شنبه 18 می 2019 - 8:22

پشت پرده بی عدالتی عجیب در توزیع یارانه در کشور از زبان تاجگردون/ثروتمندان تا ۱۰ برابر فقرا یارانه پنهان می گیرند

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: یارانه پنهان از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دهه ۷۰ به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان کنونی رسیده و افراد ثروتمند حدود ۸ تا ۱۰ برابر قشر آسیب پذیر از این یارانه استفاده می کنند.

به گزارش بویرنیوز، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به پرداخت یارانه پنهان در کشور، گفت: یارانه ای که در حال حاضر در کشور توزیع می شود حدود 900 هزار میلیارد تومان است که این رقم روی برخی کالاها قرار می گیرد که سهم مصرف کنندگان ثروتمند این اجناس نسبت به دهک های پایین جامعه در مصرف این کالاها بیشتر است.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: مصرف مستقیم بنزین یکی از موارد پرداخت یارانه پنهان است و نشان می دهد که ثروتمندان بیشتر از این یارانه استفاده می کنند.

 ثروتمندان یارانه آب و برق بیشتری می گیرند

وی با اشاره به پرداخت یارانه پنهان در بخش آب و برق، ادامه داد: بطور مثال در یک خانواده محروم شاید یک یخچال وجود داشته باشد اما یک خانواده ثروتمند یخچال ساید بای ساید، فریزر و لامپ های متنوع دارد که این سبب افزایش پرداخت یارانه آب و برق به فرد متمول می شود.

از دهه 70 که یارانه پنهان 200 هزار میلیارد تومان بوده تاکنون که به 900 هزار میلیارد تومان رسیده  بحث اصلاح آن مطرح بوده  اما نتیجه ای نداشته است

تاجگردون تاکید کرد: اگر مجموع رقم یارانه پنهان جمع شود افراد ثروتمند حدود 8 تا 10 برابر قشر آسیب پذیر از این یارانه استفاده می کنند که در این راستا راهی جز اصلاح مکانیزم قیمت ها وجود ندارد تا سهم خانواده های نیازمند و دهک های پایین جامعه به آنها بازگردانده شود.

وی افزود: هر زمانی که می خواهیم قیمت ها را اصلاح کنیم بخاطر ملاحظات، اقدام خاصی انجام نمی دهیم.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اصلاح قیمت ها بهره وری را افزایش داده و می توان در این راستا یارانه را به قشر ضعیف تر انتقال داد، تصریح کرد: از دهه 70 که یارانه پنهان 200 هزار میلیارد تومان بوده تاکنون که به 900 هزار میلیارد تومان رسیده ، بحث اصلاح آن مطرح بوده  اما نتیجه ای نداشته است.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=302409
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ناشناس گفت:

  تو دولت قبل وقتی که میخواستن این یارانه را که بی عدالتی بوده بصورت نقدی به مردم پرداخت کنن چرا مخالف بودی؟؟؟؟لعنت به شرفی که در گرو معیشت باشه

 2. ناشناس گفت:

  با سلام طرح و برنامه های آقای احمدی نژاد بود پس چرا ساز مخالف می زدید

 3. کرین گفت:

  شما ۸سال توی مجلس ورئیس کمسیون برنامه وبودجه بودیدید حالا که نزدیک انتخابات هست این حرف را میزنید باز هم خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزد که با شجاعت توانست طرح پرداخت یارانه را هر چند دست پا شکسته اجرا کنه ولی امثال شما معامله گرا ولاریجانی نگذاشتید

 4. ناشناس گفت:

  اﻳﻨﻬﺎ اﺯ اﻥ ﺻﺤﺒﺖ ﻫﺎﻱ ﺟﻤﻊ اﻭﺭﻱ ﺭاﻱ اﺳﺖ ﻳﻌﻨﻲ ﺣﻀﺮﺕ اﻗﺎ ﺗﺎﺑﺤﺎﻝ ﺧﺒﺮ ﻧﺪاﺷﺘﻨﺪ اﻻﻥ ﻣﻮﻗﻊ اﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺧﺒﺮ ﺩاﺭ ﺷﺪﻧﺪ

 5. اگاه گفت:

  واقعا برات متاسفم که به نرخ روز نان می خوری مگر احمدی نژاد چه گفت که تو و امثال تو ساز مخالف می زدی البته تو مجمع عکست را دیدم کنارش برایت جلسه تشریحی و تفهیمی گذاشته بود خوب ازش یاد گرفتی و باید بری ازش حلالیت بطلبی

دیدگاه شما