چاپ این برگه

نقادی تند و تیز ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد از دولت از کجا آب می خورد؟/+پیشنهاد بویرنیوز

شرایط کنونی کشور و فشار کشورهای بیگانه برای نا امید کردن مردم از دولت و نظام جمهوری اسلامی،  لزوم هوشیاری بیش از پیش همه مسئولان و به ویژه ائمه جمعه و جماعات برای مقابله با این فشارهای روانی را ضروری ساخته است.

به گزارش بویرنیوز، ائمه جماعات کهگیلویه و بویراحمد در خطبه های خود انتقادات بسیار تندی را متوجه مسئولان استان می کنند، این نقدها گاه آنچنان تند میشود که خواننده مطلب فکر می کند پای غرض شخصی در میان است!

در خصوص چند نکته قابل ذکر است:

انتقادات و مسائل روز باید فریاد زده شود و به سمع و نظر مردم برسد و تریبون های نقادی هم باید برای جلوگیری از رخوت و رکود دستگاه ها باشد، این خواسته مردم هم هست، انتظار از ائمه جمعه هم سکوت و یا تعریف و تمجید نیست، اما نقادی باید درست و به شیوه صحیح باشد، نقد صحیح و در قالب ظرفیت ها، امکانات و داشته های استان باشد نه آرمان ها!، باید با در نظر گرفتن جامع شرایط و با علم کامل به موضوعات باشد.

گاهی سخنان برخی ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد بسیار تند و بی رحمانه میشود، اینکه هر هفته یک مسئول و دستگاه را با شدید ترین لحن و بیان نقد کنید بدون اینکه راهکار و پیشنهادی ارائه دهید چندان مطلوب به نظر نمیرسد و کمکی که نمی کند هیچ، بخشی از توان دستگاه ها را متوجه رفع این حواشی میکند.

این شیوه نقادی در کهگیلویه و بویراحمد بسیار پر رنگ تر  و ملموس تر از سایر استان ها است، و باید چرایی این مساله شفاف شود، حتماً  میگویید مشکلات اینجا بیشتر است، بله ما هم قبول داریم، اما اینچنین بیان بدون علم و تخصص مشکلات، فقط تیشه به ریشه امید مردم از وعده های دولت و نظام میزند.

اکنون در شرایطی که کشور با مسائل ریز و درشت داخلی و خارجی مواجه است و دشمن به دنبال تزریق روحیه نا امیدی در مردم است، سخنان برخی از ائمه جمعه استان و بی تفاوت جلوه دادن دولت در قبال خواسته های مردم، متاسفانه بازی در زمین دشمن و کمک به پروژه نا امید سازی مردم است.

ای کاش خودتان هم جوابگوی وظایف تان باشید، طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب، ارتباط مستمر با جوانان و تقویت روحیه دینی مردم از وظایف مهم شما است، خوب است پاسخ دهید چه کار کرده اید که هر روز از صفوف نمازگزاران کاسته شده و به ویژه حضور جوانان در مساجد بسیار کمرنگ شده است و بی بند و باری و بی حجابی جوانان طبق گفته های خودتان در استان بیداد می کند؟ فکر نمیکنید فاصله گرفتن تریبون های نماز جمعه و جماعات از رسالت اصلی شان، موجب کم شدن گرایش ها به این مکان مقدس و کم شدن اثرگذاری آن شده است؟

نقد کردن و صحبت کردن راحت است، همه میتوانند ساعت ها نقد کنند، اما واقعیت این است در شرایطی که دشمن فشار را مضاعف کرده و حتی فروش نفت بعنوان اصلی ترین منبع درآمد کنونی کشور را محدود کرده است و همین امر اعتبارات بودجه ای سازمان ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و از طرفی نیمتوان مالیات ها را بخاطر وضع مملکت افزایش داد و درآمدهای مالیاتی هم قابل افزایش بیش از اینها نیست، مدیریت سخت است  البته توصیه و پیشنهاد ما اینست در این شرایط مدیریت سازمان ها و دستگاه ها را برای مدتی هم به شما بسپارند شاید شما بهتر بتوانید امورات را پیش ببرید!

بنای دفاع از مدیران را نداریم چرا که سوء مدیریت سبب برخی کاستی ها شده است، اما ایجاد حاشیه بر اساس اطلاعات ناقص هم کمکی به بهبود نخواهد کرد، اگر توانستید کاری کنید که مردم و مسئولان همصدا با هم با شناخت ظرفیت ها و پتانسیل ها در مسیر توسعه قدم بردارند آنوقت میتوانید ادعا کنید در وظایف تان موفق بودید، اگر توانستید امید و نشاط را در جامعه و به ویژه در میان جوانان استان ترویج دهید ، اگر مردم را در مسیر توسعه با مسئولان همراه کردید و موانع اجتماعی را مرتفع کردید آنوقت است که باید گفت موفق بودید، وگرنه نقد و چالش و سخنان تند، بدون ارائه پیشنهاد و راه حل اثرگذار، که از هر کسی به سادگی بر می آید.