سه شنبه 27 تیر 1396 - 1:45

سهم لاریجانی از کابینه حسن روحانی کیست؟ (+عکس)

در میانه جدال بر سر آنچه که “سهم خواهی” اصلاح طلبان از  دولت دوازدهم خوانده می شود، گزارش هایی از رایزنی اصولگرایان خصوصا طیف لاریجانی برای اثر گذاری بر ترکیب کابینه منتشر شده است.

به گزارش بویرنیوز، در روزهایی که جارو جنجال بر سر سخنان محمد رضا عارف و و انتظارات اصلاح طلبان از حسن روحانی برای چینش کابینه بالا گرفته است. برخی رسانه ها از ارتباط علی لاریجانی با حسن روحانی برای چینش کابینه خبر داده اند.

محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر و عضو فراكسیون ولایی فراکسیونی که اصولگرایان را نمایندگی می کند، در این باره به روزنامه اعتماد گفته است “آقای لاریجانی در ارتباط با كابینه ارتباط تنگاتنگی با دولت دارد.”


بر همین اساس ابطحی تاکید کرد “ما می‌خواهیم از این پتانسیل او(لاریجانی) استفاده كنیم تا وزرای معرفی شده وزرای كارآمد انقلابی و توانمند باشند.”  قرار است كمیته ١٥نفره فراكسیون ولایی درخصوص نحوه تعامل با رییس‌جمهور و معرفی وزرا و كابینه دوازدهم با لاریجانی رایزنی كنند.

اما فراکسیون مستقلین -فراکسیون اصولگرایان میانه رو و حامیان دولت که نزدیک به علی لاریجانی – خواسته های بیشتری دارد. جعفر زاده ایمن آبادی نایب رییس فراکسیون مستقلین درباره چینش کابینه می گوید: «دولت در روند انتخاب وزرا و چینش كابینه خیلی سكرت كار می‌كند. البته ما هم خیلی اصراری نداریم افراد را برای ما تبیین كنند. من و دوستانم روی اسامی اصراری نداریم. اما اصرار داریم فردی كه می‌آید یكسری اقدامات و كارهای مشخصی را انجام دهد. وزرای انتخابی یكسری ویژگی‌های فردی را داشته باشند و در برنامه‌های‌شان موضوعات مشخصی لحاظ شود.»

جعفرزاده تاکید می کند که اگر دولت نخواهد به این موارد توجه كند قطعا نباید از ما هم انتظاری داشته باشد.

جعفر زاده ملاک های مورد نظر فراکسیون مستقلین را اینگونه تشریح می کند: «كسی كه می‌خواهد به عنوان وزیر وارد كابینه دوازدهم شود باید بگوید برنامه ششم را اجرا می‌كند یا خیر. بگوید اسناد بالادستی مانند سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را اجرا خواهد كرد؟ بگوید در حوزه اقتصاد مقاومتی چه می‌خواهد بكند؟ مثلا كسی كه به وزارت نیرو می‌آید باید تكلیف آب را برای ما مشخص كند. آب در این كشور بحران‌زا شده است. او تاكید می‌كند در سیاست داخلی هم انتظار داریم وزرایی بیایند كه همگام با دولت باشند. نه اینكه فردی بیاید كه سیاست‌های دولت را قبول نداشته باشد.»

اما جعفر زاده نکته ای دیگر بیان می کند که سمت و سوی مطالبه این گروه از دولت را نشان می دهد. این نماینده با اشاره به خواسته فراکسیون مستقلان در امور سیاست داخلی گفت: «ما نیازمند حضور افرادی هستیم كه در رابطه با همه مسائل بتوانند قدرت چانه‌زنی با مقامات ارشد كشور داشته باشند. او می‌گوید ما در همه رایزنی‌های‌مان با صدای بلند می‌گوییم كابینه‌ای می‌خواهیم كه وزرای آن بتوانند با سایر قوا و مقامات ارشد عالی كشور ارتباط داشته باشند و بتوانند كشور را از بن‌بست دربیاورند و قدرت رایزنی و لابی‌گری را داشته باشند.»

این اظهار نظر شاید به نوعی برخی ادعاها درباره تلاش لاریجانی و نزدیکانش برای حفظ رحمانی فضلی در وزارت کشور را تائید می کند. رحمانی فضلی وزیر کشور دولت یازدهم از جمله کسانی است که گفته می شود دردولت دوازدهم حداقل به عنوان وزیر کشور حضور نخواهد داشت.

فعالان سیاسی اصلاح طلب بیشترین انتقادات را نسبت به عملکرد وزیر کشور دولت روحانی مطرح می کنند. آنها می گویند رحمانی فضلی در انتصاب استانداران و فرمانداران بسیار ضعیف عملکرده است.

با این حال برخی رسانه ها گزارش داده اند که علی لاریجانی، رییس مجلس از منتقدان جدی تغییر رحمانی فضلی است و او را خط قرمز خود دانسته است.

گفته شده است که “علی لاریجانی از طریق کاظم جلالی به روحانی پیام داده که با توجه به جمیعِ جهات مصلحت به تداوم ماندن رحمانی فضلی در راس وزارت کشور است.”

تاکنون نشانه ای برای تائید این مسئله وجود ندارد اما رحمانی فضلی از جمله سیاستمداران بسیار نزدیک به علی لاریجانی است.

 

عبدالرضا رحمانی فضلی درباره خود می گوید: «من از نظر فکری و سوابق سیاسی قطعا گرایش و تمایلم به اصولگرایی است اما اصولگرایی نه به معنای عضویت در یک حزب سیاسی یا دار و دسته خاصی، ولی تفکر و بینشم اصولگرایی است.»

اودرباره رابطه با لاریجانی هم می گوید “حدود ١٦ سال ارتباط کاری با ایشان داشتیم.”

از مهمترین سوابق اجرایی او  می‌توان به ریاست دیوان محاسبات کشور، نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی از شیروان و قائم‌مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین معاون اجتماعی، فرهنگی رسانه‌ای در دوره ریاست علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما، اشاره کرد.

 

هنگامی که در سال 92 رحمانی فضلی برای تصدی وزارت کشور به مجلس معرفی شد، موجی از حیرت و ناامیدی در میان اصلاح طلبان را به دنبال داشت. در آن زمان از رحمانی فضلی به عنوان “سهمیه لاریجانی” یاد می شد.  با این حال عملکرد رحمانی فضلی در 4 سال گذشته کمی فضا را برای او تلطیف کرد. به گونه ای که چهره های اصلاح طلبی همچون صادق زیباکلام عملکرد او را مثبت ارزیابی می کنند  و معتقدند او باید در دولت دوازدهم حضورد اشته باشد.

اما بخشی از اصلاح طلبان همچنان معتقدند که رحمانی فضلی گزینه مناسبی برای وزارت کشور دولت دوازدهم نیست و روحانی باید در راستای شعاری های انتخاباتی اش تحولات مهمی در وزارت کشور ایجاد کند که قدم اولش کنار گذاشتن رحمانی فضلی است. اصلاح طلبان از نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط رحمانی فضلی نیز انتقاد می کنند و می گویند پشت درِ حوزه های رای گیری ماندن چند میلیون نفر در انتخابات از ضعف اجرایی وزارت کشور بوده است.

در گمانه زنی های صورت گرفته درباره کابینه نیز رحمانی فضلی جزو تغییرات قطعی دولت در نظر گرفته شده است. گفته می شود محمد شریعتمداری معاون اجرایی روحانی و مجید انصاری از گزینه های جدی جایگزینی رحمانی فضلی هستند. شاید همین اخبار است که نگرانی فراکسیون مستقلین مجلس را برانگیخته تا اینچنین به تندی به حسن روحانی هشدار دهند که اگر به خواسته های آنها توجهی نشود در ادامه نباید انتظاری از این فراکسیون داشته باشد.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=242124
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. لر
    در ارتباط با مطلب : سهم لاریجانی از کابینه حسن روحانی کیست؟ (+عکس)

    خود آقای علی لاریجانی واقعا انسان خوب و باشخصیتی هستن.اصولگرای معتدل به حساب میاد
    اما کاش روحانی کاری نکنه بعد پشیمونی به بار بیاره

دیدگاه شما