دوشنبه 19 فروردین 1398 - 0:48

توضیحات تاجگردون درباره بی بی حکیمه باکو بر شبهات افزود + جزئیات

به گزارش بویرنیوز ،غلامرضا تاجگردون ،نماینده گچساران و باشت در مجلس در خصوص وجود حرم مطهر امامزاده بی‌بی حکیمه در گچساران و نیزباکوی آذربایجان در صفحه شخصی اش و در واکنش به این موضوع نوشت:خبری از صدا و سیما مبنی بر وجود مرقد مطهر حضرت بی بی حکیمه در باکو در کشور آذربایجان پخش شد.

وی افزود:این ابهام بوجود آمد بالاخره در ایران و گچساران است یا آذربایجان و باکو و یا جای دیگر. البته پاسخ به این سوال را باید اهل فن بدهند ولی سالهاست که میلیونها ایرانی و ساکنین کشورهای حاشیه خلیج فارس به زیارت مرقد بی بی در گچساران می آیند.

تاجگردون ادامه داد: سه چهارسال پیش در ماموریتی خارج از کشور توقفی چند ساعته در باکو داشتم. اتفاقا استاندار فعلی کهگیلویه و بویراحمد که در مجلس همکار بودیم در این سفر همراه بودیم. سفیر ایران پیشنهاد داد چند ساعت وقت را به زیارت بی بی حکیمه برویم. تعجب کردم مگه مرقد ایشان در باکو هست. خلاصه انگیزه پیدا کردم زیارت کنم. زیارت کردم و داستان مرقد را جویا شدم.

وی افزود:اگر چه بعید می دانم بی بی حکیمه از آنجا عبور کرده باشد چون در مسیر عبور از عراق و جنوب ایران به خراسان قطعا از باکو عبور نکرده ولی خوب مورد اعتقاد مردم است. داستان را سوال کردم که بانو که فرار کرده بود به حاکم یا یکی از بزرگان پناه می برد و در آنجا بهش امان می دهند و آنجا ساکن شده و مومنه ای پاکدست بوده و مورد احترام و بعد از فوتش در این نقطه دفن می شود.

تاجگردون ادامه داد:در زمان شوروی سابق بارگاهی نبود و بعد از استقلال آذربایجان با انتقال جاده بارگاهی در شان ساخته می شود و بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بخصوص مراسم ازدواج خیلی از جوانان در این محل برگزار می شود.

وی افزود:البته در خصوص نامهای مشابه و روایتهای متعدد در خصوص اولاد ائمه روایت متعدد فراوان است ولی آنچه که میتوان گفت مرقد بی بی در جنوب گچساران به مسیر حضرت می خورد و وجود دیگر امامزاده ها در این مناطق و همچنین حضرت شاهچراغ در جنوب کشور صحت این موضوع است.

نماینده گچساران و باشت ادامه داد:اگر هم نباشد و جای دیگر باشد باز هم فرقی نمیکند مهم توسلی است که دوستداران اهل بیت به این بانوی مکرم کرده و خواهند کرد و حاجت روا می دارد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=300065
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. شمر گفت:

    وا مگه میشه

دیدگاه شما