دوشنبه 11 ژوئن 2018 - 8:00

کشف آنتی‌بیوتیکی جدید در گل‌های تنباکو

مجله بویرنیوز- محققان دانشگاه La Trobe پپتیدی در گل تنباکو کشف کرده‌اند که احتمالاً نوع جدیدی از آنتی‌بیوتیک است.

پپتید‌ها پلیمر‌های کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسید‌های آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند.

گیاه تزیینی Nicotiana alata با تولید نوعی مولکول‌های ضدقارچ در برابر عفونت از خود دفاع می‌کند. اکنون محققان دانشگاه لا تروب پپتیدی به‌نام NaD۱ را از گیاه ایزوله کردند تا امکان استفاده از آن را به‌عنوان یک عامل آنتی‌میکروبال برای مصرف انسانی آزمایش کنند.

آزمایش‌ها نشان داد این پپتید در مقابل نوعی از میکروارگانیسم‌ها کارآمد است که بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند از بین ببرند. این میکروارگانیسم Candida albicans نام دارد و نوع معمول از مخمر است که در معده و دهان انسان وجود دارد. هرچند به‌طور کلی این مخمر بی‌ضرر است، اما در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان مختل شده، مشکل‌ساز می‌شود.

در آزمایش‌های انجام‌شده محققان متوجه شدند NaD۱ با سوراخ کردن دیواره بیرونی سلول‌ها و بازکردن آنها، قارچ‌ها را به‌شیوه‌ای تهاجمی و مؤثر نابود کرد.

مارک هولت محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: شیوه عملکرد آن‌ها با آنتی‌بیوتیک‌های فعالی متفاوت است و به ما کمک می‌کند راه‌هایی جدید برای مقابله با عفونت‌ها را بررسی کنیم. این کشفی جالب است که به ما کمک می‌کند روش جدیدی از درمان‌های آنتی‌میکروبی را برای درمان بیماری‌های عفونی مانند ایدز، ویروس زیکا و … ابداع کنیم.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=280749
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما