چاپ این برگه

درمان ریزش مو در طول شیمی درمانی

بویرنیوز- درمان ریزش مو بعد از شیمی درمانی
سطح ریزش مو یا آرومیائی ناشی از شیمی درمانی بستگی به نوع سرطان، داروی خاص و دوز و الگوی درمان دارد. بسیاری از بیماران نخستین موج را در عرض یک تا دو هفته از آغاز درمان خود تجربه میکنند .
مناطقی که در زمان خواب اصطکاک زیادی را تجربه میکنند ، مثل بالای سر و دو طرف بالای گوش، اکثراً نخستین مناطقی هستند که ریزش مو را می بینند. با این حال، الگوی دقیق به موهای فرد بستگی دارد.

 

موهایی که بطور فعال رشد میکنند ، بیش تر تحت تأثیر قرار می گیرند، ولی چون فولیکول های در حال رشد می توانند در تکه ها یا بطور مساوی در سراسر پوست صورت توزیع شوند، متأسفانه محال است که الگوی ریزش مو برای هر فرد مشخص شود.

 

بیماران تحت درمان از طریق شیمی درمانی باید از شامپوهای ملایم استفاده کنند، استفاده از شانه هایی با دنده های قابل انعطاف و ملایم ضرورت دارد همچنین به این اشخاص توصیه میشود موهای خود را رنگ نکرده و آن ها را کوتاه نگه دارند تا از این طریق، ضخیم تر و پرتر به نظر برسد.

 

شیمی درمانی وریزش مو
برای کاهش شدت ریزش مو در طی دوره شیمی درمانی راه‌های مختلفی وجود دارد . نخستین راه جلوگیری از ریزش مو استفاده از کلاه های سرد کننده است. این کلاه ها روی سر قرار داده میشوند و با سرد کردن جریان خون باعث می شوند تا داروی کمتری به پوست سر و پیاز موها برسد، در نتیجه از شدت ریزش موها کم میشود .

 

روش دیگر جلوگیری از ریزش مو تزریق نکردن دارو به داخل جریان خون است. بجای آن پزشکان با استفاده از فناوری نانو داروها را در محل غده تزریق میکنند تا دور و اطراف محل تزریق را شیمی درمانی کنند و به دیگر قسمت ها من جمله موها انتقال پیدا نکند؛اما این شیوه کم تر انجام میشود زیرا بیمارانی که شیمی درمانی نموده اند ، میگویند زمانی که از این شیوه هم استفاده می کنند؛ باز هم ۵۰ درصد موها می ریزد. بدین ترتیب چه کاملا کچل شود و چه نیمی از موهایش باقی بماند، باز هم باید از کلاه گیس استفاده کنند.

 

شیمی درمانی تنها به موهای سر اسیب نمی رساند، بلکه می تواند موهای ابروها، مژگان و موهای قسمت های دیگر بدن را هم ضعیف کند. اما با گذشت چند هفته از پایان روند شیمی درمانی، رشد موها هم مجدد آغاز میشود . بالا بودن سطح آندروژن در بدن برخی از زنان، ریزش مو می تواند به دلیل وجود آندروژن یا هورمون های مردانه اتفاق بیافتد. چه بسا این مشکل می تواند وراثتی باشد یا در مسائلی مثل کیست تخم دان، حاملگی و یائسگی ریشه داشته باشد.

 

در این مواقع، استفاده از قرص های ضدبارداری می تواند به حل مشکل زنان کمک کند. اما در بعضی از موارد، زنان به استفاده داروهای ضدآندروژن احتیاج دارند. با این حال، زنان نباید سرخود و به خاطر مقابله با ریزش موها، استفاده از قرص های ضدبارداری یا داروهای ضدآندروژن را آغاز کنند. تمامی آنان در صورت رویارویی با این مشکلات، حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

 

کاهش عوارض شیمی درمانی ریزش مو
کسانی که شیمی درمانی میکنند ، علاوه بر اسیب دیدن موهایشان دچار عارضه های دیگری مثل بیماری اسهال و خونریزی هم میشوند . از طرف دیگر چون این بیماری تحلیل برنده است، در پایان تمامی این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا فرد در یک موازنه منفی قرار بگیرد که این امر روی رشد موهایش هم تأثیر می گذارد. بدین ترتیب مویی که مجدد رشد میکند به علت تأثیر ماده های شیمیایی موجود در داروهای شیمی درمانی مثل گذشته نیست و نتیجه اش رشد موهایی تنک و نازک است.

 

اما بیماران نگران نباشند برای این که با گذشت زمان این شرایط بهبود پیدا میکند و موهایشان مثل گذشته رشد میکنند .

 

داروهای گیاهی مؤثر است

چند داروی گیاهی مثل گزنه، رزماری و اکلیل کوهی می توانند در رشد سریع مو تأثیر بگذارند. داروهای تقویتی مثل بیوتین بعد از طی دوره درمان هم به رشد موها کمک زیادی میکنند .