سه‌شنبه 17 سپتامبر 2019 - 12:26

دیدگاه های ستار هدایت خواه درباره تغذیه و ازدواج

دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به معیارهای همسرگزینی و تغییر این معیارها گفت: معیارهای مرسوم ازدواج و همسرگزینی غربی شده است.

به گزارش بویرنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی ستار هدایتخواه نماینده اسبق شهرتان های بویراحمد و دنا و مسئول جبهه فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در جمع 150 نفر از دانشجویان یازدهمین دوره خط امام استانی که هم اکنون در شهر قم در حال برگزاری است در خصوص سبک زندگی اسلامی و ازدواج جوانان سخنرانی کرد.

هدایت خواه ضمن خداقوت به دانشجویانی که دغدغه کشور و دین خود را اهم بر تفریحات تابستانی و گشت و گذار دانستند؛ گفت: سبک زندگی از نگاه تمدنی بسیار مهم و در نگاه اندیشمندان همواره جایگاه و اولویت بالایی داشته است، و این سبک زندگی است که باعث تمدن سازی شود.

وی با اشاره به اینک سبک زندگی شامل زیر مجموعه ها و موارد متعددی می شود بیان داشت: سبک زندگی خانوادگی که ریشه آن در ازدواج است متأسفانه به دلیل القاعات تفکر جهان غرب، ازدواج جوانان را به تأخیر انداخته است.

وی افزود: هدف از ازدواج رسیدن به کمال و تربیت انسان است، اگر کسی دیر ازدواج کند، قطعاَ به بخشی از استعداد های خودش نمی رسد، جوانی که  احساس مسئولیت و تعهد نکند کاهلی و سستی به مرور بر او چیره می شود، لذا اینکه می گویند در ازدواج دین کامل می شود، یعنی انسان به کمال می رسد.

این فعال فرهنگی اذعان داشت: به دلیل تأثیرات سبک زندگی غربی در امور تغذیه و فضای مجازی و… باعث پایین آمدن سن بلوغ و بالا رفتن سن ازدواج شده است.

پایین آمدن سن بلوغ موجب آسیب های اجتماعی جدی می شود، و این تناقص فرهنگ غرب و سبک زندگی آن است که از یک طرف با تغییر سبک زندگی در ابعاد مختلف می شود تا سن بلوغ پایین بیاید و از طرف دیگر با تغییر در باورها باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است.

مسئول جبهه فرهنگی استان تصریح کرد: همین مسئله باعث شده که آسیب های اجتماعی در جوامع غربی فراگیر شود و یکی از بزرگترین مشکلاتی که جوانان غربی با آن دست و پنجه نرم می کنند افسردگی است که همین سبک زندگی برایشان پدید آورده است، که متأسفانه با ورود فرهنگ غربی به سبک زندگی کشور ما امروزه گاهاً شاهد چنین مشکلی در برخی از کلان شهرها نیز هستیم.

هدایت خواه گفت: علاوه بر این تأخیر در ازدواج، باعث مشکلات بیشتری در ادامه زندگی زناشویی می شود فرزند آوری  را نیز با مشکل روبرو می کند. امروزه بخش زیادی از ناباروری های نتیجه ازدواج های با تأخیر است و این عامل در یک نگاه کلان کشور و نظام مسلمانان علی الخصوص شیعیان را با مشکل نسل و پیر شدن جمعیت روبرو می کند.

وی افزود: اگر سبک زندگی ما بر مبنای اصول اسلام و با باورهای عمیق به وعده های الهی باشد، بسیاری از مشکلات کنونی در ازدواج وجود نخواهد داشت.در مکتب اسلام تجردگرایی جایگاهی ندارد و بر اساس آموزه های دینی اکثر اهل جهنم از مجردها هستند.

هدایتخواه گفت: جوانان و خصوصاً والدین باید بدانند بالا بردن توقعات برای ازدواج مبنای اسلامی ندارد و مغایر با آن است، همچنین مسائل مادی و مالی و هزینه های سرسام آور که ریشه در چشم و هم چشمی دارد، خوشبختی برای زوج های جوان در دنیا و آخرت نمی آورد و بر آن تأثیری ندارد.

وی افزود: طبق پژوهش های انجام شده مسائل شغلی و هزینه های اولیه یا ثانویه زندگی کمترین تأثیر را در آسیب شناسی ازدواج جوانان داشته و دارند، لذا جوانان ما فریب توقعات بی جا و هزینه های غیر ضروری را نخورند.

هدایت خواه بیان داشت: همسر گزینی مناسب و انتخاب دقیق و درست همسر بر اساس معیارهای الهی در دوام و بقاء زندگی جوانان و سبک زندگی سالم آنان بسیار مؤثر خواهد بود. و باید در این بخش توجه و اهتمام لازم از طرف خانواده های خود جوانان انجام شود.

وی تأکید کرد: متأسفانه بی توجهی به سبک زندگی و سبک همسرگزینی باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد برای جوانان و خانواده ها شده است. که یکی از مشکلات عینی آن بی اعتمادی های بعدی در زندگی ناشی از عدم سبک زندگی درست و شیوه همسرگزینی مناسب است.

وی تصریح کرد: اسلام و سبک زندگی اسلامی، تأکید دارد برای همسر آینده به درستی، منطقی و عقلانی تحقیق شود سپس مراحل بعدی همانند دیدن و حرف زدن با اجازه خانواده هاست. در حالیکه در سبک زندگی غربی اولین و آخرین مرحله ازدواج همان دیدن است.

هدایتخواه گفت: معیارهای همسرگزینی در سبک زندگی اسلامی مهم و مورد توجه است، امروزه برخی از معیارهای مرسوم ازدواج و همسرگزینی غربی شده است و مسائل مادی اولویت اولشان در انتخاب همسر است.پول، شغل های دولتی و دهن پر کن، ثروت و مقام نه برای زن و نه برای مرد، زندگی ساز و خوشبختی آور نیستند.

وی گفت: محبت، اعتماد، احترام، خداباوری، صداقت، سلامت نفس و اخلاق، عفت و حیا، پاک زیستن، اصالت داشتن و …. از معیارهای زندگی ساز و خوشبختی آور هستند. هرکس در انتخاب همسر و ازدواج معیارهای اسلامی را برگزیند و ایمان و توکلش به خدا باشد، مسائل مادی و هزینه های زندگی برایش فراهم خواهد شد.

هدایت خواه با اشاره به جایگاه والای اصالت خانوادگی در معیار های همسرگزینی گفت: همین معیار را نیز امروزه دست خوش سبک زندگی غربی کرده اند و اصالت را از طبقات خاص می دانند و نه اصالت دینی و خانوادگی که ریشه در حلال زیستن و پاک دستی خانواده های زوجین دارد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=310217
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. حسن گفت:

  درود بر استاد سخنور دکتر ستار هدایتخواه

 2. بنگرو گفت:

  ب این آقای همه چیز دان بگید ک چند سال چند ماه یا حتی چند روز در غرب زندگی کردی. بهش بگید چرت و پرت نگید و خودتون رو مضحکه عام و خاص نکنید…

 3. Ali گفت:

  درود بر دانشمند فرزانه جناب استاد هدایت خواه

 4. امین گفت:

  خوب فقط حرف میزنی هنر دیگه ای نداری عمل در کار نداری

 5. رجا گفت:

  ستار مرد میدان

 6. دنا گفت:

  شما که با این ادبیاتت معلومه خوب حرف زدن هم بلد نیستی عملت پیشکش

 7. ناشناس گفت:

  شماهایی که ندیده و نشنیده حرف میزنید و عملکرد آقای هدایت خواه را به مسخره کردن ایشون نشون میدید، بروید و به قیامت و جوابگو بودن در پیشگاه خدا فکر کنید…

 8. فرج گفت:

  دکتر هدایتخواه فردیست عالم، روشنفکر.
  شماهایی که بالا در مورد ایشون به مغلطه اظهار نظر کردین، چه شناختی ازش دارین؟

 9. بویراحمدی گفت:

  وجدانتان کجا رفته؟
  وجدان خودتان را به قضاوت بگذارید، بعد در مورد فردی مثل دکتر هدایتخواه قضاوت و اظهار نظر بفرمایید.
  تمام.

 10. مارگون گفت:

  درود خداوند بر دکتر هدایتخواه

 11. واقع بین- سیسخت گفت:

  مردانی مثل استاد هدایتخواه را جوانان باید بیشتر بشناسند چرا که او تجلی راز ماندگاری و جاودانگی است. او متواضع، پرکار، مردم دوست و طرفدار واقعی جوانان است، حاج ستار هدایتخواه از موفق ترین نماینده های دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی بوده است ازجمله بخش کوچکی از عملکرد دوره نمایندگی ایشان را می توان در حوزه فرهنگ: تکمیل و تجهیز تالار فرهنگی هنری یاسوج- راه اندازی نگار خانه های دائمی یاسوج – راه اندازی فرهنگ سرای شهر سیسخت در حوزه عمران و امور زیر ساختی: احداث باند دوم یاسوج – بابا میدان، یاسوج – سمیرم، یاسوج – اقلید و… در حوزه توسعه ورزش: راه اندازی مجتمع کارگران، راه اندازی استخر شنای فرهنگیان، شروع پروژه 15 هزار نفری شهید فتاحی، احداث سالن 3000 نفری شهر یاسوج، تاسیس زور خانه شهر یاسوج، احداث 10 سالن ورزشی در روستاهای بالای 2000 نفر جمعیت، احداث و راه اندازی مجتمع ورزشی ایثارگران و… در حوزه آموزش عالی: راه اندازی 17 رشته در مقطع دکتری، راه اندازی 57 رشته کارشناسی ارشد، احداث 4 واحد خوابگاه دانشجویی، راه اندازی دانشگاههای پیام نور و علمی کاربردی و…، در حوزه توسعه شهری: شهر شدن شهرهای پاتاوه، چیتاب، لوداب، مارگون و مادوان، همچنین تصویب قانون اتصال مراکزاستان ها به شبکه ریلی راه آهن و تصویب تبصره ای دربرنامه پنجم که دولت راموظف کردسالیانه 10درصد بودجه را صرف محرومیت زدایی مناطق محروم نماید که هر ساله ازاین بابت مبالغ خوبی به استان اختصاص می یابد اشاره کرد.با قانون وضع شده با پیگیری های حاج ستار هدایتخواه هرسال دولت موظف گردید مبلغ 1000میلیاردتومان برای مدرسه سازی مناطق محروم هزینه نماید، بدین ترتیب بود که تاپایان دوره نمایندگی ایشان550 هزارمترمربع مدرسه ساخته شد.همچنین تصویب قانونی دیگر توسط ایشان که دولت راموظف به هزینه کرد سالانه مبلغ500 میلیارد تومان برای آسفالت جاده های روستاهای بالای40خانوار میکرد و تصویب قانون برای الزام دولت به اینکه روستاهای سردسیری محروم رابدون دریافت خودیاری ازمردم گازرسانی کنند که به بالغ بر 170 روستا گاز رسانی انجام شد.که همگی شاهد بودیم در آن زمان شهرستانهای بویر احمد و دنا به کارگاه سازندگی تبدیل شده بودند.
  در زمینه نیروی انسانی علاوه بر اقدامات شایسته و مانا در استان زمینه خدمت برای بعضی از عزیزان جوانی که شاید نگاهشون نسبت به مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با دوستان جناح راست متفاوت بود ولی حاج ستار هدایتخواه را به عنوان فردی بالاتر از جریانهای سیاسی به او نگاه می کردند رای داده بودند نیز فراهم گردید، در بین این عزیزان دکتر بهرامی نیز از بین کاندیداهای موجود در جهت توسعه شهرستانهای بویراحمد و دنا، حاج ستار هدایتخواه را انتخاب کردند و به ایشان رای دادند، به لحاظ شان و جایگاه اجتماعی از جایگاه مورد احترامی برخوردار بود،ایشان نه تنها راننده نبود بلکه در مسئولیتهای معاونت عمرانی شهرداری یاسوج، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد یاسوج و نهایتاً شهردار یاسوج در آن دوره مورد حمایت قرار گرفتند تا به مردم عزیز خدمت نمایند و خوشبختانه خدمات خوبی هم در زمان ایشان به مردم شهر یاسوج داده شد نگاه دوستان حاج ستار هدایتخواه هم به عزیزانی که از ایشان حمایت کردند همراه با عزت و کرامت بود، هر چند که همگان میدانیم که تعداد زیادی از نیروهای حامی حاج ستار هدایتخواه با دیدگاه فکری دیگری در انتخابات ریاست جمهوری مخالف نظر حاج ستار هدایتخواه بودند و به کاندیدای مورد نظر خودشون رای دادند ولی بعد از پیروزی کاندیدای مورد نظر حاج ستار هدایتخواه ایشان باز هم با رافت اسلامی برخورد کردند و از این نیروها حمایت لازم را بعمل آوردند، خود و خدای خودمان کدام نیروی سیاسی در ایران با این مهربانی با مردم خود برخورد می نمایند، هر کدام از ماها که بودیم آیا آنان را از کانون سیاسی خود طرد نمی کردیم؟ بیائم یکبار هم که شده دور کنیم از خودمان ناخواستنها را و احترام بگذاریم به فرزندان خوب و شایسته استانمان و در قالب تندرو و فتنه گر شایستگان خود را تخریب نکنیم و ارج نهیم و آنان را عزیز بداریم، آرزوی توفیق داریم برای همگان بویژه این انسان متواضع، پرکار و مردم دوست.
  خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

 12. آخ تاقیومت گفت:

  ایشون اقسم دروغ نخوره ، درباره سبک زندگی اسلامی. صحبت کردنش پیشکش

دیدگاه شما