یکشنبه 25 تیر 1396 - 16:04

سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

برنامه زنده تلویزیونی “تیتر امشب” شب گذشته در شبکه خبر با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سه فراکسیون امید، اصولگرا و مستقلین برگزار شد.

به گزارش بویرنیوز در این برنامه سوالاتی در خصوص تعیین کابینه دوازدهم و شایعاتی در خصوص زد و بندها  و سهم خواهی های جناح های مختف برای تصدی بخش هایی از کابینه دولت روحانی از نمایندگان 3 جناح شاخص مجلس پرسیده شد که در ادامه پاسخ های دکتر محمد علی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده فراکسیون امید مجلس آمده است:

مجری برنامه سوالاتش را  اینطور آغاز کرد: “دولت با فراکسیون امید رایزنی داشته برای انتخاب کابینه دوازدهم؟”

*محمد علی کیلی در پاسخ به این پرسش گفت: به معنای مرسوم تاکنون خیر، به این معنا که روی اشخاص صحبت شده باشد خیر، اما به صورت متفرقه در ارتباط با ملاک ها، رویکردها و معیارها مراوداتی بوده اما اینکه فراکسیونی بحث و بررسی شده باشد، خیر

در ادامه مجری برنامه مشخصاً نام افراد و اعضایی از کابینه فعلی که باید عوض شوند را پرسید؟

*عضو هیئت رئیسه مجلس اینطور پاسخ داد: در این انتخابات هم حرف های روحانی شنیده شد و هم مردم معلوم شد چه می خواهند، از رهگذر همین وعده ها بود که 24 میلیون نفر به انتخاب مجدد روحانی رای دادند،مردم مشکلاتشان را دارند از وضعیت اشتغال کشور اطلاع دارند، مردم اطلاع از رکود دارند، دارند لمس می کنند با همین مشکلاتی که دغدغه همه ما هست دارند زندگی می کنند.

*با وجود این مشکلات، مردم مهر تایید بر راهی زدند که روحانی از 92 شروع کرد و در 96 یک بار دیگر این راه بازتعریف شد و مردم هم بر این راه صحه گذاشتند.

*مردم ضمن تایید راه طی شده توسط روحانی و تیمش، اما در عین حال از گلایه ها و اشکالاتی که در مسیر 4 ساله دولت یازدهم وجود داشت چشم نپوشیدند.

*مردم مهم ترین کاری که از روحانی سراغ دارند، امید هست و بنا بر همین امید اعتماد مجدد کردند، و امید به نظرم اساسش تغییر است یعنی مردم روحانی را سمبل تغییر یافتند و تفاوت روحانی با سایر رقبا را در میزان جدیت در تغییرات به نفع مطالبات مردمی یافتند، و قطعاً بخشی از این تغییر را حتما درون کابینه روحانی جست و جو می کنند.

*مردم می دانستند روحانی کابینه دولت در 92 را تحت ملاحظاتی شکل داد و به کابینه یازدهم رسید،در آن موقع روحانی تجربه ریاست قوه مجریه را نداشت و تجربه چالش های که الان یافته را نیز احتمالا در 92 نداشت

*مجلس نهم و دهم تفاوت هایی به لحاظ رویکردی و گرایشی داشت و با همین ملاحظات کابینه یازدهم شکل گرفت و به نظر من مردم این مسائل را خوب فهمیدند و با روحانی همراهی کردند، اما برای 96 به بعد احتمالا این چک سفیدی را که دست آقای روحانی دادند

*ما بعنوان نمایندگان حامی روحانی و مهم ترین گفتمان منتسب به رئیس جمهور از ابتدا اعلام کردیم چک سفید را دست آقای روحانی میدیم اما دست کابینه آقای روحانی نمی دهیم، این ک سال و اندی را به دلیل همین ملاحظات که مردم هم واقف هستند، مداراگونه با دولت کنار آمدیم

*ما در اردیبهشت 96 دِه به دِه و شهر به شهر رفتیم و گفتیم روحانی را با تمام وجود دفاع مکنیم اما کابینه اش را تمام وجود سخت گیری میکنیم تا در مقابل شما مردم شرمنده نباشیم

*از اینجا به بعد تلاش میکنیم کابینه ای در قد و قامت رای 24 میلیونی مردم در 29 اردیبهشت شکل بگیرد و بهانه و ملاحظات جانبی را به حداقل برسانیم و مهم ترین بهانه را مطالبه مردم در اردیبهشت بگذاریم.

مجری برنامه که مشخصاً نام وزیر خاصی را در سخنان نمایندگان ندید اینبار سوالش را اینطور پرسید:”کدام وزارتخانه ها را معتقدید تغییر باید اتفاق بیفتد؟”

دکتر محمد علی وکیلی با اشاره به اینکه نام بردن از وزارتخانه خیلی تفاوتی با نام بردن فلان وزیر ندارد، اینطور گفت: ما به لحاظ وظیفه ذاتی نظارتی مان شناختی نسبت به کابینه یازدهم پیدا کردیم و ابعاد شناختی که برای ارزیابی کابینه ها پیدا کردیم از رضایت عمومی تا عملکرد فنی و خصوصیات شخصی ضرایبی تعریف شد و به هرکدام نمره دادیم بر این اساس برخی ها از ضریب 5 نمره ای که معین شده بود، نمره  قبولی را داشتند و برخی ها هم نداشتند و یا متوسط بودند.

مجری با اشاره به مباحث چند روز اخیر فضای مجازی در خصوص سهم خواهی برخی جریان ها از رئیس جمهور از نمایندگان پرسید “آیا جریان ها دنبال سهم خوهی از کابینه هستند؟”

نماینده مردم تهران در مجلس پاسخ داد:اگر بنا باشد جریانی سهم بخواد، اصولاً اصلاح طلبان باید بخواهند و یا کمتر بگم فراکسیون امید باید بخواهد،اما خدمت مردم شریف عرض میکنم با توجه به بداخلاقی های این چند روزه در فضای رسانه ای،من بعنوان سخنگوی ستاد روحانی و عضو کمیته تعامل فراکسیون امید مجلس با دولت در ارتباط با کابینه هستن، هیچ تلاشی نکردیم که لیستی بدهیم برای به آقای روحانی و نه اصولا آقای روحانی کسی است که سهم پذیر باشد و سفارش پذیر باشد

وکیلی گفت: هیئت رئیسه شورای سیاست گذاری اصلاح طلبات که مهم ترین نهاد سیاسی احزاب اصلاح طلب در حمایت از روحانی بودند در دیدار با روحانی یک کلمه در مورد مصادیق بحث نکردند و هرچه بحث شد از ضرورت کارآمدی دولت در مقیاس با مشکلات پیش رو بوده چرا که معتقدند

دولت دوازدهم کارش به مراتب سنگین تر و سخت تر است هم فضای کار عوض شده و هم انتظاارت از روحانی بالاتر رفته و هم آقای روحانی با مواضعی که اتخاذ کردند سطح توقعات را دوچندان کردند و هم خودشان حجت را بر مردم تمام کردند، به صراحت گفتند کسانی که گیوه را بالا نکشیدند و همراهی نکردند یعنی همراهی  با این گفتمانی که مردم بله گفتند، جایشان در این کابینه نیست

*ما به نمایندگی از مردم و بعنوان بخشی از مردم مطالبه گر سهم 24 میلیونی رایی هستیم که به روحانی اعتماد کردند

 

*ما به هیچ وجه دنبال سهم فراکسیونی نیستیم، حتی سهم جریانات حزبی

* شخصا معتقدم جای آقای روحانی باشم  به 15 میلیونی که به ما رأی ندادند سهمی از کابینه را خواهم داد، به احزاب شناسنامه دار حق داشتن بخشی از کابینه را میدادم

*اما جای روحانی باشم سهم به دو زیست نمی دهم، سهم به گفتمان های رسمی کشور سهم  می دهم بعنوان اینکه گفتمان ها شناسنامه دار پشتوانه توده ای مردم را دارند

دکتر محمد علی وکیلی در پایان خاطر نشان کرد: اینکه بخواهیم هر مدعی را راضی کنیم نمی شود، کابینه باید از هماهنگی و هارمونی خوبی برخوردار باشد تا عمکرد موزون و خوبی را به ارمغان بیاور و نوای موزن و خوش آهنگش بتواند گره گشای مطالبات مردمی و انتظارات جامعه باشد.

در این برنامه همچنین دهقان نماینده فراکسیون ولایی گفت: مردم نیازمند دولت کارآمد هستند. مشکلات دولت زیاد است، مردم منتظر تحولات هستند انتظار مردم در رفع مشکلات مثل رکود، اشتغال، بانک ها، حاشیه نشینی، اعتیاد و .. است.

وی گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا مشکلات رفع شود. درحال حاضر تمامی کسانی که دلسوز کشور هستند می خواهند در رفع مشکلات به دولت کمک کنند.

نماینده فراکسیون ولایی تاکید کرد: 50 درصد وظیفه رئیس جمهور است که وزرا را انتخاب کند، 50 درصد هم بر عهده مجلس است که افراد کارآمد را قبول کند.
وی گفت: اکثر افرادی که دولت رای کابینه انتخاب می کند رای مجلس را بدست می آورند اما هر سه فراکسیون باید باهم همفکری کنند تا کابینه قوی متناسب با رفع مشکلات مردم اننتخاب شود. وی گفت: مجلس باید کمک کند تا فرد کارآمدتر انتخاب شود، رئیس جمهور هم باید افراد کارآمدتر را انتخاب کند.
دهقان در ادامه درباره تغییر اعضای کابینه گفت: اگثر وزرا از نظر بنده بسته به نیاز جامعه باید تغییر کند. شاخص هایی وجود دارد مثلا در بخش صنعت بسیاری از کارخانه ها خوابیده و تعطیل شده اند، وضعیت کسب و کار نیز مناسب نیست، بنابراین اکثر اجزای کابینه کارآمدی لازم نسبت به وضعیت کشور را ندارند، فهرستی از مشکلات را داریم که تک تک وزرا مقصر هستنداما درحال حاضر نمی دانیم گزینه های کابینه جدید کدام است اما وقتی کابینه معرفی شد می توان تصمیم گرفت.

وی در ادامه افزود: دولت بر اساس نیازهای جامعه باید افراد کارآمدتر را معرفی کند.

نماینده فراکسیون ولایی در ادامه درباره سهم خواهی ها از دولت گفت: افرادی که به آقای روحانی و آقای رئیسی رای دادند 20 درصد مردم جامعه هستند. مردم 4 سال به آقای روحانی اجازه دادند که مشکلات آنها را در این 4 سال حل کند.

وی گفت: دو رویکرد ممکن است وجود داشته باشد، یکی رویکرد سیاسی است که انتظاراتی دارند اما رویکرد دیگر از جهت شایسته سالاری و کارآمدی می تواند باشد اما در سیاسی کردن کابینه نباید رقابت باشد، رقابت باید بر سر شایسته سالاری باشد. رئیس جمهور باید در برابر رهبر، مردم و مجلس پاسخگو باشد.

وی گفت: سهم خواهی اگر به سمت سیاسی کردن کابینه باشد مقبول نیست بلکه سهم خواهی ها باید در جهت کارآمدی و شاسیتگی های کابینه باشد.

دهقان گفت: مشکلات مردم مشکلات اقتصادی، رکود، بانکها، اوضاع اجتماعی و فقر است که باید بستری فراهم کنیم که جریاناتی که حامیان رئیس جمهور بوده اند در جهت کارآمدی قدم بردارند و مجلس هم در جهت کارآمدتر شدن کابینه کمک کند.

نعمتی عضو هیئت رئیسه و نماینده فراکسیون مستقلین در ارتباط تلفنی گفت: دولت برخاسته از آراء مردم است. دولت تفکری را ایجاد کرده که دولتی کارآمد روی کار می آید بنابراین شاسیته سالاری در ارکان مختلف دولت خواستگاه مجلس خواهد بود و مجلس خواهان دولت کارآمد است.

وی گفت: مشکلات مردم مشکلات امروز نیست بلکه مشکلات از گذشته منتقل شده است. در 4 سال گذشته دولت اقای روحانی در مهار تورم موفق بوده است. موضوع برجام به عنوان کار بزرگی از دولت یازدهم مد نظر قرار گرفت اما باید به سمت دولتی برویم که توانمند باشد و خواسته های مردم را به ثمر برساند. مجلس وظیفه دارد که اگر شخصی توانمندی لازم را نداشته باشد مورد توجه قرار دهد.

نماینده فراکسیون مستقلین در ادامه گفت: اصلی ترین سهم را در انتخاب دولت مردم دارند. بیش از 42 میلیون نفر پای صندوق های رای رفتند بنابراین بیشترین سهامداران دولت ها مردم هستند. رئیس جمهور این اختیار را دارد که تیم خود را خودشان انتخاب کنند اما جایی که مشخص شود فردی برای وزارتخانه ای توانمندی لازم را ندارد مجلس می تواند به دولت کمک کند.

نعمتی نیز درباره وزرایی که باید تغییر کنند، گفت: بدون تردید مجموعه کابینه اقتصادی دولت برای انیکه بتوانند منویات رهبر انقلاب و آنچه مد نظر رئیس جمهور است را بدست آورند اینگونه نبوده است. وی گفت: عملکرد تیم اقتصادی و آموزش زیاد کارآمد و همگون با جامعه نبوده است.

وی در ادامه درباره سهم خواهی ها از دولت گفت: مجموعه هایی که به آقای روحانی کمک کرده اند واقعیت را قبول کرده اند که سهم خواهی از دولت نداشته باشند. جریان سوم در کشور قطعا به دنبال سهم خواهی نبوده است.

نعمتی در پایان درباره مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس گفت: روز 14 مرداد از ساعت 5 بعدازظهر تا 8 شب جلسه تحلیف برگزار خواهد شد. آقای روحانی دو هفته وقت دارند که اعضای کابینه را معرفی کنند اما به نظر می رسد رئیس جمهور در پایان مراسم تحلیف اعضای کابینه را به مجلس معرفی کند. وی افزود: در این مراسم سفرا، وزرا و اعضای وزارت خارجه و مهمانانی از دیگر کشورها حضور خواهند داشت.
وی افزود: یک هفته مجلس فرصت دارد که بررسی را انجام دهد و بعد جلسه بررسی کارآمدی هر وزارتخانه بر اساس حروف الفبا برگزار خواهد شد.

فیلم آن در لینک زیر موجود می باشد:

دانلود

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=242056
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ایلیا
  در ارتباط با مطلب : سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

  دکتر وکیلی شایستگی معاون اولی را دارد

 2. ایلیا
  در ارتباط با مطلب : سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

  دکتر وکیلی شایستگی حضور در کابینه را دارد

 3. احساس
  در ارتباط با مطلب : سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

  دکتر وکیلی باید وزیر ارشاد یا آموزش وپرورش باشد

 4. اقبالی
  در ارتباط با مطلب : سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

  درود بر وکیلی

 5. حاشم
  در ارتباط با مطلب : سخنان جنجالی دکتر وکیلی درباره کابینه در برنامه زنده، به طرفداران رئیسی سهمیه بدهیم اما به دو زیست ها نه (+فیلم و تصاویر)

  درود بر وکیلی شجاع
  همشهری و هم طایفه ای گرامی
  استان ماهم باید درکابینه سهم داشته باشد

دیدگاه شما