پنج شنبه 19 مرداد 1396 - 14:32

آغاز انتخاب رشته کنکور ۹۶ از امروز+ توصیه‌ها و هشدارهایی به داوطلبان

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور ۹۶ از امروز توصیه‌ها و هشدارهایی را در این زمینه ارائه کرد.

به گزارش بویرنیوز، حسین توکلی با اشاره به آغاز انتخاب رشته داوطلبان کنکور 96 اظهار داشت: فرایند انتخاب رشته از امروز پنجشنبه (19 مرداد) آغاز می‌شود و داوطلبان تا روز دوشنبه 23 مرداد 96 برای انتخاب رشته فرصت دارند.

وی افزود: داوطلبان قبل از انتخاب رشته باید دفترچه راهنمای شماره 2 که هم‌اکنون در سایت سازمان سنجش قابل دسترسی است را مطالعه کنند. این دفترچه حاوی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد و تمام رشته‌های تحصیلی که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی است و رشته‌های تحصیلی موسساتی که به روش نیمه متمرکز دانشجو می‌پذیرند، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی است.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه مربوط به خود را دریافت کنند.

توکلی ادامه داد: داوطلبان از امروز پنجشنبه تا روز دوشنبه 23 مرداد فرصت دارند براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده کدرشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود را از رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز در دوره‌های مختلف روزانه، شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی ثبت کنند.

وی تاکید کرد: پس از تایید نهایی کدرشته‌های انتخابی توسط داوطلب، شماره 15 رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار او قرار می‌گیرد که این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می‌شود.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: داوطلبان پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتما از فهرست کدرشته‌های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که در قسمت بالای آن رسید 15 رقمی و شماره پرینت درج شده است، یک نسخه پرینت تهیه و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگه دارند، همچنین داوطلبان برای اینکه در هنگام انتخاب رشته با مشکلی مواجه نشوند نیاز است اطلاعیه‌های سازمان سنجش و دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و شرایط دانشگاه‌ها را به طور دقیق مطالعه کنند.

توکلی تصریح کرد: پذیرفته شدگان رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز، پذیرش با آزمون یا صرفا با اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 فقط برای شرکت در گزینه رشته‌های تحصیلی دوره‌های غیرروزانه آزمون سراسری سال 96 به شرط اینکه تا تاریخ اول اسفند 95 نسبت به انصراف قطعی اقدام کرده باشند مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون بودند در غیر این صورت مجاز به ثبت‌نام و شرکت در این آزمون نخواهند بود.

وی همچنین نسبت به شیوع کلاهبرداری موسسات و برخی افراد در ایام انتخاب رشته کنکور به داوطلبان هشدار داد و گفت: سازمان سنجش با هیچ موسسه انتخاب رشته‌ای همکاری نمی‌کند و کارکنان این سازمان حق هیچگونه همکاری با موسسات خصوصی را ندارند. بنابراین هر فرد و موسسه در صورت مطرح کردن این ادعا به دنبال کلاهبرداری و سوءاستفاده از داوطلبان است.

به گزارش بویرنیوز اگر به صورت کلی بخواهیم راهنمایی هایی راجع به انتخاب رشته داشته باشیم باید به نکات زیر اشاره کنیم:

*کد رشته محل های خاص و نیمه متمرکز با مصاحبه معمولا و ترجیحاً باید اولویت 1 تا 20 باشند و به آخر دفترچه موکول نشوند چرا که این کد رشته ها باید در محل هایی که در دفترچه مشخص شده نوشته شود و از طرفی قبولی در آنها مانع از قبولی در کد رشته دیگر نمی شود، به عبارتی این دست انتخاب ها که شرایط خاص از جمله مصاحبه دارند نتایجشان جدا از سایر کد رشته ها می آید و فرد اگر در مصاحبه رد شد در رشته عادی دیگر که قبول شده می تواند ثبت نام کند(مثلا فرد اگر دانشگاه امام صادق را در اولویت ها داشته باشد ممکن است هم در مرحله اول دانشگاه امام صادق حائز شرایط شده باشد و هم روانشناسی دانشگاه اصفهان را و در ادامه می تواند مصاحبه امام صادق را برود و اگر  رد بشود در نهایت میتواند برای ثبت نام به همان اصفهان برود)

*محل قرارگیری کد رشته هیچ تاثیری در کم و زیاد شدن شانس قبولی داوطلب ندارد

*اولویت های منطقه ای باید مد نظر باشد این موضوع به ویژه در رشته هایی با پذیرش منطقه ای باید لحاظ شود، مثلا برای استان کهگیلویه و بویراحمد انتخاب استان های فارس، بوشهر و بندرعباس در انتخاب های بومی می تواند گزینه های خوبی باشد

*دقت شود به صورت ناخواسته کد رشته‌های دوره‌های شبانه, دانشگاه پیام‌نور, دوره‌های نیمه حضوری و مؤسسات غیرانتفاعی, قبل یا بین کد رشته‌های روزانه درج نشود.

*علاقه و شناخت کافی برای انتخاب رشته ملاک هست، بر اساس بی اطلاعی و اجبار انتخاب رشته غیر دلخواه نکنید چرا که سالانه تعدادی انصرافی بخاطر عدم علاقه و تامین نشدن ملاک های افراد در دانشگاه را میبینیم و اگر انتخاب شما روزانه باشد و انصراف دهید یک سال از کنکور محرم میشوید

*و….و….

 

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=244434
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما