چاپ این برگه

صدور احکام قطعی برای اخلال‌گران نظام پولی و مالی و ارزی

اولین نشست خبری سخنگوی جدید قوه قضاییه با حضور اصحاب رسانه آغاز شد.

به گزارش بویرنیوز،‌ رئیس قوه قضاییه در جلسه نوزدهم فروردین ماه مسئولان عالی قضایی، غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران را به عنوان سخنگوی قوه قضاییه معرفی کرد.

در همین راستا، از ساعت ۱۴ امروز(سه شنبه) اولین جلسه دکتر غلامحسین اسماعیلی سخنگوی جدید قوه قضاییه با حضور اصحاب رسانه آغاز شد.

سخنگوی جدید قوه قضاییه در ابتدای این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت ولیعصر و منجی عالم بشریت محضر همه عدالتخواهان و عدالتجویان جهان بشریت، همکاران قوه قضاییه که پرچمداران عدالت اسلامی هستند، اظهارداشت: خدای را سپاسگذارم که بر من این منت را نهاد و از ریاست قوه قضاییه حضرت آیت الله رئیسی تشکر می کنم که به این حقیر اعتماد کردند و باعث و بانی این شدند که توفیق دیدار شما بزرگواران و همنشینی مصاحبت با شما را داشته باشم.

وی درباره اهمیت کار رسانه ها و اطلاع رسانی اظهارداشت: حساسیت، سختی برای بسیاری از آحاد جامعه محرض و مسلم است و ما هم در دستگاه قضایی خیلی تلاش کردیم که به اثبات برسانیم سختی شغل قضاوت را و موفق نشدیم این را به کرسی اثبات برسانیم در جوامع حقوقی و قانون گذاری ما.

سخنگوی جدید قوه قضاییه افزود: قطعاً شغل رسانه ها جزء مشاغل سخت است و مردم تلاش ها و زحمات رسانه ها را در سیل اخیر در انعکاس اخبار ، نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسسیج، ججامعه مذهبی و مواکب اربعین حضرت اباعبدالله الحسین، همه آنهایی که به امداد سیل زدگان شتافتند نقش اصحاب رسانه در انعکاس این همبستگی و پیوند عمیق ملت ایران نقش بی بدیل بود و من هم به نوبه خود هم به سختی کار شما گواهی می دهم و هم از تلاش شما در پوشش مناسب خبری این اتفاقات کمال تشکر را دارم.

وی افزود: به نوبه خودم از استاد بزرگ و عزیر خودم حضرتح جت الاسلام اژه ای معاون اول قوه قضاییه و سخنگوی سابق قوه که سالیان متمادی با درایت و تدبیر و به نحو احسن وظیفه سخنگویی قوه قضاییه را انجام دادند تشکر می کنم و آنچه که اتفاق افتاد بنا به درخواست شخص ایشان بود که محضر ریاست قوه قضاییه تقاضا کردند که ایشان را از مسئولیت سخنگویی معاف بدارند و ریاست قوه قضاییه هم ایشان را معاف کردند و کماکان به عنوان معاون اول قوه قضاییه توفیق حضور خواهند داشت.

وی بیان داشت: حضور بنده در جمع شما تقارنی با دهه پنجم انقلاب و آغاز چله دوم و اجرای بیانیه گام دوم انقلاب و هم آغاز مسئولیت جدید در قوه قضاییه و تغییر مدیریتی در عالی ترین سطح قوه و تقارن آن با ایام میلاد عدالت گستر جهان هستی پیدا کرد که اینها را به فال نیک می گیرم.

دکتر اسماعیلی افزود: ما در پایان سال 97 و آغاز دهه پنجم انقلاب ششاهد تغییر مدیریتی در صدر قوه قضاییه بودیم و حضرت آملی لاریجانی بعد از 10 سال خدمت در دستگاه قضا حسب الامر مقام معظم رهبری در تشخیص مصلحت نظام ، خدمت به نظام و انقلاب را ادامه بدهند و آیت الله رئیسی که از فرزندان دستگاه قضا و یک تجربه ممتد در دستگاه قضایی کشور و برخوردار از تجربه و تحصیلات عمیق حوزوی و دانشگاهی و آشنا به زوایای کار در قوه قضاییه بودند از ناحیه مقام معظم رهبری به این سمت منصوب شدند.

وی افزود: تقارن این انتصاب با چند انتصاب قبلی این بود که رئیس دستگاه قضا از دل مجموعه و از داخل مجموعه ایجاد شد و هم نشاط ایجاد کرد برای همکاران ما و هم نیازمند دوره شناخت نبودند و از آغازین روز ماموریت کار را در دستگاه قضا آغاز نمودند.

وی بیان کرد: ویژگی دیگر این بود که آیت الله رئیسی قبل از انتصاب برنامه پیشنهادی خود را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم نمودند و این برنامه مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت. داشتن برنامه در مدیریت امروز مهمترین رکن برای موفقیت یک مدیر در سطوح عالی کشور است و این موضوع اثبات کرد که ریاست محترم قوه قضاییه با برنامه مسئولیت قوه قضاییه را عهده دار شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: برنامه ای که آیت الله رئیسی به مقام معظم تقدیم کردند از آن به نام سند تحول می توان نام برد که با دیدن افق آینده جامعه بایست در دستگاه قضایی تحولی را رقم بزنیم. محوری ترین بخش های برنامه تحول قضایی که بعضاً در فرمایشات ریاست قوه قضاییه در ملاقاتهای اخیر اشاره شده عبارتند از بیانیه گام دوم انقلاب، اعتمادسازی در بخش های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی، کاهش حجم زیاد پرونده های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده ها و در کنار آن رسیدگی به پرونده های مسن، کاهش جمعیت کیفری، سلامت، عزت و کرامت قاضی و دادگاه، برخورد قاطعانه با مفاسد درون سازمانی و برون سازمانی، احیای حقوق عامه و تکریم مراجعان و بخش هایی متنوع دیگری که انشاالله ریاست محترم قوه قضاییه به تناسب در فرمایشات خود از اجزای مختلف برنامه سند تحول رونمایی خواهند کرد و حقیر هم در جلساتی که در خدمت شما باشم در حد توضیحات مقدماتی جلسه مطالبی را عرض می کنم.

اسماعیلی گفت: از بخش های ویژه سند تحول، می توان به ارتباط گسترده ارکان مختلف قوه قضاییه و به ویژه سخنگوی دستگاه قضا با جامعه، مردم، نخبگان و اصحاب رسانه و مطبوعات است که یک تعامل گسترده ضضابطه مند، اثربخش در جهت تبیین دستاوردهای نظام قضایی، در جهت بیان خدماتی که به مردم و جامعه ارائه می شود، در جهت پاسخگویی به افکار عمومی جامعه، ارتقا دانش عمومی مردم اشاره کرد.

وی افزود: اگر این اهتمام در این حوزه نبود شاید انتخاب سخنگو نسبت به بسیاری از انتخابات و جابجایی های دیگر در رتبه های بعدی قرار می گرفت. این بشارت را می دهم که نگرش دوره جدید قوه قضاییه تقویت بیش از پیش ارتباط با مجموعه رسانه ای و البته نخبگانی و همه اقشار مختلف جامعه است.

وی در ارتباط با تغییرات پیش روی قوه قضاییه بیان داشت: در قوه قضاییه ما بسیار خرسند و خوشحال هستیم که از بدنه ای بسیار کارآمد ، قوی و مفید در عرصه های مختلف خدمات قضایی برخورداریم، ما معتقدیم مجموعه عوامل انسانی ما البته همانند بخش های مختلف مانند جامعه نخبگانی ما، که سهم دستگاه قضایی نیز سهم قابل توجهی از نخبگان کشور را داراست.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما در حوزه مدیران قضایی عزل و برکناری نداریم، یا به اقتضاء بازنشستگی است، یا ارتقا سمت، یا جابجایی مدیران بنا به ضرورت هایی که اتفاق می افتد و جابجایی اخیری که امروز ریاست محرتم قوه قضاییه تصمیم گرفتند در اجرای اصل 162 قانون اساسی که رئیس دیوان عالی کشور را رئیس قوه قضاییه پس از مشورت با قضات عالی کشور انتخاب می نماید، و از آنجایی که آقای کریمی به افتخار بازنشستگی نائل آمدند، ریاست قوه قضاییه پس از مشورت های لازم با قضات دیوان عالی کشور، حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مرتضوی مقدم که از قضات باتجربه و روحانیان فاضل و اندیشمند دستگاه قضا هستند و از قضات قدیمی دیوان عالی کشور و رئیس دادگاه تجدید نظر قضات و دارای سمت رئیس کلی و معاون اول دادستانی کل کشور را در کارنامه خود دارند و بیش از 30 سال سابقه قضاوت دارند و از محبوبیت بسیار خوبی در جمع قضات هستند، امروز به عنوان رئیس جدید دیوان عالی کشور منصوب شدند و سایر انتصابات انشاالله هرگاه اتفاق افتاد و رقم خورد به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید.

وی اضافه کرد: نکته مهم این انتخاب رئیس دیوان عالی کشور از درون دستگاه و از مجموعه قضات دیوان عالی کشور انتخاب شده است. توجه به درون دستگاه قضا از ویپژگی های این انتخاب است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ضمن مجاهدت و پاسداری از زحمات قضات، بنا داریم کارنامه قضایی در هر سال برای قضات تشکیل می دهد و از ناحیه دادسرای انتظامی 6409 نفر از همکاران قضایی واجد این شرایط تشخیص داده شدند و فروردین و اردیبهشت امسال مورد تقدیر و تکریم قرار گرفتند به پاس عملکرد مناسب در سال 1397.

وی افزود: با عفوی که مقام معظم رهبری در 22 بهمن 1397 به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به محکومان اعطا فرمودند قریب به 100 هزار نفر از زندانیان مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که حدود 60 هزار نفر آنها از زندان آزاد شده و حدود 40 هزار نفر دیگر محکومیت های حبس آنها با تخفیف و تقلیل مواجه شد و دوران محکومیت آنها کاهش یافت. و این یک عنایت از ناحیه نظام و اثبات پایداری و صلابت نظظام جمهوری اسلامی و برخورداری زندانیان و خانواده آنها از رأفت اسلامی بود.

وی بیان داشت: شعب رسیدگی کننده به پرونده های فساد اقتصادی با صلابت و اقتدار و بدون هیچ اغماضی امر رسیدگی به پرونده ها را ادامه می دهد، شعب ویژه ما بیش از 80 نفر از اخلالگران نظام اقتصادی، پولی، بانکی، ارزی و ارزاق عمومی را محکوم کردند و احکام قطعی آنها صادر شده و در مرحله اجرا است.

وی با اشاره به چند نمونه از صدور کیفرخواست پرونده های مفاسد اقتصادی گفت: در شعبه اول رسیدگی به پرونده های اخلالگران اقتصادی آقای قربانعلی فرخزاد به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل 20 سال حبس و ضبط ارزهای مکشوفه محکوم شده است. تیمور عامری به 20 سال حبس، علیرضا عامری برکه به 20 سال حبس، جلیل مکی سلطانی 6 سال حبس، حیدر رضا عامری 20 سال حبس و سید محمود صفار 7 سال حبس صادر شده است. همچنین علاوه بر این افراد در شعبه دیگر آقای توسلی، کاظمی و بخشایش هرکدام ببه تحمل 20 سال حبس و جزای نقدی و مجازات شلاق محکوم شده اند که بیانگر عزم و اراده جدی دستگاه قضا در برخورد با اخلالگران است.

وی افزود: بنده دکتر نیستم و از به کار بردن این الفاط خودداری کنید.

ادامه دارد…