پنج شنبه 19 مهر 1397 - 21:52

خبر خوش برای نخبگان کهگیلویه و بویراحمد/شرط استفاده از تسهیلات بنیاد نخبگان

سرویس علمی- در طول یکسال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در صورت احراز شرایط حدود 50 میلیون ریال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تا سقف110میلیون ریال پرداخت میکنند

به گزارش بویرنیوز، دکترسید حمدالله اکوانی در نشست با خبرنگاران با اعلام این خبر، اظهار داشت։ در بنیاد نخبگان از مجموعه ای از ظرفیت ها برخوردار هستیم که به دلایل مختلف درسال های گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد به درستی مورد بحث و گفتگو قرار نگرفتند و خیلی از مردم استان ما با برنامه ها و بخصوص با مجموعه ای از تسهیلات و امکاناتی که در بنیاد نخبگان هست خیلی آشنا نیستند.

رئیس بنیاد نخبگان استان گفت: هدف و فلسفه تاسیس بنیاد نخبگان در سه شاخص خلاصه میشود، شاخص اول شناسایی افراد نخبه است، که تعریف فرد نخبه از سوی بنیاد تعریفی متفاوت از عرف جامعه است، بنیاد برای اینکه بحث شناسایی نخبه را نظام مند کند مجموعه ای از آئین نامه ها را طراحی کرده، مثلا آیین نامه نخبگان قرآنی، آیین نامه نخبگان ادبی، نخبگان و سرآمدان دانشجویی نخبگان حوزه هیئت علمی، نخبگان حوزه اختراع و ابتکار و البته شرط اینکه کسی بتواند تحت حمایت بنیاد قرار گیرد و از منابع بنیاد استفاده کند طی کردن مسیری است که در آیین نامه ها به خوبی مشخص شده است.

اکوانی ادامه داد: شاخص دوم از هدف تاسیس بنیاد، بحث حمایت از نخبگان شناسایی شده است که این حمایتها بصورت کاملا مشروح در سایت بنیاد نخبگان قابل دسترسی است، یکی از طرح های حمایتی ما طرح شهاب است که متولی اصلی آن آموزش و پرورش است و در این طرح استعدادهای برتر دانش آموزان را از پایه چهارم تا هفتم و در حوزه های مختلف شناسایی میکنیم.

وی در ادامه تصریح کرد։ شاخص آخر بنیاد نخبگان حمایتهایی است که از اجتماعات علمی و دانشجویی داریم که هر ساله در دو مقطع بنیاد فراخوانی میزند برای ثبت نام دانشجویان واجد شرایط و سپس بنیاد بر اساس مجموعه ای ازشاخص ها و در چهار حوزه ی آموزش،پزوهش،فناوری و فرهنگ دانشجویان انتخاب خواهند شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان افزود։ تسهیلات بسیار خوبی بنیاد نخبگان در این زمینه برای دانشجویان دارد، بطور مثال در طول یکسال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در صورت احراز شرایط حدود 50 میلیون ریال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تا سقف110میلیون ریال پرداخت میکنند.

وی با ابراز نگرانی از شناخته نشدن نخبه و بنیاد نخبگان در استان اظهار داشت։ در سالهای گذشته 13 نفر برای مقطع دکترا در استان سهمیه داشتیم که متاسفانه بطور میانگین تنها 2 یا 3 نفر موفق به احراز شرایط و دریافت تسهیلات شدند.

اکوانی گفت։ اگر پذیرفته شدگان بومی با رتبه های برتر،استان خودمان را انتخاب کنند بنیاد این تسهیلات را به راحتی در اختیارشان خواهد گذاشت.

وی بیان داشت: برای اجتماعات علمی و اعضای هیئت علمی نیز براساس میزان فعالیتی که هرعضو هیئت علمی دارد، مورد ارزیابی قرار میگیرند، که جایزه آشتیانی مخصوص اعضای هیئت علمی است که هر ساله برگزار میشود اما متاسفانه تاکنون در استان ما کسی برنده این جایزه نشده است.

دکتر اکوانی عنوان کرد: موضوع اختراعات و ابتکارات نوآورانه حتی برای افراد بی سواد نیز هر سال در چهار فصل و طی برگزاری چهار جشنواره اختراعات و ابتکارات افراد برتر انتخاب میشوند که خوشبختانه در بحث اختراعات سطح 3 توانستیم در این جشنواره ها مقام بیاوریم، در سطح استان 7 نفر در سه جشنواره اختراعات و ابتکارات که در یزد، بوشهر و هرمزگان برگزار شد توانستند مقام بیاورند و از تسهیلات بنیاد استفاده کنند، در حوزه ادبی که شاخص های آن در سایت بنیاد بصورت مشروح میباشد نیز فراخوانهایی زدیم اما متاسفانه در استان استقبال خوبی از این حوزه نیز نشد.

رئیس بنیاد نخبگان استان ادامه داد: امسال و برای اولین بار در استان مراسم تکریمی در حوزه اقتصاد و کارآفرینی از سوی بنیاد برگزار شد و در حوزه فرهنگی هم مجموعه ای از افراد را شناسایی کردیم که در آینده ای نزدیک هم در سطح ملی و هم در سطح استانی مراسم تکریمی را برای این عزیزان برگزار خواهیم کرد و سال آینده نیز مراسم تکریمی برای مرحوم حسین پناهی برگزار خواهیم کرد.

وی افزود ظرفیتهای بنیاد برای استان ما خیلی بیشتر است و باید ضعف ها و موانع را در این زمینه رفع کنیم.

اکوانی خاطر نشان کرد: برنامه ای که ما بصورت جدی دنبال آن هستیم بحث ارتباط صنعت با حوزه های علمی،فرهنگی و آموزشی است، برنامه ای که در این زمینه پیش بینی کردیم  طراحی جایزه به نام صنایع مهم و مشاهیر و فرهیختگان استان است.

به گزارش بویرنیوز، سایت بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد به نشانی kb.bmn.ir در اختیار علاقه مندان است.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=291077
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. والا ما کلی ایمیل فرستادیم برا بنیاد نخبگان استان..

    امسال که اصلاً جواب ندادن…..

  2. با سلام و تشکر از اظهار نظر «دنا»
    اینجانب کارشناس بنیاد نخبگان استان هستم. خواهشمند است با اینجانب به شماره 07433231532 و 33231955 داخلی 1 تماس بگیرید و یا به نشانی: یاسوج، راهنمایی، ابتدای خیابان پاسداران، بالاتر از شورای اسلامی شهر یاسوج، بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد مراجعه فرمایید.

دیدگاه شما