یکشنبه 14 جولای 2019 - 16:29

دخالت دستگاه‌های اجرایی در پرونده نجفی را تکذیب می‌کنم/ یارانه نان حذف نخواهد شد/ نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم

سخنگوی دولت گفت: امیدوارم بتوانیم امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی در نشست خود با اصحاب رسانه  ضمن تبریک میلاد امام رضا علیه‌السلام گفت: گسترش تمدن اسلامی در این دوره زمانی برای ما آموزه‌هایی دارد که بسیار موثر خواهد بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز روز محیط‌بان است و به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و خوشبختانه در دولت یازدهم لایحه حمایت از محیط‌بانان تصویب شد.

امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند

وی تاکید کرد: از ۲۳ تیرماه ارائه بیمه تکمیلی به محیط‌بانان آغاز شد و باید بگویم تجهیزات و تکنولوژی برای این عزیزان خریداری شده است.

ربیعی افزود: در هفته تامین اجتماعی قرار داریم، امیدوارم ما بتوانیم امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند.

وی ادامه داد: برای ذی نفعان بهزیستی افزایش ۱۰۰۰ میلیاردی را داریم.

ربیعی افزود: در هفته تامین اجتماعی قرار داریم ، امیدوارم ما بتوانیم امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند.

وی ادامه داد: برای ذی نفعان بهزیستی افزایش ۱۰۰۰ میلیاردی را داریم. هفته بهزیستی نیز در حال آغاز است. ما در ایران بر اثر فقدان سیاست‌های رسیدگی به سالمندان در آینده نه چندان دور با پدیده سالمند تنها مواجه خواهیم شد که لازم است به این موضوع نیز رسیدگی شود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌های مهمی که در اصلاح ساختار بودجه دنبال می‌شود، اصلاح ساختار نظام مالیاتی و تامین اجتماعی است. باید از افراد برخوردار دریافتی‌های منصفانه داشته باشیم تا به نیازمندان رسیدگی بهتری صورت بگیرد.

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای وزارتخانه‌های جهاد، صمت و سازمان بنادر و بنیاد مسکن

ربیعی درباره جلسه دولت هم گفت: در جلسه دولت آیین‌نامه اجرایی استانداردهای کالا و تجهیزات پزشکی با هدف ارتقاء سلامت و بهداشت عمومی به تصویب رسید. این آیین‌نامه کمک می‌کند که ما عدول از کالا و تجهیزات پزشکی را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: لایحه مربوط به صندوق‌های قرض الحسنه اصلاح شد، برای تشدید نظارت بانک مرکزی بر این صندوق‌ها لایحه‌ای تقدیم مجلس می‌شود تا این صندوق‌ها اطمینان بخش‌تر فعالیت کنند.

ربیعی گفت: تقسیمات کشوری اصلاحاتی در استان‌های فارس، همدان و برخی استان‌های دیگر صورت گرفت. رسیدگی به مشکلات سیل‌زدگان نیز بررسی شد و ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای وزارتخانه‌های جهاد، صمت و سازمان بنادر و بنیاد مسکن انقلاب اختصاص پیدا کرد.

به گفته سخنگوی دولت رسانه‌ها باید درباره لایحه تعارض منافع تلاش‌های بیشتری انجام دهند و مطالب را بیان کنند.

ربیعی درباره اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده  به شهرک‌های صنعتی گفت: عوارض مالیات بر ارزش افزوده بخشی را به شهرک‌های صنعتی اختصاص می‌دهیم. در لایحه مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس مطرح است، بخشی برای شهرک‌های صنعتی که فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهند اختصاص داده می‌شود و باید بگویم این شهرک از زیر ساخت‌های خوبی بهرمند هستند.

وی تاکید کرد: در دولت یازدهم شهرک‌های صنعتی زیادی احداث شده است.

تجربه آموخته‌ایم تا عده‌ای مانند گذشته نتوانند از تحریم‌ها سوءاستفاده کنند

ربیعی درباره اینکه مردم نگران هستند تا باتوجه به تحریم‌ها افرادی سودجو به عنوان دورزننده تحریم وارد میدان شوند، گفت: تحریم‌ها شرایطی را ایجاد کردند که تورم و افزایش ارز صورت گرفت در حالی که مسائل غیراقتصادی دخیل بوده است. واقعا تحریم‌های این دوره با تحریم‌های دور قبل قابل مقایسه نیست.

وی خاطرنشان کرد: افرادی در برخی از کشورها نشسته‌اند و داخل ایران رصد می‌کنند و اطلاعات ما را به کسانی از جمله رژیم صهیونیستی می‌دهند.

سخنگوی دولت خاط‌رنشان کرد: امروز پس از سر گذراندن شوک، علائم خوبی را مشاهده می‌کنیم و در تیر ماه فشارها روند کاهنده داشته است. علاوه بر پائین آمدن نزخ تورم نرخ تولید صنعتی کشاورزی رشد داشته است. ما هجده ماه سختی را پشت سر گذاشتیم و بیست و چهار ماه خوب را پیش رو خواهیم داشت. درست است که آمریکا از تحریم ما تجربه اندوخته‌اند، اما ما هم تجربه آموخته‌ایم تا عده‌ای مانند گذشته نتوانند از تحریم‌ها سوءاستفاده کنند.

دخالت دستگاه‌های اجرایی در پرونده نجفی را تکذیب می‌کنم

ربیعی درباره اینکه قاضی پرنده نجفی گفته است برخی از دستگاه‌های اجرایی در این پرونده دخالت دارند، شما این موضوع را تایید و یا تکذیب می‌کنید، گفت: ما به تفکیک قوا معتقدیم و در اینکه دولت در امر قضا دخالتی نداشته باشد، اعتقاد داریم.

وی تاکید کرد: اگر دستگاه اجرایی خاصی است اعلام کنند، من این را تکذیب می‌کنم، زیرا حقوق انسان‌ها مطرح است، هم مقتوله و هم آقای نجفی انسان هستند بهترین کار این است که بگذاریم دستگاه قضا کارش را انجام دهد.

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه وزیر اقتصاد گفته بود یک بسته حمایتی طراحی کردیم و به دولت دادیم و در حال بررسی است آیا این بررسی به نتیجه رسیده و جزئیات این بسته حمایتی چگونه است، گفت: ۸ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان برای سیاست‌های اجتماعی پیش‌بینی کردیم که از این بودجه برای اقشار خاص مانند زنان سرپرست خانوار و مددجویان در نظر گرفته شده است. طبق آخرین آماری که دارم ۱۱ میلیون نفر مشمول دریافت این بسته‌های۳۰۰ هزار تومانی بودند که در ماه مبارک رمضان  همداده شد.

حذف بخشی از یارانه‌بگیران برنامه جدیدی نیست

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها از چه زمانی اجرایی خواهد شد، گفت: ابتدا یک نکته را بگویم روز گذشته گفتند یارانه نان حذف شده است، به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده است و یارانه نان حذف نخواهد شد، آن چه اتفاق افتاد برای آردهای صنعتی بود که اتفاقا به آرد نان تعلق خواهد گرفت.

ربیعی ادامه داد: درخصوص حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها باید بگویم به طور سنتی هر اندازه مقدور باشد انجام می‌دهم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: سال ۹۴و ۹۵ پنج میلیون از سه دهک حذف کردیم، برنامه جدیدی نیست و همان قبلی است. اما باید تاکید کنم که این اتفاق افتاده است.

اصلاح ساختار نظام بانکی روز گذشته پیش‌بینی شد

ربیعی درباره اصلاحات صورت گرفته در ساختار اقتصادی و تاثیر آن برای سوخت نیز گفت: ۴ ماه است که کمیته‌های کارشناسی در این زمینه و موضوع سوخت فعالیت می‌کنند. موضوع سوخت یک جز از یک کل است. در این طرح اصلاح ساختار بودجه ۴ محور اساسی در نظر گرفته شده است. موضوع سوخت به درآمدزایی پایدار بر می‌گردد که یکی از مواردش حذف یارانه‌های پنهان سوخت و انرژی است. اصلاح ساختار نظام بانکی نیز روز گذشته پیش‌بینی شد. ما ۶۰ سال است بودجه‌نویسی داریم ولی هنوز عدالت‌های منطقه‌ای مطلوب نیست و سهم فردی در زابل با تهرانی یکسان نیست. باید به صورت جدی‌تر به سمت عدالت‌های اجتماعی و دهکی حرکت کنیم.

نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم

سخنگوی دولت  درباره اوقات فراغت و برنامه‌های دولت نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش چندین برنامه را برای اوقات فراعت در نظر گرفته است. صداوسیما نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته است اما به طور کلی به سیاست‌گذاری دقیقی برای اوقات فراغت نکرده‌ایم. واقعا شهرهای فاقد سینما و تئاتر و ورزشگاه زندگی شبانه ندارند. ما نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم. زندگی شبانه واقعیتی است که باید به طور سالم دنبال شود.

وی یادآور شد: کارهای وزارت ارشاد برای گسترش تئاتر و سینماها با وام‌های خرد در حال انجام است. نیازمند برنامه‌ریزی بیشتر هستیم.

جایگاه آقای جهانگیری در دولت سفت و محکم است

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به چگونگی ارتباط دولت با پایگاه نخبگان و اظهارات پیشین جهانگیری در این زمینه بیان کرد: پیشنهاد من این است که خوانش نکنیم، جایگاه آقای جهانگیری در دولت سفت و محکم است.

وی  ادامه داد: سامان سیاسی ما بر اساس نهادهای میانجی به طور کلی ضعیف است و ارتباطی با دولت‌ها ندارد. یکی از اهداف ما در دولت گسترش این نهادها بود و موفق بودیم. خیریه‌هایی که در این دولت افزایش پیدا کرده، به اندازه کل خیریه‌هایی است که در گذشته شکل گرفته است. ما آیین نامه‌ها را اصلاح کردیم. جامعه اگر می‌خواهد با ثبات بماند باید با نهادهای میانجی ارتباط داشته باشیم.

ربیعی اظهار داشت: درست است که مشکلات مادی وجود دارد و باعث کاهش اعتماد شده است ولی نوع بازتاب اخبار و عدم تحلیل آنها نیز در این مسیر تاثیرگذار است. ایستادگی ما در این ۴۰ سال نتیجه اعتماد مردم به نظام بوده است و باید تقویت شود.

نمی‌دانم چه کسی عادل‌خواه را بازداشت کرده است

ربیعی درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه گفت: من اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی وی را بازداشت کرده است و به چه دلیلی صورت  گرفته است.

زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح شد جیسون رضائیان دستگیر نشده بود

وی درباره تبادل جیسون رضائیان و ارتباط آن با ساخت سریالی در این باره گفت: قصد ورود به این موضوع را ندارم. آقای واعضی هم موضعی گرفتند. یک سریال را در حد یک سریال باید بررسی کرد. البته در ژانرهای اطلاعاتی باید خوانش با اصل موضوع هماهنگی داشته باشد.

سخنگوی دولت یادآور شد:‌ یک بار آقای روستایی و ساداتیان را دیدم که ناراحت بودند فیلمشان را به خاطر تعبیری که از زحمت‌کشان نیروی انتظامی داشتند باید تغییر دهند. اصلا از این موضوع عبور کنیم تمایل ندارم بیشتر صحبت در این باره صحبت شود. اما این را بگویم زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح می‌شود اصلا رضاییان دستگیر نشده بود.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=305642
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما