پنج شنبه 28 اردیبهشت 1396 - 15:00

جزئیات احتمال یک تغییر بنیادی در نظام مهندسی ساختمان/دغدغه های مهندس خورشیدی در دیدار با مقام ارشد نظام مهندسی ساختمان کشور(+تصاویر)

در بازدید مهندس فرج اله رجبی  از سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد؛ استفاده از ظرفیت های مجلس برای ارتقاء جایگاه سازمان نظام مهندسی در کشور و رسیدگی بهتر به اعضا یک ضرورت است.

به گزارش بویرنیوز، در ابتدای این دیدار مهندس احمدرضا خورشیدی ضمن خیر مقدم به حضور مقام ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از ابتدای حضور مهندس رجبی بعنوان عالی ترین مقام سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، همه دوستان متفق القول هستند که شور و نشاط و دلگرمی خاصی برای پیشبرد امور فراهم شده است.

خورشیدی گفت: تحول در سازمان به وضوح دیده می شود چرا که سکان هدایت سازمان را در دست کسی میبینیم که هم تجربیات اجرایی بسیار خوبی در کارنامه خود دارد و هم حضور ایشان در مجلس و ارتباط خوبی که با وزارتخانه ها دارند زمینه استفاده حداکثری از همه ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف متعالی سازمان نظام مهندسی را فراهم آورده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: حضور مهندس رجبی در مجلس در ارتقاء جایگاه مهندس و سازمان نظام مهندسی فرصتی کم نظیر  است و امیدوارم این حضور و ارتباط خود در وزارتخانه ها به پیشبرد اهداف سازمان و بهبود خدمات رسانی به مردم موثر واقع شود.

مهندس اجمدرضا خورشیدی خاطر نشان کرد: در کنار وظیفه ما در بهبود خدمات رسانی به مردم و افزایش سرعت و کیفیت این خدمات، انتظار ما کمک به جامعه مهندسی و توجه بیش از پیش به مجموعه مهندسان عضو است که امیدواریم با اقدامات خوب ریاست سازمان شاهد تغییرات محسوس در این خصوص باشیم.

در ادامه دکتر کهزادی اظهار داشت: مهندس رجبی جزو افتخارات نظام مهندسی و استاد اخلاق و ادب همه ما هستند، سابقه ایشان به ویژه در زمان تصدی شهرداری شیراز و خدماتی که ارائه داد به وضوح بر توانایی های ایشان صحه می گذارد.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اظهار داشت: حضور ریاست سازمان در یکی از کمیسیون های مهم مجلس بی تردید می تواند زمینه ساز بهبود و اصلاح برخی قوانین دست و پا گیر و ارتقاء جایگاه سازمان باشد کما اینکه ریاست سازمان مرکزی گام های خوبی برای تحقق این موارد برداشته است.

کهزادی تصریح کرد: درزمینه انتخاب اعضای کمیته های تخصصی از امیان افراد صاحب فکر و سبک، در زمینه علوم مهندسی و به ویژه مهندسی مشارکتی و پرداختن به ایده های نوین مهندسی روز دنیا دستورات خوبی دادید و امیدواریم استمرار پیدا کند.

کهزادی در پایان خاطر نشان کرد: شهرسازی آنطور که باید دیده نشده و انتظار می رود توجه به این مقوله بیش از گذشته باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز در این جلسه بیان کرد: بدون شک حضور مهندس رجبی در مجلس و تعامل ایشان با سایر نمایندگان و وزارتخانه ها فرصتی ایده آل در بهبود قوانین نظام مهندسی در راستای خدمات رسانی بهتر به مردم است.

علیمردانی با اشاره به اینکه اجرای تمام و کمال قوانین کنونی و تکمیل همین قوانین خوب برای ایجاد سازمانی قدرتمند با روابط اجتماعی و سیاسی خوب ضروری است گفت: عمده ترین خواسته جامعه مهندسان اصلاح و بازنگری طرح های مرتبط با جامعه مهندسی در مجلس شورای اسلامی و الزام انجام وظایف مرتبط با امور نظام مهندسی و شهرسازی سازمان های مرتبط از جمله شهرداری ها است.

در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: امیدوارم همکاری و تعامل سازمان های نظام مهندسی ساختمان و راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد زمینه ساز رشد متوازن به ویژه در شهر یاسوج باشد.

مهندس رجبی گفت: نگاه ما به نظام مهندسی در سه سطح است و از استان ها تا سازمان مرکزی همه و همه را دخیل در تصمیمات و قوانین میدانیم.

وی گفت: امروز جنبه های صنفی شاخص تر شده و همین امر پرداختن به قابلیت های والای نظام مهندسی برای کمک و همراهی سایر سازمان ها را کمرنک کرده لذا باید جنبه های اعتلایی بیشتر توجه شود و به دنبال توسعه این مهم باشیم.

رجبی افزود: سازمان های نظام مهندسی باید در همه کارگروه های استان ها از جمله شورای فنی، ترافیک و کمیته های عمران شهری مشارکت فعال داشته باشند، هرچند شاید عضو برخی کارگروه های استان نباشند اما باید اثرگذار و کمک کننده در مقوله های شهری باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: سازمان در کمیته عالی شهرسازی حضور دارد و اعتقاد داریم نگاه درست به مسائل شهرسازی در کمیسیون ماده 5 هم می تواند از آسیب هایی که به شهر میرسد جلوگیری کند و هم می تواند کمک کند نظام مهندسی نقش موثری را در جبهه دیگری ایفا کند، مثلا در بحث استاندارد سازی مصالح، محیط زیست و امور زیربنایی باید نقش آفرین باشیم به گونه ای که استان ما را بعنوان یک عضو اثرگذار بشناسد که اگر یک کار بد هم انجام شد در میان 10 تا حسن ما گم شود.

فرج اله رجبی افزود: قصد داریم نقش رؤسای سازمان استان ها را تاثیرگذارتر و فعال تر کنیم به گونه ای که هر امری اتفاق بیفتد به گونه ای با تایید و از مدخل سازمان نظام مهندسی باشد، روابط خوب و تعامل ارزنده ای میان ما، نمایندگان مجلس و وزارتخانه ها ایجاد شده که کمکی به این امر است.

وی ادامه داد: امروز ارتقاء اهمیت نظام مهندسی را به ویژه با بروز برخی اتفاقات شاهدیم مثلا در جریان پلاسکو از نظام مهندسی به عنوان یک دستگاه مهم دعوت شد، جلساتی با شخص رئیس جمهور داشتیم.

رجبی با اشاره به اینکه مقررات ملی سرمایه ملی است که همه باید به آن اعتقاد راسخ داشته باشند، خاطر نشان کرد: در هفته گذشته تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای کشور داشتیم که فضای برای اموزش حرفه به ویژه برای مهندسانی که حرفه شان ایجاب می کند آموزش های اینچنینی را ببینند ایجاد شود، تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور داشتیم و آنها معتقدند که شرکت های دانش بنیان در حوزه ساخت و ساختمان سازی باید حتما تاییدیه سازمان نظام مهندسی را داشته باشند و این یعنی جایگاه ارزنده سازمان در معادلات مهم کشور!

رجبی ضمن بیان اینکه ارتباطات ما باید از سازمان مرکزی تا واحدهای استانی تسری یابد و باید واحدهای استانی بعنوان یک مهره مهم به شمار آیند، تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی باید تولید کننده قوانین و مقررات باشد، تمام قوانین نظام مهندسی را راه و شهرسازی مینویسد من با وزیر صحبت کردم و ایشان گفتند هر وقت توانایی بر عهده گرفتن این مهم را داشتید آماده واگذاری این اختیار به نظام مهندسی را داریم و صرفا نقش حاکمیتی که داریم را انجام میدهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در خصوص احتمال بر عهده گرفتن وظیفه تولید مقررات بیان داشت: در همین خصوص شروع تعمیم روابط با مراکز فنی داخلی، جامعه مهندسی، مراکز دانشگاهی، سندیکاهای پیمانکاری و مراکز علمی و پژوهشی و همراه با آن با مراکز ملی و بین المللی را آغاز کردیم.

فرج اله رجبی در پایان خاطر نشان کرد: این سازمان باید شناخته شده باشد، به دنبال رفع برخی نواقص و تداخلات قانونی هستیم و امیدواریم یک ماه بعد از انتخابات این دستاوردها را به صحن مجلس بریم و بدون شک در این مسیر و به جهت توسعه کیفی سازمان هرگونه همفکری و ایده نوین را با آغوش باز پذیرا هستیم.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=232599
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. علی پور
    در ارتباط با مطلب : جزئیات احتمال یک تغییر بنیادی در نظام مهندسی ساختمان/دغدغه های مهندس خورشیدی در دیدار با مقام ارشد نظام مهندسی ساختمان کشور(+تصاویر)

    درود براستاد خوش اخلاق وپرتلاشم،مهندس رجبی دوستداشتنی

دیدگاه شما