شنبه 19 اسفند 1396 - 8:18

حمله شدید وزیر راه به مجلس؛ آخوندی استیضاح مجلس را به استیضاح کشید

به گزارش بویرنیوز، متن یادداشت تلگرامی وزیر راه و شهرسازی درباره استیضاحش در ادامه می‌آید؛

مسیرِ پرسش و پاسخ بین مجلس و دولت جاده‌ یکطرفه است. قطعا حرکت در خلاف جهت جریمه‌ی سنگینی دارد. لیکن، این‌بار می‌خواهم برخلاف رویه‌ معمول، پرسشی را با نمایندگانِ عزیزِ استیضاح‌کننده در میان بگذارم و به‌قول معروف طلب توضیح کنم. و آن این است که آیا این استیضاح پایه‌ استواری دارد؟ و آیا مراحلِ عرفِ حقوقی شکل‌گیری خود را طی کرده‌است؟ و سرانجام، آیا بر اثرِ آن نکته‌ی تاریکی روشن خواهد شد؟

بسیار خرسندم که برای سومین بار در صحن مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به استیضاح نمایندگان طالب توضیح حضور پیدا خواهم کرد. البته افزون بر استیضاح، تا کنون چهار بار دیگر نیز برای پاسخ به سئوال نمایندگان محترم نیز حضور یافته‌ام و در تمام موارد اکثریت نمایندگان عزیز توضیح‌های این‌جانب را قانع‌کننده‌ تشخیص داده‌اند. مبنای من در ادای توضیح‌ها همواره بر صداقت و درستی، منظور داشتن منافع ملی و رعایت وجدان جمعی ملت عزیز ایران بوده‌ و هست. و بر این باور نیز هستم که روح مردم‌سالاری چیزی جز اعمال حق پرسشگری برای ملت و ملزم‌ساختن مسؤولان به پاسخگویی در چارچوب قانون چیز دیگری نیست. و باید با جان و دل آن را پاس بداریم. با این وجود، چند نکته باریکتر ز مو اینجاست.

بنا به‌گفته‌ منطقیان یکم، پرسش باید بر پایه‌های درست و پایداری استوار باشد. این بدین معنی است که پرسش از آنچه می‌دانیم بی‌مورد است. و پرسش از آنچه که پاسخش در نتیجه‌ی آزمون باید به‌دست آید، قبل از آن، بی‌نتیجه است. دوم، آنکه پرسشگری باید بر مبنای حقوقِ قانونی پرسش‌کننده و پاسخگو بوده و فرایندهای حقوقی و قانونی در شکل‌گیری آن طی شده‌باشد. این نیز مورد اجماع جامعه‌های مبتنی بر حاکمیت قانون است. سوم، در نتیجه‌ی پرسش، حقیقتی روشن شود و گرهی از امور کشور طی آن باز شود.

بی‌گمان استفاده‌ شکلی و ظاهری از این حقوق، نه تنها به نهادینه شدن مردم‌سالاری و آزادی منجر نخواهد شد که می‌تواند نتیجه‌ی معکوس هم داشته باشد. نمونه‌ی افراطی این وضعیت را در دولت‌های نهم و دهم همگان دیدیم و اکنون نیز می‌بینیم که بر اثرِ آن چگونه جامعه در لب پرتگاه شکاف اجتماعی؛ و به تعبیر قران بر لبِ گودالِ آتشی که کنده‌شد و هرگز پر نشد‌ قرار گرفت و اینک نیز هم‌چنان نهاد جامعه تا این حد بی‌قرار و ناآرام است.

اجازه دهید فراگرد شکل‌گیری این استیضاح را بررسی کنیم. من در پی نیت‌خوانی نیستم و از مقاصد پنهان سخن نمی‌گویم. من می‌خواهم یک روایت رسمی داشته‌باشم. استیضاح در پی سانحه سقوط هواپیمای آسمان کلید خورد و یکی از طراحان آن عنوان کرد “باید توجه داشت در حوادث نفتکش سانچی و سقوط هواپیمای تهران به یاسوج وزارتخانه‌های تعاون،کار و رفاه اجتماعی و راه وشهرسازی مقصر هستند”.

ایشان چگونه و با چه مدرکی به این نتیجه رسیدند؟ در کجای فرایندی که منجر به سانحه‌ی سانچی شد، وزارت راه قرار می‌گیرد که ایشان حکم به تقصیر صادر فرموده‌اند؟ همگان آگاهند و نمایندگان محترم به‌قاعده بیش از دیگران آگاهند که سانحه توسط گروهی متشکل از کارشناسان ارشد رسیدگی به سوانح دریایی کشورهای ذی‌ربط؛ ایران، چین، پاناما و هنگ‌کنگ در دست رسیدگی است. رسیدگی بر اساس دستورالعمل رسیدگی به سوانح دریایی که ضمیمه‌ی کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا (SOLAS) است، صورت می‌گیرد. جمهوری اسلامی ایران نیز جزو کشورهای متعاهد آن می باشد. حال چگونه ایشان به این نتیجه رسیده‌اند که وزارت راه‌وشهرسازی مقصر است؟ در موضوعی که با جان انسان‌ها سروکار دارد، آیا گفتن چنین سخنان بی‌بنیانی موجب آزردگی عواطف و احساسات خانواده‌های عزیز داغدار و عموم مردم نمی‌شود؟

عمل به قانون از هر کسی پسندیده ‌است و البته از نمایندگان محترم پسندیده‌تر است. و اما در باره‌ی سقوط هواپیمای آسمان در مسیر تهران-یاسوج، بر اساس ماده 22 قانون هواپیمایی کشوری و آیین‌نامه‌ی اجرایی آن پس از وقوع سانحه، ستاد رسیدگی به سانحه باید شکل گیرد تا به آن رسیدگی نماید. دقیقا همان روز 1396/11/29 اولین اقدامی که از سوی اینجانب طی ابلاغ به سازمان هواپیمایی کشوری صورت گرفت، تشکیل ستاد رسیدگی به سانحه بود که اولین گزارش را نیز انتشار داد. به‌موجب قانون، استیضاح‌کنندگان می‌بایست تامل می‌کردند تا گزارش این ستاد انتشار می‌یافت و براساسِ آن قاصران و یا مقصران احتمالی شناسایی و آن‌گاه اقدام به استیضاح و یا استفاده از سایر ابزارهای نظارتی می‌نمودند.

دوستان در حالی که من در محل وقوع سانحه در حال تنظیم امور امداد، تجسس، شناسایی و سرکشی به خانواده‌های داغدار بودم، درخواست استیضاح را به هیئت رییسه تقدیم نمودند. آیا واقعا درست است که مسئول درگیرِ عملیات میدانی را در چنین موقعیتی از کار بازداشت؟ آن هم پیش از آنکه کوچکترین اطلاعی از کیفیت وقوع سانحه به‌دست‌آید؟ ممکن است، گفته شود که ما نگران تطویل زمان یافتن لاشه‌ی هواپیما و جعبه‌ی سیاه بودیم. آیا نمی‌شد دو هفته انتظار کشید؟ هرچند، حتی این موضوع هم موجب نمی‌شود تا با چشم بسته دستگاهی با این سطح از حساسیت را متهم نمود. در این مورد، ظرف دو روز پس از سانحه در 1396/12/1 لاشه‌ی هواپیما و ظرف چهارده روز پس از آن در 1396/12/12 جعبه‌ی سیاه یافته شدند. و امید است که با توجه به اطلاعات گردآوری‌شده، ظرف چند روز آتی ستاد سانحه نظر نهایی خود را در باره علت سقوط سانحه اعلام نماید؟ باز، آیا نمی‌شد پس از یافته‌شدن جعبه‌ی سیاه دوستان اعلام می‌نمودندکه ما تا روشن شدن ابعاد گوناگون سانحه صبر می‌کنیم و پس از آن براساس یافته‌های ستاد رسیدگی که معیار قانونی است در جهت استیفای حقوق مردم عمل خواهیم کرد.

اکنون سئؤال من از دوستان این است که آیا این استیضاح برپایه‌ درستی استوار است؟ و آیا استیضاح مراحل مورد پذیرش عرفِ حقوقی را طی کرده‌است؟ و سرانجام، آیا بر اثرِ آن نکته‌ تاریکی روشن خواهد شد؟ و یا آنکه پاسخ در گرو اعلام نتیجه از سوی ستاد رسیدگی به سانحه است؟ و استیضاح جز متشنح نمودن فضا و ایجاد بی‌ثباتی در دستگاهِ اجرایی و محیطِ گسترده‌ی کسب‌وکار حمل‌ونقل سود دیگری ندارد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=273070
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ناشناس گفت:

  اصلا یک روز هم دولت را عقب می برد ،همین فرصتها بود که دوباره رای آوردی!

 2. مسلم رفیعی گفت:

  درود بر آخوندی

 3. حمید گفت:

  وزارت راه که کلا بی ثبات ترین نهاد هستش شکی نیست آقای آخوندی.بعدش شما با این همه لابی گری چاخان که سرهم میکنید کجا میخواهید بروید چرا دم از مردم سالاری و عقلانیت میزنید شما همونی هستی که اون برخورد زشت روبا خبرنگار داشتید باید فردای همون روز استیضاح میشدید نه الان که در حوزه تحت نظر شما بدترین اتفاق ممکن روی داده .حضور شما در اسرع وقت درمحل حادثه هوایی نه از روی وظیفه بوده بلکه برای حفظ جایگاه خودت و زیر مجموعه جنابعالی بوده .

 4. هموطن گفت:

  جناب آخوندی نفرین تمام خانواده های مسکن مهر که با بی کیفیت ترین مصالح وبدون نظارت تحویل متقاضیان شد و هم وام آنها و هم پیش پرداخت آنها را طی چند بار اضافه کردند وآشغال تحویل دادند بر تو باد….!

 5. هموطن گفت:

  جناب مسلم میشه اعلام کنی برچه اساسی درود بر آخوندی؟؟؟؟

 6. ناشناس گفت:

  به قول شما که باید دست اندرکاران استیضاح علل رابررسی کنند ومعیار حقوقی رالحاظ فرمایند. کاش در زمان معرفی شما این مطلب را هم لحاظ می نمودند که شما به چه واسطه وسفارش چه شخصییت کشوری معرفی شده اید. ایا صرفا باجناق فلان مسول کشوری حجت را تمام می کرد ایا لحاظ نمودن شرایط احراز مدیریتی شما شرط نبود.مطمن باش وباشیم تا دست این دلالان سیاسی در چیدمان مدیریت کشوری کوتاه نگردد هرروز گرفتار مصایب بالاتر از این خواهیم بود. البته امثال شما متضرر نمی شوید این مردم بیچاره هستند که هم دود به چشمشان میرود وهم شعله آتش می سوزاندشان. تو برای گرفتن عکس یادگاری با هواپیمای آک شش موتوره بیا فرودگاه یاسوج عزیزان ما هم با هواپیمای پوکیده با تکنولوزی 72 سال پیش . این هم عدالت آقای وزیر که به دماغت برخورده که استیضاح بشی وسوال پس بدی
  خدایا خودت به داد مابرس که دادرسی غیر از خودت نیست

 7. اسمان مصیبت گفت:

  خون این همه دانشمند بر اثر ترابری فرسوده هوایی ریلی وجاده ای ریخته می شود تا یک یادونفر بمانند

 8. ناشناس گفت:

  رونوشت شکایت نزد خداوند بلند مرتبه علیه آخوندی جهت استحضار.خدایا به دادمظلومیت ایران ورهبر عزیزمان برس.

 9. ناشناس گفت:

  درود بر جناب آخوندی ، گفته هایتان منطقی و درست است اگر با منطق و عقلانی به آنها بنگریم ولی اگر از روی احساسات و منافع احتمالی شخصی ،گروهی ،باندی یا جناحی گفته هایتان را قضاوت کنیم ….. ؟؟؟؟؟!!!!

 10. مهدی گفت:

  نوشدارو بعد از مرگ سهراب.همیشه تو ایران همینجوری بوده.

 11. علي گفت:

  بحث اخوندي يك بحثه سينه چاكي سپهروزارعي موضوعي اعلاهده كه بايدمفصل به ان پرداخت

 12. حسيني گفت:

  با سلام ودرود برمدير توانمند وقاطع بويرنيوز كه مطالب را بي رودربايستي انعكاس ميده
  سلام بر دوست عزيزمون كه به نام هموطن مطالبشو دقيق و خدايي اعلام كرد !
  مدير محترم بوير نيوز آيا ميشه انعاكس بدي كه آيا در بحث همين مسكن هاي مهر چرا نظارت نشد وابن كار فرمايان كه بدون كيفيت ساختند و تحويل دادند وكلي پول هم در قالب وام و هم واريزي از اعضا گرفتند و آب از آب تكون نخورد آيا همچون گزارشاتي به دست نمايندگان تحقيق وتفحص نرسيد يا نخواستند پيگيري بشه و حال كارفرما در كانادا به سر ميبره…..!!!??
  لطفاً يه جوري پيگيري فرما!

 13. ناشناس گفت:

  آخوندی حالا که برجام. برقراره ریش و قیچی هم دستتون چرا ناوگان هوایی رو بعر ۵سال از فرسودگی خارج نکردی.سن هواپیماها از ودلت قبل هم زده جلو.

 14. علی سرباز گفت:

  آخوندی حالا که برجام. برقراره ریش و قیچی هم دستتون چرا ناوگان هوایی رو بعر ۵سال از فرسودگی خارج نکردی.سن هواپیماها از ودلت قبل هم زده جلو.

 15. محمد گفت:

  نه اخوندی دلش میسوزه نه تاجگردون .هرکدام دنبال معامله خودشون هستن

 16. خدا گفت:

  بابا بذارید وزیر کارشو بکنه-تا یه وزیر دیگه معرفی بشه چند ماه طول میکشه-این نماینده ها حتما امتیاز میخواستند و بهشون نداده الان میخوان استیضاح کنند-

 17. ناشناس گفت:

  من از وزیر دفاع نمی کنم . ولی اینها همه برمیگرده به معاملات تمام نشده نه احقاق حق مردم .
  دقیقا یعنی این که ما بشنیم و بگذاریم تا دزد بیاد و مال و جان ما را ببرد بعد بریم دنبالش ………… چرا مواظب مال و جانت نبودی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مگه شما نمایندگان نمیگید که وظیفه ما نطارت است ؟ پس چرا هیچ نظارتی نمیشه تا این همه اتفاق بد بوجود میاد ؟؟؟؟؟ هواپیما و کشتی و ….. اگر مشکل دارند درشون را ببندید بگذارید مردم با پای پیاده یا با الاغ مسافرت کنند

  وای بر این مردم با این مسئولان ……..

 18. بویراحمد گفت:

  بویرنیوز تو چرا با استیضاح وزیر راه مخالفی؟

 19. دهدشت گفت:

  تا شخصی مثل زارع را داری نگران نباشه

 20. دانشگاهی گفت:

  واقعیت مطلب این است که منطق آقای آخوندی در این خصوص کاملا قوی و مستدل هست و استیضاح ایشان هیچ توجیه منطقی ندارد.
  در خصوص ناوگان هوایی بنده خدا جناب آخوندی پیشتاز تغییرات بنیادی بوده و متاسفانه دیگران آنگونه که باید همراهی نکرده اند و هیچ گناهی متوجه آقای آخوندی نیست.
  وزیر کار و تعاون جناب ربیعی هم از صادقترین وزرای دولت است و تقصیری در این ماجراها نداشته است.
  باید بدور از احساسات به این موضوعات پرداخته شود و مراقب رفتار سیاسی کاران باشیم.

 21. ناشناس گفت:

  پشتت به جای گرم است که با جرات حرف میزنی ولی به امید خدا این بار رای نمیاری

 22. غلام گفت:

  به قول کبک خوراک ما سنگ ریزه است چه فرقی میکنه بارون بزنه یابرف …عزیزان ما زیر برف درکوه دنا هستن حالا هرکسی باهرنیتی استیضاح بشه چه فرقی به حال ما داره ما تاقیامت باید بسوزیم وبسازیم

 23. سجاد گفت:

  خدايي حق ميگه اول بزارين علت حادثه مشخص شه بعد استيضاح كنن خدا وكيلي آقاي تاج گردون و وكيلي واقعا دلشون واسه خانواده هاي داغدار سوخته والله كه فقط به دنبال باج خواهي و پر كردن جيب خودشونن آقا وزارت راه و كار به اين موضوع ربط داره وزارت جهاد رو چرا آقاي تاج افتاده دنبالش جزء اينه كه واسه انتخاب مديركل جديد جهاد استان از آقاي زارع شكست خورده و ميخواد تلافي كنه يه كم منطقي باشيم

 24. مهندس ازادی گفت:

  استیضاح حق مسلم نمایندگان ملت هست .بدون شک در حادثه سقوط هواپیمای یاسوجسهل انگاری صورت گرفت و مصیبت بزرگی را برای استانمان بوجود آورد . جناب وزیر آیا میدونید که چه افراد نخبه ای جانشان را ازدست دادن . چرا هنوز پیکر پاک اونها تجسس نشده آیا نمی شد با بسیج امکانات و. یافتن آنها مرهمی هرچند کوچک بر زخمهای خانواده های داغدار می نهادید . اری . شما که داغدار نیستید که درد و غم آنها را تجسم کنید . بدون شک حق شما ترک کرسی وزارت هست تا ماندن . ولی حیف که خودتان از قبل استعفا می نمودید .

 25. بی طرف گفت:

  دوستان عزیز ما باید واقعیت رو بپذیریم اگه مسکن مهر نبود هر چند بدون نقص هم نیست خیلی از افراد امثال ما هنوز باید بی سرپناه دنبال خونه استیجاری می گشتن ،کشور ما چند هزار کیلومتر جاده داره که انتظار داشته باشیم همه جاده دو روزه درست بشه هرچند باید تلاش کرد برای ساماندهی جاده ها ، خواهشا خودتون قضاوت کنید هنوز علت سقوط هواپیما مشخص نیست چرا باید مدیون بشیم هرچند عزیزان بزرگوار و عزیزی رو از دست دادیم ضمن اینکه ما باید همه جوانب رو مد نظر قرار بدیم و اینکه این هواپیما یا کشتی سانچی زیر نظر چه کسی می باشد. به امید داشتن ایرانی اسلامی و میروز و سربلند

 26. فرجي سيمان گفت:

  درود بر تنها وزيري كه برا استان در حوزه را ه و فرودگاه سنگ تمام گذاشت مرد بزرگ و دوست داشتني جناب مهندس اخوندي عزيز

 27. ناشناس گفت:

  گویادر هر سانحه دریایی ؛ ریلیوهوایی هدف این است که جعبه سیاه پیدا شود وبعد از پیدا شدن کار ادامه بررسی هم تمام می شود غافل از اینکه اجساد هنوز در قلل دنا هستند وخانواده داغدیدها چشم انتظار اجساد عزیزانشان.
  عباس آخوندی تو نمایندگانی که تورا انتخاب کردند وبه تورأی دادند چه به سر این مردم وکشور آورده اید

 28. ناشناس گفت:

  اهای اقا ادای دین حق الناس از از حق الله سختره.عذاب وجدان نداری چقد ادم فوت کردن……اعتقاد به قیامت داری!!!!!!!!پس کو

 29. ناشناس گفت:

  آن شال… آخوندی به وزارت بر میگرده

 30. ناشناس گفت:

  آخوندی یکی از بهترین وزرای دولت میباشد .هواپیما سقوط کرد وزیر مقصر است یا رییس بی لیاقت شرکت آسمان .زمانی که وزیر درحال خرید هواپیمای جدید برای مردم بود چرا بعضی می گفتند هواپیمای نو برای کی است .کسانی باید از مردم عذرخواهی کنند که باعث تحریمهای بین المللی برعلیه کشور شدند.مشکل از آخوندی نیست ۰وزیر بعدی بیلید بهتر عمل خواهد کرد

 31. سعید گفت:

  سلام. واقع بینی در بیان مسایل و پرهیز از سیاسی کاری و شفاف سازی اطلاعات می تواند ضامن سلامت حکومت و جامعه باشد. متاسفانه شاهد هستیم که برخی با بهانه ها و سیبل هایی نمادین اهداف دیگری را دنبال می کنند. همه نیک می دانید که صنعت هوایی چه مشکلاتی دارد واقعا وزیر در این بین چقدر مقصر است شاید نظام مقصر باشد و شاید هزینه هایی است که داریم برای نطام پرداخت می کنیم. اگر وزیر مشکل دیگری دارد شفاف تر بیان کنند و هواپیما را بهانه قرار ندهند.تعارف و مصلحت که در فرهنگ ما به نیکی وجود دارد امروز بزرگترین علت قانون گریزی شده است . اگر وزیر مشکلات شخصی و حتی صلاحیت دارد چرا وزیر شد و .. ..

دیدگاه شما