دوشنبه 13 اسفند 1397 - 10:08

بی توجهی دانشگاه علوم پزشکی به مدیریت پسماند در یاسوج

– آنچنان که مدیرکل حفاظت محیط زیست می گوید دانشگاه علوم پزشکی استان تنها دستگاهی است که به مصوبات کارگروه پسماند بی توجه بوده و در زمینه بی خطر سازی و دفع اصولی زباله های بیمارستانی اقدامی انجام نداده است.

به گزارش بویرنیوز به نقل از ایرنا محسن جعفر نژاد روز یکشنبه در کارگروه مدیریت پسماند گفت: اگرچه در بیمارستان ها دستگاه بی خطر سازی زباله ها( اتوکلاو) نصب شده اما مطب ها، کلینیک های بخش خصوصی و آزمایشگاه ها همچنان زباله های عفونی را در میان سایر زباله ها می گذارند.
وی افزود: قرار دادن زباله های عفونی در کنار سایر زباله ها علاوه بر اینکه برای ماموران زحمت کش شهرداری می تواند ایجاد خطر کند ، دفن آنها در کنار سایر زباله ها منجر به انتشار آلودگی در محیط زیست و تهدید امنیت بهداشتی مردم می شود.
وی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی باید پاسخگوی هر اتفاق ناشی از دفن غیر اصولی زباله ها باشد.
با این حال معاون اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی نیز در این نشست یادآوری کرد اگرچه دانشگاه علوم پزشکی مدعی بی خطر سازی زباله های بیمارستانی است اما بر اساس گزارش کارشناسان اقدامات آنها به هیچ عنوان مورد تایید استاندارد نیست.
سید ابوالفضل موسویان گفت: علوم پزشکی موظف شده بود دو دستگاه اتو کلاو برای بی خطر سازی زباله های روزمره و زباله های خاص تهیه کند که بر اساس بازدید کارشناسان اداره استاندارد و تعزیرات حکومتی هیچ کدام از دستگاه ها استانداردهای لازم را ندارند.
وی ادامه داد: به دلیل عدم رعایت استانداردها در تجهیزات، در موضوع بی خطر سازی زباله ها نیز شک و تردید وجود دارد.

**احتمال آلودگی سد شاه قاسم وجود دارد
در این نشست دوپشته دشتروم به عنوان جایگاه پسماند شهر یاسوج و حومه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.موضوع دوپشته از این جهت اهمیت دارد که این سایت دفن زباله در بالادست سد شاه قاسم قرار دارد.
از آنجایی که برخی از چاه های تامین آب شرب شهر یاسوج در پایین دست این سد قرار داشته و امکان نفوذ شیرابه زباله ها به سد و آب شرب شهر یاسوج وجود دارد اهمیت موضوع دوچندان می شود.
در روزهای گذشته نیز فرماندار بویراحمد از ایجاد سوراخ در سد شاه قاسم خبر داده و تاکید کرده بود با وجود بارش های امید بخش که استان را در کشور در جایگاه اول قرار داده اما سد شاه قاسم تاکنون پر نشده است.
شاهرح کناری گفت: در بخشی از سد حفره ای ایجاد شده که باعث می شود آب آن خالی شود و با این اتفاق مشکل آب شرب و کشاورزی شهر یاسوج در تابستان دوباره خود را نشان خواهد داد.
حالا با مطرح شدن این احتمال آلوده شدن آب سد نگرانی درباره این سد هم از نظر زیرساختی و هم از نظر بهداشتی و زیست محیطی بیشتر شده است.
احتمالی که معاون آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد هم بر آن صحه گذاشت و گفت: احتمال آلودگی سد شاه قاسم از طریق بارش ها و روان آب هایی که از دوپشته سرچشمه می گیرد و همچنین نفوذ زیر زمینی وجود دارد.
رسول فرهادی، با بیان اینکه در سال های گذشته سد خشک بود و معیار لازم برای اندازه گیری وجود نداشت، افزود: باید پس از بارش های سال 97 احتمال نفوذ شیرابه زباله ها به سد مورد بررسی قرار گیرد.
وی یادآوری کرد: آزمایش و نمونه برداری از سد با حضور محیط زیست و کارشناسان علوم پزشکی صورت می گیرد و نتیجه آن اعلام می شود.

**تولید روزانه 700 تن زباله در استان
اما دوپشته از چند منظر دیگر هم برای استان دارای اهمیت است. اینکه روزانه بیش از 700 تن زباله در استان تولید می شود که یک سوم پسماند آن در شهرستان بویراحمد است و اگر دهیاری های بخواهند اصولی کار کنند باید زباله ها را در سایت دوپشته دفن کنند.
مهمتر آنکه شهر یاسوج و شهرستان بویراحمد جز مناطق گردشگری کشور محسوب می شود و ایجاد یک سایت دفن زباله مجهز می تواند به حفظ جنگل ها، طبیعت و محیط زیست شهرستان و استان کمک کند.
موضوعی که شهردار مرکز استان بر این باور است از سوی مسئولان کشوری نادیده گرفته می شود.
نستهن مقدم، شهردار یاسوج نیز در این نشست گفت: اولویت سازمان شهرداری ها ایجاد کارخانه بازیافت در شمال کشور است در حالی که یاسوج نیز شمالی در جنوب کشور است و باید برای ساماندهی محل دفن زباله های شهر یاسوج و ایجاد کارخانه بازیافت برای این شهر توجه ویژه شود.
وی افزود: شهرداری در حال پیگیری این موضوع از طریق سازمان محیط زیست و شهرداری هاست و این موضوع توجه ویژه مسئولان کشوری را می طلبد زیرا هم اکنون در منطقه دوپشته دشتروم دفن زباله انجام می شود و مساله بازیافت در دستور کار نیست.
مقدم با بیان اینکه 80 درصد زباله های شهر یاسوج تَر است، یادآوری کرد: برای ایجاد کارخانه بازیافت 2بار مناقصه برگزار شده اما کسی متقاضی نشده که اخیرا یک سرمایه گذار متقاضی شده و در صورت انصراف، شهرداری از محل تسهیلات بانکی اقدام به احداث کارخانه بازیافت خواهد کرد.

**گلایه از جلسات بی خروجی
در این میان فرماندار بویراحمد نیز با گلایه از بی نتیجه بودن جلسات در خصوص سایت دوپشته دشتروم گفت: از سالی که معاون فرماندار بودم ۲۰جلسه درباره این موضوع تشکیل شده اما هیچ کدام اجرایی نمی شود .
شاهرخ کناری افزود: احتمال آلودگی سد شاه قاسم با شیرابه زباله ها از یک سو و آلودگی های زیست محیطی که دود ناشی از آتش زدن زباله ها برای مردم دشتروم ایجاد می کند اهمیت رسیدگی به این سایت را دوچندان می کند.
وی با اشاره به اعتراض های اجتماعی که سال های گذشته اهالی دشتروم نسبت به آلودگی های سایت دوپشته داشتند و اقدام به بستن مسیر دسترسی به آن کردند گفت: در صورتی که شهرداری برای ساماندهی محل دفن زباله های یاسوج اقدام کند آماده همکاری برای رفع مشکلات و موانع دستگاههای خدمات رسان هستم.
کناری با بیان اینکه یاسوج تنها مرکز استانی است که کارخانه بازیافت زباله ندارد، اظهار کرد: زباله طلای سیاه است که تا این لحظه از این ظرفیت استفاده نشده است.

یک شهر و 9 سایت زباله
فرماندار شهرستان دنا نیز تاکید کرد این شهرستان در حال حاضر 9 جایگاه دفن زباله دارد که باتوجه به موقعیت گردشگری این شهرستان و رعایت بهداشت و حفاظت از محیط زیست باید این جایگاه ها در یک سایت متمرکز شود.
نادیا صداقت گفت: زمینی به مساحت 30 هکتار شناسایی شده و همه استعلام های مربوط به آن انجام شده با این حال منابع طبیعی از واگذاری آن امتناع می کند.
وی تاکید کرد: در جلسات قبل گفته شد که زباله های شهرستان دنا به دوپشته منتقل شود که با توجه به بعد مسافت این موضوع دشوار است ضمن آنکه در این صورت شهرداری یاسوج به عنوان مسئول سایت تعرفه های مورد نظر خود را اعمال می کند .که این صحبت با واکنش مدیر کل منابع طبیعی استان رو به رو شد.
غلام حسین حکمتیان اصل گفت: تاکنون اراده ای در میان شهرداران برای دفن اصولی زباله ها ندیده ایم اگر چنین موضوعی دغدغه آنها باشد می توانند همانگونه که از استان فارس برای بردن زباله استان می آیند شهرداران می توانند زباله ها را به دوپشته منتقل کنند.

**مشکلات استان در زمینه پسماند جدی است
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: در زمینه پسماند شهری، روستایی و بیمارستانی در همه شهرستان های استان با مشکل جدی مواجه هستیم در حالی که اگر بحث پسماند را مدیریت کنیم به بخش گردشگری استان کمک زیادی کرده ایم، مسولان شهرستان ها اهمیت ویژه ای به بحث پسماند داشته باشند.
محسن جعفری نژاد بسطامی با بیان اینکه یکی از طرفیت های استان بخش گردشگری و طبیعت استان است، افزود: با مدیریت پسماند می توان بخش گردشگری را تقویت و از آلودگی منابع آب استان جلوگیری کرد.
جعفری نژاد بسطامی اضافه کرد: هنوز به صورت اجرایی برای ساماندهی محل دفن زباله‌های شهر یاسوج در منطقه دوپشته دشتروم کاری نشده است.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: مردم نگران آلودگی سد شاه قاسم هستند که مرکز بهداشت استان باید دراین خصوص ورود کند.
وی تاکید کرد اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد باید با ایجاد فضای سبز در اطراف سایت زباله و یا سایر اقدامات کارشناسی که در همه جای دنیا انجام می شود از نفوذ شیرآبه به منابع آب جلوگیری شود.

**ضرب الاجل برای ساماندهی پسماند
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: مراکز درمانی خصوصی، آزمایشگاه ها، مطلب ها و کلنیک ها تنها تا یک ماه فرصت دارند نسبت به بی خطرسازی زباله های عفونی خود اقدام کنند درغیر این صورت این مراکز پلمپ می شوند .
عزیز فیلی خواستار تشکیل کمیته ای شامل فرماندار بویراحمد، شهردار یاسوج و مدیرکل حفاظت محیط زیست شد و تاکید کرد: تا ۲۵ اسفندماه تکلیف سرمایه گذار سایت محل دفن زباله یاسوج در دوپشته دشتروم مشخص شود و دفتر مدیرکل شهری استانداری بر روند ساماندهی سایت دوپشته دشتروم نظارت کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه دوپشته دشتروم مهم ترین سایت دفن زباله استان است، خاطرنشان کرد :باید از دهیارانی که پسماند روستاهای خود را خارج از سایت دفن زباله رها می کنند تعهد گرفته شود که در صورت تکرار با آنها برخورد می شود .
وی ادامه داد: با آغوش باز از سرمایه گذاران استقبال می کنیم از حیث تسهیلات برای ساماندهی سایت دوپشته هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و باید پیمانکار برای تسریع در اجرای این پروژه حمایت شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: سایر شهرستان های استان به ویژه کهگیلویه و گچساران نسبت به تعیین مکان برای ایجاد و ساماندهی سایت زباله شهرهای خود اقدام کنند .
فیلی با تاکید براهمیت بی خطرسازی زباله های عفونی، تاکید کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی به عنوان مدیر حاکمیت فصل بهداشت و درمان باید پاسخگو باشد و اگر اتفاقی در این خصوص بیفتد شخص وی مسئول است.
وی خواستار تشکیل کمیته چهار نفره متشکل از نماینده علوم پزشکی، شهرداری یاسوج، محیط زیست و نظام پزشکی شد و افزود: این تیم از تمامی مراکز بهداشتی و درمانی بازدید کرده و به آنها فرصت یک ماه برای جمع آوری و بی خطرسازی زباله های خود را بدهند .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در این زمینه با هیچ‌کس تعارف نداریم، اضافه کرد: هر مرکزی که بعد از این تاریخ رعایت نکرد به طور قطع پلمپ می شود.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=298481
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما