چهارشنبه 21 آگوست 2019 - 20:33

عربستان سعودی؛ آغاز سفر خارجی زنان بدون اجازه شوهر یا پدر

اداره گذرنامه در حال دریافت “درخواست و مدارک زنان” بالای 21 سالی است که خواستار خروج بدون اجازه از عربستان سعودی هستند

روند اصلاح قانون سفر زنان عربستان سعودی بدون “سرپرست” مرد، در این کشور آغاز شد.

به گزارش بویر نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس قانون جدید زنان بیش از 21 سالِ عربستان سعودی می‌توانند بدون سرپرستی مردان پاسپورت گرفته و از کشورشان خارج شوند.

صحبت از اصلاح این قانون در اوایل ماه جاری میلادی (آگوست) مطرح شد. اصلاح این قانون، سیستم سرپرستی مردانه را به عنوان نماد سرکوب زنان در این کشور تضعیف می‌کند.

یکی از کارمندان اداره گذرنامه این کشور در “توئیتر” نوشت‌: اداره گذرنامه در حال دریافت درخواست و مدارک زنان بالای 21 سالی است که خواستار خروج بدون اجازه از عربستان سعودی هستند. براساس این قانون زنان قادر به کسب پاسپورت جدید و جداگانه برای خود هستند.

زنان در عربستان سعودی برای بسیاری از امور زندگی خود، نیازمند اجازه از سرپرستان مرد (همسر، پدر، برادر یا دیگر قیمان خود) هستند، محدودیتی که جامعه جهانی را ناراحت کرده و مورد سرزنش نهادهای حقوق بشری قرار دارد.

این اصلاحات پس از تلاش‌ فراوان زنان این کشور برای فرار از سوء استفاده‌ سرپرستی مردانه صورت می‌گیرد. در این راستا ولیعهد عربستان در سال گذشته میلادی ممنوعیت رانندگی زنان را در این کشور لغو کرد.

در این حکم همچنین برای نخستین‌بار حق ثبت ازدواج، طلاق و تولد نوزاد -درست مانند مردان- برای زنان در نظر گرفته شده است.

با این وجود برخی از مردم عربستان سعودی این قوانین را در جامعه‌ای که به شکل سنتی تحت تاثیر مردان قرار دارد، “غیراسلامی” می‌دانند.

 

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=308943
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما