جمعه 20 مهر 1397 - 8:51

نامگذاری عجیب بیمارستان بزرگ یاسوج/جرقه یک رفتار خطرناک در کهگیلویه و بویراحمد زده شد!

گروه اجتماعی– سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان نام عجیب و غریبی برای بیمارستان بزرگ یاسوج انتخاب شد.

«مجتمع آموزشی درمانی شهدای دولت آباد و بیمارستان شهید جلیل»، نام مورد تایید و نهایی بود که امروز رسانه ها از خروجی جلسه شورای تامین با دو طایفه درگیر در جنجال اسم بیمارستان بزرگ یاسوج انتشار دادند.

به گزارش بویرنیوز، در این جا چند موضوع جای تامل دارد:

بیمارستان 283 تختخوابی یاسوج که عملیات اجرایی آن از سال 86 شروع شده بود و قرار بود تا پایان 96 به بهره برداری برسد، سرانجام قرار است در ماه های پیش رو پس از حدود 11 سال در اختیار مردم کهگیلویه و بویراحمد قرار بگیرد.

نام اولیه بیمارستان طبق مصوبه شورا و تایید فرهنگ عمومی شهید جلیل انتخاب شد، نامی که بعدها موجب اعتراض مردم دولت آباد که به صورت نیم بها زمین های خود را وقف کردند واقع شد.

*در ابتدا باید متعجب بود از مسئولانی که بدون نگاه به شرایط قومیتی حاکم بر استان، بدون دور اندیشی و مشورت دست به انتخاب هایی می زنند که استان را درگیر حواشی و تبعات بیهوده می کنند.

*از طرفی جای تعجب دارد، نام بیمارستان از مطالبه برام افتتاح و بهره برداری از آن مهم تر می شود و خواسته مردم از سطح برخورداری از یک مرکز مجهز پزشکی که بتواند به هم استانی ها و همنوعانمان خدمات ویژه بدهد به سطح تغییر نام تنزل پیدا می کند، این به خوبی گواهی می دهد درماندگی مردم ما در امور روزمره و رخنه منطقه گرایی و سیاسی کاری در استان، چراغ سبزی برای عدم توسعه یافتگی و پیشرفت امروزمان شده است.

*دکتر جلیل فرزند مردم استان و شهید قابل احترام همه است، همانطور که شهید  مدافع حرم یک استان دیگر قداست دارد و برای همه ما ارزشمند است و حاضریم اماکنی را به نام آنها متبرک کنیم، شهید جلیل از اولین پزشکان شهید استان هم جان بر کف برای امنیت امروز تک تک ماها جان داده است، توهین به این این شخصیت بخاطر نامگذاری یک بیمارستان که خود آن شهید مظلوم هم نقشی در این فرایند ندارد! از هیچ کس پذیرفته نیست.

*در ادامه نامی تعجب برانگیز برای بیمارستان انتخاب می شود، از این موضوع که نام انتخابی بسیار نامناسب و طولانی است که بگذریم، موضوع مهمی که در آینده دردسر آفرین خواهد بود نوع نگاه مسئولین به اعتراضات خواهد بود، قطعاً این شیوه دست یابی به درخواست های غیر منطقی(تجمع، اعتراض و تهدید که در قضیه نام بیمارستان شاهد آن بودیم) می تواند اپیدمی و همه گیر شود، آنوقت است که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد!

به گزارش بویرنیوز، نگاه قومیتی و سیاسی در جزئی ترین مسائل روزمره امری قابل مشهود هم در بین مردم و هم برخی مسئولان در کهگیلویه و بویراحمد است، و قطعا تا این نگاه و رویکرد بر استان حاکم است باید قید پیشرفت و توسعه را زد!

پی نوشت:

>قومیت خواهی حبابی بیش نیست
>هرکه خود را خاص وبرتر بشمرد
>طعنه ی مخلوق وخالق می خرد
>هیچ مخلوقی زخود بی عیب نیست
>کامل وبی نقص جز الله کیست؟
>خام.جانان را غم یاران کم است
>درد ما را آدمیت مرهم است
>هرکه باعلم وادب دمساز شد
>در دو عالم باکمال انباز شد

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=291081
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. دهدشت گفت:

  این بیمارستان اسم اولیه ش بزرگمهر بود که مناسب ترین بود

 2. ناشناس گفت:

  تو این استان هر کی یه سازی میزنه کاش اعتراضا برا راه اندازی و این همه نیرویی که ازمون گرفتن و همه بلا تکلیف هستن بود نه بدای یه اسم

 3. ناشناس گفت:

  سالی که نکوست ازبهارش پیداست این بیمارستان با این اسم مطمعنم راه به جایی نمیبره وشکست میخوره وتازشم با این کار مسولان راه برای تجمع واعتراضات بعدی مردم برای هرکاری فراهم کردند تو بعضی مواقع قرار نیست هرچی مردم بگن/باید انجام داد واقعا با این کارشون قداست وابرو شهید جلیل اوردن/پایین/من اگر جز خانواده شهید جلیل بودم به هیچ وجه اجازه نمیدادم اینطور با اسم شهید وقداست وابروش بازی کنن و میگفتم بزارید همون/شهدای/دولت اباد کافی

 4. دنا گفت:

  بهترین اسم بیمارستان شهداء بود که عالی بود.

 5. سید محمد گفت:

  اصل رو گذاشتیم کنار به موضوعات حاشیه ای روی آوردیم.
  شخصیت و بضاعتمون همین قدره.
  شهر ما «من» بودن مهمه……

 6. بويراحمد گرمسير گفت:

  جاي تاسف است
  مگه حتما بايد به اسم شهدا باشه؟
  مگه شهدا برا اينكه اسمشون سر در يك بيمارستان باشه رفتن جبهه تا شهيد بشن؟
  مگه مقام شهدا با گذاشتن بر اماكن بالا و پايين ميشه كه اگه بر مكاني گذاشته بشه بالا ميره و اگه گذاشته نشه پايين ؟
  أين اختلافات را فقط بعضي انسانهاي تنگ نظر دارن إيجاد ميكنن

 7. ک.الف گفت:

  شهرمن!من به تو می اندیشم….نه به تنهایی خویش..

 8. ناشناس گفت:

  بهترین اسم بیمارستان دنای یاسوج میباشد

 9. سید رضا گفت:

  یعنی اسم شهید سر ای بیمارستان نبو ثبت نیابو یا مشکلی چیزی پیش اییا واقعا؟؟؟
  کرو اسم شهیدل بدبخته ول کنید من گور نلرزنیتشو

 10. ما گفت:

  بخش زیادی از این قبیل مسائل بر میگردد به سوء مدیریت و فکر نکردن به عواقب مسائل با توجه به رقابت و یا اختلافات قومی که بعضی اوقات پیش می آید . بیمارستان شهدا نام خوبی است .

 11. محمدی گفت:

  خواهشمندم بخاطر تنش اسمش رابزارید بیمارستان امام حسین (ع) یا ثامن حجج یا سالار شهیدان

 12. ناشناس گفت:

  حالا که توی این استان اینقدر به نام های طویل علاقه دارند(مانند نام استان) پس نام آن را میگذاشتند “بیمارستان و مجتمع آموزشی درمانی جدیدالاحداث 297 تختخوابی شهدای دولت آباد و بیمارستان شهید جلیل” تا همه نام های پیشنهادی لحاظ شود و همه افراد راضی باشند. واقعا جای تاسف دارد که این همه انرژی و وقت در این استان صرف طایفه گرایی و گروه و جناح می شود. خوب مسولین عزیز حالا که سر نام شهیدان بین گروهها اختلاف وجود داشت، راحت نام یکی از ائمه و یا اسامی با مفاهیمی مرتبط با حوزه سلامت میگذاشتید و یا لااقل اسامی بیمارستانهای سایر استانها را بررسی می کردید و الگو می گرفتید. یعنی مدیران مرتبط، در این اندازه هم تدبیر نداشتند. آقای دکتر ایلامی لااقل یکبار ، فقط یکبار قاطعیت نشان می دادید. شجاعت و تدبیر که از خصوصیات اصلی هر مدیری باید باشد، کجاست؟

 13. اریو برزن گفت:

  10 سال درگیر اسمش بودر انشالله ۱۵ سال دیگه افتتاهش میکنن
  بابا اسمشو ول کینید کی افتتاخش میکنید

 14. محرابی گفت:

  همه شهداء در نزد خداوند صاحب اجر و عظمت و برای ما قابل احترام هستند، ولی در این قبیل مسائل و نامگذاریها باید طوری رفتار کرد، که از بروز تنش در میان طوایف جلوگیری به عمل آید.

 15. فتاحی گفت:

  اسمش در تمامی اسناد بزرگمهر عنوان شده.

دیدگاه شما