سه شنبه 27 تیر 1396 - 1:35

خبرهای خوش رئیس سازمان بهزیستی کشور، از استخدام 2000 نفر تا افتتاح 150 مرکز اورژانس

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص ساخت «شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده» گفت: همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم و ساخت چنین شهرک‌هایی را به صلاح جامعه نمی‌دانیم.

به گزارش بویرنیوز، انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری خود که به مناسبت هفته بهزیستی و تامین اجتماعی در محل این سازمان برگزار شد افزود: همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم. معتقدم اگر چنین رویه‌ای را برای حل آسیب‌های اجتماعی در پیش بگیریم به ضرر جامعه و در تضاد با نگاه اجتماع محور خواهد بود و همواره دیده‌ایم که بگیر و ببندها در حوزه‌ آسیب‌ها نتیجه عکس داده است.

در حال حاضر با همکاری خوب قوه قضاییه «الگوی دادگاه درمان مدار» را برای پذیرش معتادان سخت در دسترس عملیاتی خواهیم کرد.

وی در ادامه با بیان آنکه بهزیستی در حوزه مداخله توانمندسازی و پیشگیری معتادان نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند در خصوص ارائه خدمات CBR گفت: هم اکنون بالغ بر ۴۲۰ هزار نفر از خدمات CBR روستایی سازمان بهزیستی بهره مند شدند و در هفته جاری نیز از طرح CBR شهری در سیستان و بلوچستان رونمایی خواهیم کرد.

 

رشد حاشیه‌نشینی در کشور

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه  با بیان آنکه هم اکنون شاهد رشد حاشیه نشینی در کشور هستیم گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر حاشیه نشین در حاشیه شهر مشهد و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر تهران زندگی می‌کنند و به این ترتیب حاشیه نشینی در مشهد بیش از تهران است.

بندپی ادامه داد: ورود علمی و تخصصی در مناطق حاشیه نشین داشته‌ایم و به این منظور راه اندازی مراکز جامع خدمات بهزیستی را در ۳۰ شهرستان که به لحاظ شاخص‌های سازمان برنامه و بودجه از وضعیت حداقلی برخوردار هستند را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که در هفته جاری تعدادی از آنها افتتاح خواهند شد.

وی افزود: این در حالیست که تمام مناطق حاشیه نشین کشور دارای مهدکودک بوده و در تمامی این مهدکودک‌ها یک وعده غذای گرم به کودکان ارائه می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان آنکه برنامه ششم توسعه احکام قانونی خوبی را برای بهتر و روانتر انجام دادن اقدامات تخصصی سازمان بهزیستی تصویب کرده است، گفت: افزایش ۳٫۴ برابری مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی یکی از اقدامات خوبی است که در این قانون با پیگیری‌های دولت و حمایت مجلس شورای اسلامی محقق شد.

 

بررسی و تصویب لایحه بازنگری قانون حمایت از حقوق معلولان

 

به گفته بندپی، بررسی و تصویب لایحه بازنگری قانون حمایت از حقوق معلولان در حال حاضر در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

وی همچنین به گسترش کمی و کیفی اورژانس اجتماعی در تمامی شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: توسعه اورژانس اجتماعی در سایر شهرهای کشور نیز از سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه آغاز خواهد شد و به این ترتیب پس از پایان این برنامه تمامی شهرهای کشور دارای اورژانس اجتماعی می‌شوند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، بهزیستی شاید تنها دستگاهی باشد که موارد قانونی اجرای برنامه ششم توسعه را در هنگام تصویب این قانون با مستندات لازم پیگیری کرد و از روزهای آغازین شروع این برنامه نیز با جدیت تحقق اهداف این قانون را دنبال می‌کند.

بندپی ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۳ شهر کشور بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید دارای اورژانس اجتماعی باشند. به همین دلیل چنانچه هر یک از این شهرها فاقد اورژانس اجتماعی هستند آمادگی افتتاح آن را در شهرستان مذکور داریم و طی هفته بهزیستی تا پایان تیرماه نیز تعداد زیادی از شهرستان‌های کشور دارای اورژانس اجتماعی خواهند شد.

 

به گزارش ایسنا، وی در ادامه با اشاره به تغییر سبک زندگی در جوامع امروزی و بروز اختلالات ژنتیکی به شیوع آسیب‌های اجتماعی با تنوع و گستردگی بالا اذعان کرد و گفت: بهزیستی در رویکرد جدید و علمی خود در دولت یازدهم اقدامات ارتقائی را در دستور کار قرار داده و همچنین آنکه پیشگیری به عنوان اصلی‌ترین استراتژی در استراتژی بهزیستی انتخاب شده است.

 

راه اندازی سامانه «ثبت الکترونیکی طلاق»

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به راه اندازی سامانه «ثبت الکترونیکی طلاق» اشاره کرد و گفت: راه اندازی این سامانه در مشهد مقدس باعث کاهش ۳۰ درصدی آمار طلاق در این شهر شده است و پس از آن این سامانه در پنج شهرستان دیگر استان خراسان رضوی نیز پایلوت شده و هم اکنون در ۱۱ شهر دیگر کشور راه اندازی خواهد شد.

بندپی در ادامه طلاق را دومین آسیب اجتماعی کشور اعلام کرد که برهم زننده بنیان خانواده است و گفت: اقدامات بهزیستی در این حوزه نیز با تکیه بر توانمندسازی افراد است به طوریکه اجباری کردن آموزش‌های پیش از ازدواج، همکاری با ۳۹۰۰ مدرس ازدواج در سطح کشور، دو برابر کردن ظرفیت خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ و ثبت الکترونیکی طلاق نمونه‌ای از این اقدامات است.

 

مهار رشد طلاق در کشور

لزوم آموزش خودمراقبتی از سنین کودکی

 

به گفته وی در حال حاضر رشد طلاق در کشور مهار شده و شیب قبلی را ندارد. به طوریکه در سال ۸۵ در برابر هر ۹ ازدواج یک طلاق داشتیم، اما در سال ۹۴ در مقابل هر ۴٫۳ ازدواج یک طلاق صورت می‌گرفت که هم اکنون در مقابل هر ۴٫۱ ازدواج یک طلاق در کشور صورت می‌گیرد. به این ترتیب روند آن در کشور رو به کاهش است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به ماجرای مرگ تلخ «آتنا» اشاره کرد و گفت: هر چقدر آگاه سازی در زمینه خودمراقبتی را به خصوص در سنین اولیه کودکی افزایش دهیم کمتر شاهد بروز چنین حوادث تلخی در کشور خواهیم شد.

بندپی در ادامه به ارائه سند رشد و تکامل یکپارچه کودکان اشاره کرد و گفت: این سند با همکاری سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شده است اما واقعیت آن است که وقتی چند نهاد در کشور به صورت تیمی موضوعی را مطرح می‌کنند به علت‌ آنکه همواره یک دستگاه خود را بر سایرین برتر می‌داند امکان اجرایی شدن آن فراهم نمی‌شود و به همین دلیل هنوز نهاد متولی اجرای این سند در کشور مشخص نشده در حالیکه با اجرای آن کمتر شاهد چنین حوادثی خواهیم بود.

وی در ادامه به طرح  «نماد» (نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان) اشاره کرد و گفت: این طرح با همکاری ۹ نهاد در جهت توانمندسازی و افزایش مهارت‌های زندگی و اجتماع پذیری دانش آموزان در حال اجراست. این در حالیست که طرح «ماد» (مشارکت اجتماعی دانش آموزان) نیز طرح دیگری است که برای حساس سازی و آگاه سازی دانش آموزان در برابر آسیب‌های اجتماعی با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش پیگیری می‌شود تا شاهد کاهش آسیب پذیری دانش آموزان در کشور باشیم.

 

۱۹ درصد کودکان کار کشور ایرانی، ۶۵ درصد افغانستانی و ۱۶ درصد پاکستانی هستند

 

رئیس سازمان بهزیستی کشوردر خصوص کودکان کار نیز گفت: در آبان و آذرماه سال ۹۵ با همکاری نیروی انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد نسبت به پذیرش این کودکان اقدام کردیم و آمارها نشان می‌دهد که ۷۷ درصد کودکان کار پسر و ۲۳ درصد آنها دختر هستند.

بندپی ادامه داد: ۱۹ درصد کودکان کار کشور ایرانی، ۶۵ درصد افغانستانی و ۱۶ درصد پاکستانی هستند.

به گفته وی، مشکل کشور در زمینه کودکان کار مربوط به «اتباع» است به طوریکه در حال حاضر کودکان کار افغانستانی، پاکستانی و جدیدا عراقی در سطح شهر فعالیت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد آنها ایرانی هستند.

 

برخی کودکان برای کار اجیر می‌شوند

شرط بهزیستی برای سلب حضانت کودکان کار از والدین

 

به گزارش ایسنا، به گفته وی محدوده سنی کار کودک در ایران شش تا ۱۶ سالگی است که ۸۵ درصد کودکان کار حاضر در تهران مهاجرانی هستند که از سایر شهرها و یا کشورهای منطقه به تهران آمده‌اند و برخی از این کودکان نیز به صورت اجیر شده فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین اعلام کرد: در حال حاضر در حال رایزنی با قوه قضاییه هستیم تا چنانچه کودک ایرانی‌ سه بار در مراکز بهزیستی پذیرش و مجددا به خانواده باز گردانده شود برای بار سوم بتوانیم حضانت وی را از والدینش سلب کرده و در مراکز بهزیستی نگهداری کنیم.

بندپی در خصوص ارائه مسکن به خانواده‌های دو معلول به بالا نیز گفت: هم اکنون ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. این در حالیست که تعداد خانواده‌های دو معلول به بالای کشور بیش از این تعداد بوده و به همین دلیل سامانه ثبت نام را نبسته‌ایم و خانوارهای واجد شرایط می‌توانند برای دریافت مسکن در این سامانه ثبت نام کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در این تفاهم نامه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ۱۵ میلیون تومان، بهزیستی ۱۰ میلیون تومان و خیرین مسکن ساز پنج میلیون توام را برای هر واحد مسکونی تعهد کرده‌اند گفت: از ۱۱ هزار و ۳۰۰ مسکنی که در تعهد ماست ۲۰۰۰ مسکن را تحویل دادیم و ۴۰۰ واحد دیگر را نیز در این هفته در بجنورد تحویل می‌دهیم.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور از ۱۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی مورد تعهد بهزیستی به خانواده‌های بیش از دو معلول ۳۷۰۰ واحد مسکن روستایی هستند.

 

اخذ مجوز استخدام ۲۰۰۰ نیرو در قالب خرید خدمت

 

بندپی در ادامه به مجوز استخدام ۲۰۰۰ نیرو به صورت «خرید خدمت» در سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: مجوز استخدام ۲۰۰۰ نیرو را به صورت خرید خدمت اخذ کردیم که این نیروها در ۱۵۰ اورژانس اجتماعی کشور و همچنین مراکز جامع خدمات بهزیستی که در حال راه اندازی هستند، جذب خواهند شد.

وی ادامه داد: در اورژانس اجتماعی فارغ التحصیلان رشته‌های روانشناسی در تمامی گرایش‌ها، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی جذب می‌شوند و در مراکز جامع خدمات بهزیستی نیز فارغ التحصیلان توانبخشی، علوم اجتماعی و پیشگیری استخدام خواهند شد.

 

پوشش تمام پشت نوبتی‌ها در سال ۹۷

 

 

به گزارش ایسنا، وی در ادامه از تحت پوشش قرار گرفتن تمامی پشت نوبتی‌های بهزیستی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: هم اکنون در حوزه معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن تعداد زیادی پشت نوبتی داریم که تمامی آنها بر اساس قانون در سال ۹۷ پذیرش می‌شوند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور تا کنون ۹۰۰۰ نفر از فرزندان خانواده‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی با تایید این سازمان مشمول معافیت سربازی شده‌اند.

بندپی در ادامه در خصوص سالمند آزاری گفت: آماری در برخی از سایت‌ها در خصوص سالمندآزاری با نرخ ۸۷ درصدی مطرح شده است که صحیح نیست زیرا اغلب سالمند آزاری‌ها به صورت سوء استفاده مالی، نقل و انتقال، سند و … است و در کل آماری که در رابطه با همسرآزاری، کودک و سالمندآزاری در اورژانس اجتماعی ثبت شده، سه درصد است.

 

راه‌اندازی دهکده سلامت به‌زودی

 

وی در ادامه از تصویب نهایی سند سالمندی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دهکده سلامت برای ارائه خدمات به سالمندان نیز به زودی راه اندازی خواهد شد.

 

مخالف جمع‌کردن عده‌ای آسیب دیده در یک مکان هستم

شرط بهزیستی برای راه‌اندازی شهرک «بازتوانی زنان آسیب‌دیده»

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص طرح ساخت شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده که از سوی استانداری تهران مطرح شده است و در جلسه دیروز کارگروه تخصصی زنان و امور خانواده استان تهران مطرح شده است که استانداری نهادی حاکمیتی است و اگر بخواهد می‌تواند حتی بهزیستی را تعطیل کند گفت: به این صحبت‌ها پاسخی نمی‌دهم اما قانون برنامه ششم توسعه مشخص کرده است که چه سازمانی برای چنین مراکزی مجوز صادر می‌کند و مسئولیت ارائه چنین خدماتی در کشور به عهده بهزیستی است نه کارشناسی در حوزه زنان استانداری تهران.

بندپی ادامه داد: همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم و معتقدیم چنین برخوردهایی به صلاح جامعه نیست و اگر چنین رویه‌ای را پیش بگیریم به ضرر جامعه و در تضاد با نگاه اجتماعی محور در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

وی همچنین یادآوری کرد: بهزیستی حتی در مراکز شبه خانواده نیز تعداد کودکان را کاهش داده است تا اثربخشی این مراکز افزایش یابد. به این ترتیب چگونه می‌توانیم تعدادی زن آسیب دیده را در مرکزی جمع آوری کنیم و با یک برچسب مشخص به آنها ارائه خدمت دهیم؟. چنین روش‌هایی به صلاح جامعه نیست. در حالیکه اگر بود در بیرون شهر تهران یک پادگان راه می‌انداختیم و تمامی معتادان متجاهر را در آن جمع آوری می‌کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: باید بدانیم که ما با انسان سر و کار داریم نه با یک جسم سخت و این نحوه رفتار با انسان نیست. بگیر و ببندها هیچ وقت در حوزه آسیب‌های اجتماعی جواب نمی‌دهد. همواره با اینکه تعداد زیادی را در یک محل جمع کنیم مخالفیم و به همین دلیل از ابتدا با وجود مراکزی چون اخوان و فشافویه در کشور مخالفت داشتیم.

بندپی تاکید کرد: هر چه تعداد افراد در یک مرکز کمتر باشد اقدامات آن مرکز نتیجه بخش تر خواهد بود. به همین دلیل چنانچه مراکز توانمندسازی زنان آسیب دیده در ابعاد کم و با تعداد بسیار کم حدود ۱۰ نفری و حداکثر ۳۰ نفر در کشور راه اندازی شود با آن موافقیم و از راه اندازی آن حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه به سامانه نیازسنجی معلولان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۵ به تمام نیازهای ثبت شده در این سامانه در ۱۱ استان کشور جواب دادیم و در سال جاری نیز به تمامی نیازهای ثبت شده معلولان در این سامانه پاسخ خواهیم داد.

 

تامین نیازهای معلولان بینایی در سال جاری

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان آنکه حدود ۱۰٫۵ درصد افراد معلول پذیرش شده در بهزیستی دارای «معلولیت بینایی» هستند، گفت: این افراد عموما تحصیل کرده بوده و نیاز به فناوری‌های خاص دارند که خوشبختانه هم اکنون در حوزه فناوری‌های مورد نیاز معلولان بینایی در کشور خودکفا شدیم.

بندپی ادامه داد: در سال ۹۶ نیازهای معلولان بینایی که از کل کشور احصاء شده را از طریق شرکت‌های دانش بنیان داخلی با حفظ موازین قانونی پاسخ خواهیم داد و فناوری‌های مورد نیاز آنها را تامین خواهیم کرد.

 

آمار دقیقی از زنان ویژه در دست نیست

 

به گفته وی، در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد زنان ویژه در کشور وجود ندارد و حتی عامل اصلی گرایش زنان به رفتارهای پرخطر مشخص نشده است به طوریکه نمی توان اعلام کرد فقر و یا تنوع طلبی و … کدامیک عامل اصلی بروز چنین رفتارهایی از سوی برخی از زنان است.

 

دولت بدنبال لایحه «فقرزدایی»

مددجویان جدید بهزیستی از سال ۹۷ مشمول رقم افزایش یافته مستمریها می‌شوند

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص قطع افزایش مستمری مددجویان در خرداد ماه که توسط برخی رسانه‌ها مطرح شد نیز گفت: زمانی به خانواده یک نفره ۵۳ هزار تومان مستمری می‌دادیم و خودمان هم می‌دانستیم که این پول حتی هزینه خرید یک کیلو گوشت هم نمی‌شود. با این ترتیب با پیگیری دولت ۲۰ درصد مستمری مددجویان را افزایش دادیم و امروز به خانواده یک نفره ۱۴۵ هزار تومان، دو نفره ۱۹۵ هزار تومان و پنج نفر به بالا ۴۶۰ هزار تومان مستمری می‌دهیم که می‌دانیم این هم کافی نیست.

بندپی ادامه داد: دولت قبل وقتی ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت باید این کار را می‌کرد، که نکرد. دولت یازدهم این کار را انجام داد و هم اکنون به دنبال تصویب لایحه فقر زدایی نیز هست اما با این حال باز هم مسائلی خلاف واقع در خصوص قطع افزایش رقم مستمری‌ها در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۵۲۰ هزار خانوار سقف مددجوهای سازمان بهزیستی در سامانه هدفمندی یارانه‌ها هستند که مشمول رقم افزایش یافته مستمری می‌شوند. به این ترتیب اگر در سال جاری پشت نوبتی وارد چرخه حمایتی بهزیستی شود باید همان مستمری قبلی را به آن پرداخت کنیم و مشمول رقم افزایش یافته مستمری نخواهد شد، زیرا سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای بیش از این تعداد بودجه ندارد و مددجویان جدید از سال ۹۷ می‌توانند رقم افزایش یافته مستمری را دریافت کنند.

وی در ادامه به توقف موقت طرح پرداخت مستمری به کم درآمدها در سامانه رفاهی نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر طرح پرداخت مستمری به کم درآمدها در سامانه رفاه به صورت موقت متوقف شده است زیرا هم اکنون لایحه «مساعدت‌های اجتماعی» مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در آنجا تمام ابعاد فقر و نظام رفاه و تامین اجتماعی دیده و پرداخته شده است و به دلیل عدم تداخل و موازی کاری این طرح با لایحه مذکور به طور موقت اجرای آن را متوقف کردیم. این در حالیست که لایحه مساعدت‌های اجتماعی خارج از نوبت در مجلس پیگیری می‌شود.

 

نصب صندوق‌های صدقات توسط بهزیستی

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در پاسخ به ایسنا در خصوص انتشار گزارشی از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر جمعیت ۳۳ درصدی زیر خط فقر کشور گفت: این آمار مورد تایید ما نیست و نمی‌توان رقم مشخصی را به عنوان خط فقر در کشور اعلام کنیم زیرا خط فقر به تناسب جغرافیا، مکان از شهری به شهر دیگر متفاوت است و تنها نظام چند لایه رفاه می‌تواند آن را تعریف کند تا همه از مساعدت اجتماعی و بیمه‌ای برخوردار شوند و شاهد کاهش جمعیت زیر خط فقر در کشور باشیم.

بندپی همچنین در پاسخ به ایسنا در خصوص راه اندازی صندوق صدقات توسط سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی همچون کمیته امداد یک نهاد حمایتی است و نیاز به مشارکت اجتماعی دارد و به همین دلیل در صدد راه‌اندازی صندوق‌های صدقات در کشور هستیم تا رقم مشارکت اجتماعی خود را افزایش دهیم.

وی در خصوص مناسب سازی معابر شهری برای معلولان نیز گفت: در حوزه مناسب سازی عقب هستیم و تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد در این حوزه موفق عمل کرده‌ایم. این در حالیست که سازمان بهزیستی و بنیاد شهید جزء نهادهای پیشرو در این حوزه هستند و در حال حاضر از سوی وزیر کشور دستور داده شده که نمره ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه مناسب سازی اعلام شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: بهزیستی سامانه «معبر» با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳ را راه اندازی کرده تا به صورت موردی معلولان و سایر افراد مشکلات مناسب سازی را به ما گزارش دهند تا نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: آمار ازدواج در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ حدود چهار درصد کاهش یافته است.

بندپی در پایان با بیان آنکه روند آسیب‌های اجتماعی در کشور رو به رشد است گفت: در حال حاضر حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد در کشور داریم این در حالیست که جمعیت کسانی که تجربه یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند بیش از چهار میلیون نفر است. همچنین آنکه زمانی تریاک رتبه اول را در مصرف داشته اما امروز مواد صنعتی جایگزین آن شده‌اند.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=242118
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما