شنبه 21 بهمن 1396 - 8:00

بهترین راهكار برای ضد عفونی سبزیجات

مجله بویرنیوز- به گفته متخصصان تغذیه، مایع ظرفشویی قابلیت انگل زدایی سبزی ها را ندارد.
شست و شوی سبزی ها مرحله بسیار مهمی برای مصرف آن محسوب می شود و این اقدام باید با آب سرد انجام شود.

به گزارش سلامت نیوز، استفاده از آب با دمای بالا برای شستن سبزیجات سبب از بین رفتن مواد مغذی داخل سلول های گیاهی است.

وقتی صحبت از مایع ظرفشویی برای ضد عفونی كردن سبزی ها می شود باید دقت داشت كه بنابر تحقیقات انجام پذیرفته، این مایع قابلیت انگل زدایی سبزی ها را نداشته و به كیفیت، طعم و ظاهر آن نیز آسیب وارد می كند.

بهترین راهكار برای ضد عفونی و میكروب كشی

سبزی ها استفاده از محلول پركلرین و قراردادن 10دقیقه ای سبزی ها در محلول آب و پركلرین است.

متاسفانه استفاده از حرارت بالا در پخت سبزی ها، ویتامین های آن بویژه ویتامین C و اسید فولیك را از بین برده و بیماری های مختلفی در انسان را سبب می شود. بنابراین اگر قرار بر این باشد كه سبزی ها با حرارت پخته شوند بهتر است آنها را به مدت 5 تا 10ثانیه داخل آب جوش كرده و سریع خارج كرد.

ظروف شیشه ای بهترین ظروف طبخ غذا هستند كه مواد مغذی سبزی ها را درون خود حفظ می كنند. همچنین بدترین ظروف برای پخت سبزی ها آلومینیوم و تفلون است كه سرطان زا هستند.

مضرات خرد كردن سبزی ها

سبزی ها حاوی آنتی اكسیدان هستند كه با خرد كردن آنها چه به صورت دستی و چه ماشینی ویتامین C آن را از بین می رود. بنابر این باید تا حد ممكن ازاین كار پرهیز كرده و اگر مجبور به این عمل شدیم باید بلافاصله بعد از خوردن آن را مصرف كرد. در مجموع خشك كردن و سرخ كردن سبزی ها به كیفیت سبزی آسیب وارد می كند.

زیاد روی در مصرف سبزی ها ممنوع

استفاده از سالاد و سبزی همراه با غذا از فرهنگ های خوب ایرانی هاست. با توجه به اینكه بدن انسان روزانه به 12 تا 15گرم فیبر نیاز دارد كه به وفور در سبزی ها یافت می شود، البته باید از مصرف بیش از اندازه مواد بویژه سبزیجات خام پرهیز شود؛ چرا كه استفاده بیش از حد باعث شل شدن بدن، تغییر مزاح و حتی سبب ابتلای فرد به اسهال می شود.

متاسفانه عادت بد غذایی كه هم اكنون وجود دارد این است كه مردم همراه با سالاد از سس مایونز و سس فرانسوی استفاده می كنند. این درحالی است كه این مواد سرشار از چربی بوده و سبب دریافت بیش از حد انرژی و چاقی و افزایش وزن می شود.
از طرف دیگر درتهیه سس مایونز از مواد شیمیایی و افزودنی استفاده می شود كه بسیار سرطان زا بوده و از لحاظ تغذیه ای نیز قابل قبول نیست. پس بهتر است به جای آن از ماست كم چرب و یا از چند قطره آب لیموی تازه استفاده شود.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=269033
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما