سه شنبه 15 خرداد 1397 - 10:26

نقره داغ کردن مسافران پرواز یاسوج – تهران!

شیرین بانو زرین

یادداشت مخاطبین بویرنیوز- بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه پرفیض رمضان…..

با عرض پوزش از تمامی خانواده های داغدار حادثه ناگوار هواپیمایی

که بی شک تمامی مردم ملت شریف ایران و بالاخص مردم استانمان را قبل از شروع بهار و همچنان در غم پرواز همیشه آسمانی خود فرو برد و بعد از چند ماه انتظار از میان برف و بوران کوه های سر به فلک کشیده دنا پیکر عزیزشان به دست خانواده یشان رسید.

روح همه مسافران آسمانی پرواز تهران یاسوج قرین رحمت حق….

تصویری از نرخ بلیط هواپیمای یاسوج تهران در روز جمعه توجه م رو جلب کرد و لازم دانستم به عنوان یک شهروند و دانش آموخته آموزش هواپیمایی تهران بی تفاوت از کنار این قضیه نگذرم که بی شک حقی ست عمومی و مورد توجه و تامل.

و امیدواریم نمایندگان استان، مسوولین محترم و حامی حق و حقوق مردم نیز موارد اینچینی را مورد بررسی قرار دهند و بی توجه نباشند.

فرودگاه یاسوج با هواپیمایی امبرائر شرکت آتا فعالیت مجدد خود را در این استان آغاز کرده ست.

استانی با جمعیتی بیش از هفتصد هزار نفر در مرکز استان دارای هواپیمایی با ظرفیت 45 نفری و پرواز یکبار در روز میباشد که کمتر از یکماه فعالیت مجدد خود را آغاز کرده ست.

بحرانی که این فرودگاه پشت سر گذاشت بی شک خاطره ی ناگوار و به یاد ماندنی را در ذهن همه مردم ماندگار کرد در این میان تلاش مسوولین، مدیران و مردم و همه کسانی که با خلوص نیت، اقتدار همراه با مهربانی در آن بحران همکاری کردند و همدردی نمودند ستودنی ست.

با وجود همه کاستی ها و ضعف های این حمل و نقل هوایی در استان این مورد توجه هست که بلیط رفت به مبلغ 328 هزار تومان و 390 هزار تومان ….از چه کانال نظارتی رد شده ست؟

کم‌ فروشی و گرانفروشی از مظاهر ظلم و فساد اقتصادی است و روشن است که نفوذ هر گونه خیانت و تقلّب در امر معاملات پایه‌های اطمینان و اعتماد عمومی را که بزرگترین پشتوانه اقتصادی ملّت‌هاست، متزلزل و ویران می‌سازد و ضایعات غیرقابل جبرانی برای جامعه به بار می‌آورد،

یکی از مشکلاتی که حمل و نقل هوایی در سال های اخیر با آن مواجه شده، افزایش آژانس‌ها و سایت های فروش بلیط است که بطور غیرمجاز اقدام به فروش کرده و سودهای کلانی هم از این راه به دست می آورند. در واقع چارتری ها همه جا حضور دارند و با خرید صندلی های یک پرواز، انحصار را به دست می‌گیرند تا در زمان اوج تقاضا با هر قیمتی که بتوانند بلیط ها را بفروشند.

مافیای بازار سیاه‌فروش بلیط هواپیما که یکی از مهمترین عوامل کمبود بلیط هواپیما و مشکلات عدیده برای مسافران هست پایانی نداشته و اینک شرکت ها اینچین قیمت هایی رو بدون هیچ نظارتی مصوب میکنند و مردم ناچارا مجبور به خرید.

خدمت‌رسانی شرکت‌های هواپیمایی چقدر مورد ارزیابی قرار گرفته که افزایش رقم میخورد؟

آیا نرخ بلیط هواپیما بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما الزاماً به معنای افزایش قیمت ها نیست.؟

آیا شرکت ها ضوابط و دستورالعمل های سازمان هواپیمایی کشور را رعایت مینمایند و مجاز به ارائه هر قیمتی هستند؟چه نظارتی بر این سازمان هست؟

پس از تصمیم شورای عالی هواپیمایی و اجرایی شدن موضوع بند ب ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما و شبکه پروازی در پروازهای داخلی و ابلاغ آن به شرکت های هواپیمایی، سازمان هواپیمایی کشوری نرخ تکلیفی ندارد، اما همچنان نظارت را بر این بخش بر عهده دارد.

حدود دو یا سه سال پیش قیمت بلیط های هواپیما از سمت دولت آزاد اعلام شد به صورتی که حد مجازی برای افزایش یا کاهش  قیمت ها وجود ندارد و براساس عرضه و تقاضا قیمت ها تغییر می کند، چنانچه متقاضی کم باشد قیمت را کاهش می دهند و اگر متقاضی زیاد باشد قیمت ها را افزایش میدهند و از طرفی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام میدارد هیچ دستورالعملی برای افزایش قیمت بلیط های هواپیما به شرکت های هواپیمایی ابلاغ نشده است.

تا قبل از اعلام آزادسازی نرخ بلیط هواپیما، نرخ ها در این بخش بصورت تکلیفی تعیین می‌شد بنابراین شرکت های هواپیمایی با نرخ مشخص این بلیط ها را می‌فروختند اما با این حال هم دلالان با خرید بلیط ها، در زمان‌های اوج تقاضا با قیمت‌های چند برابری بلیط را می‌فروختند.

جالب آنکه پس از ورود مجلس به این موضوع و جلسه کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی، مسئولان این وزارتخانه اعلام کردند، افزایش قیمت‌ها به دلیل آزادسازی نبود و به این ترتیب همه تقصیرات بر گردن بلیط های چارتری انداخته شد و در واقع عذری بدتر از گناه را حواله مشتریان کردند و همچنان ادامه دارد..

با شرایط موجود و با توجه به گفته های مسئولان و نرخ های سلیقه ی و بازار سیاه و هرج و مرج در شرکت های هواپیمایی می‌توان به این نتیجه رسید که آزادسازی تنها به نقره داغ کردن مصرف‌کننده‌ها انجامیده است، زیرا در ازای پول بیشتر نه تنها خدمات بیشتری دریافت نمی‌کند، بلکه همان امکانات قبلی هم کاهش پیدا می‌کند

پس تنها آسیب به خدمات گیرنده وارد می‌شود و کسی هم پاسخگوی آن نیست….

هر چند یقینا مردم استان دل خوشی از این حمل و نقل هوایی ندارند و هنوز پیکر جانباختگان را انتظار میکشند، اما در این میان اینگونه نقره داغ کردن مردم و بی توجهی مسوولین واقعا جای تعجب دارد.

گران شدن بلیط های هواپیما نارضایتیمسافران را برانگیخته به طوری که برای خرید بلیط با قیمت های متفاوت و سرسام آوری روبرو می شوند و این بی ثباتی قیمت ها به نفع شرکت های هواپیمایی بوده است و سودی عاید شهروندان نمی شود.

و تا زمانیکه حضور دلالان و شرکت هایی که بی حساب افزایش قیمت اعلام میکنند در عرصه فروش بلیط هواپیما ساماندهی نشود، این چنین مشکلات برطرف نخواهد شد به خصوص در زمان‌های اوج تقاضا که مسافران به دنبال خرید بلیط هواپیما هستند و نیاز دارند تا با هرقیمتی بلیط را خریداری کنند.

ضمن آنکه سایت های فروش و یا آژانس های غیرمجازبه دلیل آنکه مجوزی از سازمان هواپیمایی ندارند امکان هرگونه تخلفی از سوی آنها وجود دارد همانطور که بارها اتفاق افتاده بیش از ظرفیت برای برخی پروازها فروخته شده است.

در واقع دلالان در شرایط پرتقاضا در مسیرهای پرتردد اقدام به فروش بلیط بیش از ظرفیت کرده‌اند که همین موضوع در زمان سفر، مشکلات زیادی را برای مسافران به وجود آورده است و تعداد زیادی مسافر از پرواز جامانده‌اند.

رسیدن به این مهم بدون مشارکت و همکاری دستگاههای مربوطه و نقش پررنگ مسوولین در رسیدگی به اینگونه مشکلات ممکن نخواهد بود و همه دستگاه ها می بایست با تعامل یکدیگر و برنامه ریزی صحیح و اصولی،هم امنیت پروازها را در خور و منزلت مردم ایجاد کنند
و هم نسبت به جلوگیری از اینگونه بازار سیاهها متعهدتر عمل نمایند .

عزّت و رستگاری را  برای همگان از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم…..

والسلام ؛
شیرین بانو زرین
کارمند دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
1397/03/14

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=282641
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. بی کس گفت:

  خانم محترم زرین هر چند باید ناگفته ها را گفت ولی کوگوش شنوا .وقتی مسئولین محترم جهت انجام امور شخصی خود با صدور یک برگ ماموریت ساده وخرید بلیط هواپیما توسط ارگان دولتی مربوطه به تمام کاراش میرسه برا چی بیاد بکنه تو بوق و کرنا که بیلط گرونه. میخواد سر به تن من و شما نباشه. اصلا امکان نداره قیمت بلیط رو بدونننننننن .مهم هم نیست کیسه خلیفه که هست

 2. ناشناس گفت:

  درود خانم زرین،بسیار عالی و بجا بود

 3. ناشناس گفت:

  استان ما و شهر یاسوج اکثرا فقیر و درسطح متوسط هستند و هیچ کس از هواپیما استفاده نمیکن اونایی که استفاده می کنن از قشر ثروتمند و با درامدبالا هستند شایدپنج درصد شهریاسوج توانایی استفاده از هواپیما داشته باشند

  • دردمند گفت:

   درسته مسافران هوایی یاسوج فقط شرکتهاوادارات وابسته به شرکتهاست وهمه ادارات دولتی که اعتبار این چنینی دراختیارشان نیست ومردم فقیرزمینی هم زورشان به آسمان نمی رسد بهتراست باآن مصیبت دردناک گذشته که دوباره برغم مردم دردناک دردی اضافه شد فرودگاه یاسوج تعطیل بشه بهتره

 4. سلام گفت:

  عالی بود.
  باید عرض کنم گاهی مسافری برای کار ضروری و اداری به علت های مختلف نمیتونه با ماشین بره تهران.
  و مجبوره با هواپیما برود.
  ادارات هم ممنوع کرده ند
  و فقط مدیران و رییس کل ها اجازه دارند با هواپیما بروند.
  یادتونه
  یکی از مسافران هواپیمای سقوط کرده
  خانمی بود که پایش گچ گرفته بود
  و داداش با ماشین اومد یاسوج
  خودش ناچارا
  با هواپیما……
  پس هیچ وقت نگذارید به راحتی به حق و حقوقتون تعرض بشه.
  همیشه مدافع حق خود باشید
  بی تفاوت نباشید

 5. سید گفت:

  همه این ها به کنار، در عجبم که چرا مردم تحریم نمی کنند که اصلا سوار هواپیما بشن، چرا … مقصر اصلی مسئولین نیستند، بلکه از ماست که بر ماست، یه ماه بلیط نخرید تا نرخ بشه زیر دویست …

 6. دکتر.تهران گفت:

  با سلام.
  درود
  ظرفیت 45 نفری یک هواپیما با این جمعیت بالاخره میطلبه که مسافر روزی دویست نفر باشه.
  استادهای دانشگاه پروازی
  دانشجو. بیمار. کار اداری. خیلی ها بستگان و فرزند و فامیل تهران دارند.مدیران. رییس ها. و خیلی از غیربومی ها که اینجا هستند.
  واقعیت رو نوشته خانم زرین.
  در شیراز اینچین قیمت هایی نبوده که اینجا هست
  مقایسه هواپیمای اونجا رو هم داشته باشید با یاسوج…

  خودتون کم محروم هستید که اینجوری بخوان سرکیسه تون هم کنن.

 7. رامین بهادر تامرادی گفت:

  شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار
  مهربانی کی سر آمد شهریاران را چه شد
  گوی توفیق و کرامت در میان افکنده‌اند
  کس به میدان در نمی‌آید سواران را چه شد

 8. ناشناس گفت:

  مردم در خرید نون خودشون موندن از نانوایی نون قرضی میگیرن تا وقتی که یارانشون واریز بشه چی میگید دولت مردمو نابود کرده هواپیما پیشکش،میخوام اصلا هواپیما نباشه مردم فیش آب وبرق خودشونو نمیتونن پرداخت کنند کولر خود را روشن نمیکنند گرما را تحمل میکنندکه فیش برق زیاد نشه.

 9. استاد دانشگاه گفت:

  درود.
  بله واقعا در نان شب موندن مردم.
  اما اینطوری همه جوره ظلم به مردم و ساکت نشستن مردم با هم جور درنمیاد.حالا این بانو در واقع به ظلم های اقتصادی اشاره کرده.
  بلیط هم از امکانات عمومی هست. و نباید این وضعیت رو داشته باشه.
  من برای تدریس واقعا نمیتونم با اتوبوس رفت و آمد داشته باشم. و هفته ی یک میلیون باید برای دو روز کلاس اینجا پرداخت کنم.
  چقدر درآمدم باشه خوبه.
  کی و کجا در این استان به خاطر همه محرومیت ها اعتراضی شد.
  هر وقت مظلوم بشید ظالم پیدا میشه.

 10. دانشجو گفت:

  سلام
  بوير نيوز اينقدر نيمه خالي ليوان رو توي بوق و كرنا داد نزن
  من پرسيدم فقط پنج بليط آخر هر پرواز به اين قيمت فروخته ميشه
  چرا بليطهاي ١٦٠٠٠٠ تومني رو مطرح نميكني من با هواپيماي قبلي آسمان بارها پرواز كردم و آسمان هم از اين نرخها داشت

 11. سلجوقی گفت:

  به نام خدا
  دانش آموخته گرامی صنعت هوانوردی
  با سلام و احترام
  شما که دستی در آتش داری به کجا چنین شتابان و چنین داوری …. البته فرودگاه یاسوج بخاطر سانحه هوایی و از دست دادن همشهریان عزیز داغدار است ولی ارتباط این سانحه با پرواز آتا و قیمت آن که شما اشاره کردید فقط آزرده کردن خاطرمردم عزیز استان می باشد
  چند سخن با شما هم دانشگاهی گرامی
  اگر میدانستی که وظیفه فرودگاه فقط فقط آماده کردن زیر ساختهای فرودگاه است نه برقراری پرواز باز چنین یادداشتی را نمی گذاشتی
  البته سرمایه گذاری که شرکت فرودگاهها در فرودگاه یاسوج کرده فرودگاه خود را موظف میدانست که مذاکره با ایرلاین ها را در دستور کار خود قرار داده برای برقراری پرواز( خارج از وظیفه) با تمام سختیها بالاخره شرکت هواپیمایی آتا راضی شد هفته ای 4 پرواز در مسیر یاسوج -تهران- یاسوج برقرار کند که این پرواز با 45 نفر ظرفیت با بیست نفر و یا کمتر پرواز میکند
  و از روز اول برقراری پرواز نمیدانم چرا سایت بویر نیوز شمشیر را از رو بر علیه فرودگاه بسته در صورتی که وظیفه ذاتی رسانه های نوشتاری آگاه کردن مردم از واقعیات است نه اینکه بر اساس توهمات ذهنیات خودش…
  اما اینکه میگویند چارتر کننده، بسمه ا… اما کو اگر هستش معرفی کنید شما که دلسوز مردم هستید اینجا هم دلسوزی کنید..
  اما مقایسه امبرائر 145 با ATR72
  امبرائر مسیر یاسوج- تهران را 50 دقیقه طی میکند در حالیکه ATR72 همین مسیر را در 100 دقیقه میکرد اما قیمت اصلی بلیط در سایت خود شرکت آتا زیر قیمت 250 هزار تومان عرضه می شود و اینکه اگر آژانسی به قیمت بالا بفروشد بایستی سازمان نظارت داشته باشد پس هیچ ارتباطی به فرودگاه ندارد.
  اما متوجه نشدم اینکه شما دانش آموخته صنعت هستی پس چرا در دانشگاه علوم پزشکی مشغول هستی، بگذریم مردم خودشان قضاوت کنند.

 12. متخصص الكترونيك هواپيمايي. ATSEP گفت:

  با سلام و احترام
  واقعا نمي دونم بوير نيوز چه مشكلي با فرودگاه داره كه فقط مطالبي عليه اين مجموعه را منتشر مي كند
  فرودگاه يكي از مهمترين زير ساخت هاي توسعه يك شهر و استان است چرا جاي حمايت از اقداماتي كه انجام شده فقط تخريب مي كنيد
  اخه هزينه بليط هواپيما چه ربطي به فرودگاه داره تعيين نرخ بليط با خود اير لاينه
  احتمالا بعد از سانحه هواپيما همين پرواز هم با كلي رايزني و پيگيري بر قرار شده است

 13. دکتر. گفت:

  خانم یا آقای سلجوقی
  این نوشته خانم مهندس زرین
  ربطی به فرودگاه نداشته. عنوان تیتر باعث برداشت اینطور شما شده
  و گرنه منظور ایشان از نوع هواپیما بدتر از هواپیمای قبلی نبوده
  اما این مبلغ برای اینچین هواپیمایی بسیار زیاد هست
  بی شک این خانم از خیلی چیزا اطلاع داشته که قلم زده
  وگرنه بسیار مدعی داشت تا الان
  چون واقعیت ها رو گفته
  شما غیرت الکی نشون نده وقتی در این حوزه هوایی از خیلی چیزا بیخبری….
  نمیدونم چرا دیر مطلب رو میگیرید و حتما باید بیشتر از اینا توضیح میداد
  بالاخره قیمت بلیط بالاست واقعا

  اما ایشان فرودگاه رومقصر ندانسته
  در متن چندین بار اشاره کرده به سازمان هواپیمایی و مسوولین مربوطه و شرکت.
  تیتر رو نوشتن فرودگاه چون باید مشخص بشه پرواز از چه فرودگاهی مدنظر هست.
  بویر نیوز هم سایت مردمی هست و همراه مردم
  هر نویسنده ی مطلبی به نفع مردم و عمومی به سایت بدهد سایت همکاری میکنه….

  نکته دوم. اتفاقا من خودم از خانم مهندس زرین پرسیدم چطور رشته هوایی خوندی و دانشگاه کار میکنی.
  گفتن که ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دارم. رشته ی تخصصی بهداشت و درمان بوده از
  دانشگاه تهران……
  و زمانی دانشجوی تهران بوده، علاقه داشته به رشته های هوایی و اونجا مدرک گرفته در این رشته ….
  یعنی در دو رشته تخصص داره.

  جالب بود یک بانو اینچین فعال باشه.
  خدا حفظش کنه دغدغه مردم و مسایل اجتماعی رو داره…
  شما هم تنگ نظر نباشید.

 14. کارشناس هواپیمایی گفت:

  دوست نویسنده ما که دانش آموخته آموزش هوایی هستید و نیت خیر هم دارید چطور خبر ندارید که بلیت های این مسیر چارتری نیست و سیستمی است. ضمن اینکه بلیتهای ابتدایی همه زیر ۲۰۰ هزار تومان فروخته میشوند و با پر شدن صندلیها به تدریج افزابش قیمت دارند. یک ساعت عملیات این هواپیما حدود ۵۰۰۰ دلار هزینه دارد . شما که دانش آموخته آموزش هوایی آن هم در تهران هستید این هزینه را مایلید از کجا جبران کنید؟ از اعتبارات نحیف این استان؟ از وعده خرید صندلی خالی؟

دیدگاه شما