دوشنبه 17 مهر 1396 - 8:00

مشروبخوارترین کشور جهان اعلام شد

مجله بویرنیوز- اسپوتنیک به نقل از نشریه اینترنتی “لنتا رو”، بنا به داده‌های سازمان بهداشت جهانی، لیتوانی جمهوری سابق شوروی واقع در کرانه دریای بالتیک رکورددار مصرف الکل در جهان در ۲۰۱۶ سال شده است و اهالی آن به صورت میانگین سرانه ۱۶ لیتر الکل خالص در سال می‌خورند.

مطابق این شاخص لیتوانی مشروبخوارترین کشور اروپا و جهان در سال ۲۰۱۶ شناخته شده است.

در حال حاضر در لیتوانی حدود ۳ میلیون نفر بسر میبرند از این میان ۳۶ درصد الکل می‌خورند. شاخص پیشین لیتوانی ۱۳ لیتر اتانول بود (سازمان بهداشت جهانی هر ۵ سال یک بار این پژوهش را انجام می‌دهد)، که حالا افزایش یک چهارم مصرف الکل را نشان داده است.

سازمان کنترل مصرف مواد خوراکی روسیه “روس پاتربنادزور” حساب کرد که اکنون روس‌ها در مقایسه با ۲۰۰۹ به میزان یک سوم کمتر الکل می‌خورند. حالا مصرف سرانه میانگین الکل در روسیه کمتر از ۱۰ لیتر است و، اما ۶ سال پیش ۱۵ لیتر بود.

در سال ۲۰۱۶ سازمان Euromonitor درجه بندی مصرف الکل در کشورهای جهان را منتشر کرد. معیار این درجه بندی مصرف الکل در هفته به پرس بود. یک پرس معادل ۱۰ گرام الکل خالص است. مطابق این درجه بندی لیتوانی جای اول خود را از دست داد و کره جنوبی با ۱۳. ۷ پرس در هفته آنرا اشغال کرد. جای دوم (۶. ۳ پرس) نصیب روسیه شد و جای سوم (۵. ۴ پرس) به فیلیپین تعلق گرفت.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=252059
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما