دوشنبه 16 بهمن 1396 - 8:00

آبشار قطبی که از آن خون می خروشد!

 

مجله بویرنیوز- ریزش آب در دمایی که معمولا آب باید یخ زده باشد، منظره ی نادری است اما ریزش خون چه می گوید؟

بنا بر این گزارش، در یک یخچال قطبی در قطب جنوب، آبی به رنگ خون از ترکی به بیرون می خروشد و سال هاست دانشمندان را به زحمت انداخته که دلیل این رویداد نادر چیست؛ اما کشف دانشمندان می تواند به معنای یافتن زندگی روی سیارات دیگر باشد.

در سال ۲۰۱۵ تیمی از دانشمندان بین المللی پی بردند که دلیل سرخی آب این آبشار، وجود آب نمک مالامال از آهن است. وقتی که آهن با اکسیژن آب ترکیب می شود، به سرخی می گراید؛ همان گونه که زنجیر دوچرخه ی شما در مواجهه با آب باران به تدریج قرمز رنگ می شود.

در سال ۲۰۱۷ چند تن از این محققان به یافته هایی دست یافتند. آنان متوجه شدند، با اینکه محل این آبشار در میان دره های خشک مک موردو است ـ که طبیعتا به دلیل شرایط صحرایی این منطقه به این اسم نامگذاری شده است ـ آب سرخ از منبعی از آب شور در زیر یخچال سرچشمه می گیرد؛ البته جالب است، بدانید که جریان های آب بسیار زیادی زیر این یخ ها در جریان هستند.

گفتنی است، این منابع آب شور بسیار بیشتر از چیزی است که تا کنون تصور می شده است. تمامی دریاچه های سطحی و جداگانه روی سطح قطب زیر زمین به هم متصل می شوند؛ این یعنی احتمال وجود یک اکوسیستم زیرزمینی گسترده.

آب معمولا از میان یخ عبور نمی کند؛ اما این آب شور قرمز آبشارهای خونی به محض یخ زدگی گرم می شوند. دقیقا مثل وقتی که آب مایع یخ می زند و انرژی آزاد می کند. در نتیجه گرمایی که هنگام یخ زدگی تولید می شود، کافی است تا بخش میانی آب شور را مایع و جاری نگه دارد.

آب شور بهترین مکان برای یافتن زندگی میکروبی است و اگر می تواند بین لایه های یخ جریان داشته باشد، به این معناست که زندگی میکروبی ممکن است درون دنیای یخی منظومه ی شمسی و فراتر از آن موجود باشد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=268731
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما