دوشنبه 20 فروردین 1397 - 8:00

پاریسی که ناصرالدین شاه ستود +عکس

مجله بویرنیوز- قاجار‌ها در سفرنامه‌های مختلف خود در وصف پاریس بسیار گفته‌اند و این شهر را زیباترین شهر مغرب زمین توصیف کرده اند. ناصرالدین شاه مشهورترین قاجاری بود که دوبار در سال‌های ۱۸۷۳ و ۱۸۷۸ به این شهر سفر کرد. مظفرالدین شاه نیز دیگر پادشاه قاجار بود که به این شهر سفر نمود. توصیفات قاجاری‌ها از پاریس چندان دور از واقع نبود، زیرا در تاریخ فرانسه از آن مقطع به عنوان دوران زیبا (فرانسوی: Belle Époque) یا عصر طلایی پاریس یاد می‌شود. این دوران از پایان جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۱ اغاز و تا شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ ادامه می‌یابد.

جمعیت پاریس در این سال‌ها، حدود یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار نفر بود. عصر طلایی دوره‌ای همراه با خوش‌بینی فلسفی، صلح منطقه‌ای، رفاه اقتصادی و نوآوری‌های تکنولوژیکی، علمی و فرهنگی بود. در فضای دراماتیک این دوره، هنر‌ها شکوفا شد. بسیاری از شاهکار‌های ادبیات، موسیقی، تئاتر و هنر‌های تجسمی به رسمیت شناخته شد.

همچنین سه صنعت مهم فرانسه یعنی صنایع اتومبیل سازی، هواپیما سازی و تصویر متحرک به مدد مهندسین و تکنسین‌های کارآزموده و سرمایه بانک‌های فرانسوی در همین سال‌ها شکل گرفتند. در ادامه تصاویری از شهر پاریس را در دورانی که ناصرالدین شاه از آن بازدید نمود می‌بینید.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=274669
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما