاز نهضت ساخت داخل در کشور، گفت: این روند، اقدام بزرگی است که می تواد صنعت را بالیده و فعال کند و اشتغال را تحت تاثیر محسوسی قرار دهد. خوشبختانه در این میان، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها وارد شده اند.

وی افزود: قرار است تا سال 1400 به میزان 10 میلیارد دلار از بخش واردات به حوزه ساخت داخل اختصاص یابد. در این راستا، پیشنهاد کرده ایم در هر نمایشگاهی، پیوست ساخت داخل و بستر حضور شرکت های دانش بنیان فراهم شود.

رحمانی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه حفظ تولید، کار جهادی است، اظهار داشت: در وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این موضوع تاکید کرده ایم و در همه روزهای هفته حتی تعطیلات، کار را ارجح دانسته ایم.

ایمیدرو و جایگزینی بخش معدن با نفت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه رهنمود مقام معظم رهبری مبنی بر قابلیت جایگزینی بخش معدن با نفت را جدی گرفته ایم، گفت: ایمیدرو به عنوان یکی از جلوه های این موضوع، قرار گرفته و علاوه بر آن، در بخش خصوصی نیز بر آن تاکید داریم.

رحمانی گفت: باید به مردم به خوبی پاسخگو باشید، من بازدیدهای سر زده ای داشتم خصوصاً برای اینکه ببینم کار مردم چطور انجام می شود، تاکید میکنم باید با احترام کامل به مردم پاسخگو بود و خدمت داد.

ورود جدی به توسعه ایران

به گزارش بویرنیوز، رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این جلسه اظهار داشت: نیمی از سود شرکت های بورسی در اختیار فلزات اساسی و کانی های فلزی است که اکنون به عنوان پس انداز توسعه بخش معدن و صنایع معدنی اختصاص داده شده است.

خداداد غریب پور که امروز در حضور اعضای مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو سخن می گفت،‌ تصریح کرد: از 34هزار میلیارد تومان سود انباشته شرکت های بورسی، بیش از 16 هزار میلیارد تومان متعلق به بخش معدن و صنایع معدنی است.

غریب پور در این برنامه که رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت حضور داشت، افزود: در راستای بهره گیری از سود شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، امسال 8هزار میلیارد تومان به سرمایه شرکت فولاد مبارکه افزوده می شود. وی ادامه داد: این سیاست در شرکت های گل گهر، چادرملو و مس نیز با هدف تامین مالی پروژه های توسعه ای اجرایی می شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به ایجاد کمیته پایش طرح های بخش معدن و صنایع معدنی در ایمیدرو اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف کمیته فوق این است که از موازی کاری در سرمایه گذاری ها جلوگیری و این بخش به سمت توسعه متوازن هدایت شود.

وی اظهار داشت: زنجیره ارزش شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی از این پس با سیاست های همگرایانه، اتکای کمتری به منابع بانکی خواهد داشت و منابع خود را صرف توسعه می کنند.

دو اقدام کلان ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو به دو اقدام کلان این سازمان اشاره کرد و اظهار داشت: آغاز عملیات اجرایی اکتشافات جدید و همچنین شناسایی و به کار گیری راه های نوین تامین مالی دو اقدام اساسی ایمیدرو در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

غریب پور از سیاست ایمیدرو در اعتماد به بخش خصوصی و خصوصی سازی اقدامات گفت و تاکید کرد: تمامی برنامه های کلان بخش معدن و صنایع معدنی از جمله اکتشاف، تامین مالی، مدیریت سود انباشته شرکت های بزرگ، با همکاری بخش خصوصی انجام می شود.

وی ادامه داد: طرح های بزرگ از جمله اکتشافات معدنی و توسعه فولاد تا ظرفیت تولید 10 میلیون تن در منطقه صنایع انرژی بر خلیج فارس و 5 میلیون تن سواحل مکران برعهده کنسرسیوم های بخش خصوصی قرار داده شده است.

به گفته غریب پور، امروزه بازوی “توسعه” و “توانمندسازی” به عنوان دو استراتژی ایمیدرو، با تشکیل کنسرسیوم های بزرگ معدنی انجام می شود.

آغاز اکتشافات جدید

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: روز سه شنبه این هفته (دوم مهر ماه)، همزمان با برگزاری همایش اکتشافات معدنی، کنسرسیوم بخش خصوصی دوره ای جدید از اکتشافات در کشور را رقم خواهد زد.

وی با ضروری خواندن اکتشاف در این بخش، افزود: با اجرای برنامه جدید اکتشاف، مساحت کل برنامه های اکتشافی این سازمان به 650 هزار کیلومتر مربع می رسد به طوری که تنها 270 هزار کیلومتر مربع مربوط به سال های 93 تا 97 است.

غریب پور ادامه داد: با انجام اکتشافات جدید، پتانسیل های تازه ای به سرمایه گذاران معرفی می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان داده، یک میلیون کیلومتر مربع از کل مساحت کشور (بیش از 60درصد)، قابلیت اجرای برنامه های اکتشافی دارد.

صادرات رو به رشد فولادی ها

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین از روند رو به رشد صادرات ابراز خرسندی کرد و گفت: اکنون شرکت های فولادی با بیش از 600 هزار تن سفارش خرید خارجی مواجه هستند.

وی ادامه داد: مدلی که ایمیدرو طراحی کرده در جهت رونق تولید و توسعه صادرات بوده و نتایج قابل توجهی داشته است.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=310546
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. نیک مرام گفت:

    آفرین به مرد بزرگ و عمل گرای استان که باعث افتخار هستند

  2. جوکار گفت:

    آفرین بر بزرگ مرد قوم لر .جناب دکتر غریب پور . انصافا قوم لر به وجود شما افتخار می کند و از خداوند تبارک و تعالی موفقیت روز افزون برایتان ارزومندیم

  3. ع م گفت:

    دکتر غریب پور چهره ماندگاری است که برای قوم لر بویژه خطه بویراحمد فخر و مباهات فراوانی به ارمغان آورده است .وی تا کنون با تیزی هوشی مدیرانه در تمامی عرصه های خدمتی خوش درخشیده است سلامتی و موفقیت روزافزون ایشان را از ایزد منان طالبیم

دیدگاه شما